• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fizethet Szlovákia az elmaradt profitért

Hírek Forrás: MTI

Alighanem fizetnie kell majd Szlovákiának az egészségbiztosítók profitstopja miatt.

A pozsonyi sajtóban megszólaló jogi szakértők szerint Szlovákiának nagy valószínűséggel ki fog kelleni fizetnie azt a kártérítést, amelyet a holland Achmea társaság tulajdonában lévő Union egészségbiztosító által, a profitszerzés betiltása miatt indított perben a holland cégnek tavaly ítélt meg a döntőbíróság.

Az Achmea tavaly decemberben a frankfurti nemzetközi döntőbíróság ítéletére hivatkozva közölte: Szlovákia jogerősen pert vesztett vele szemben, és a döntés alapján 22 millió euró jóvátételt és közel három millió eurót kitevő perköltséget kell megfizetnie az Union egészségbiztosítónak, a Robert Fico előző kormánya idején, 2007-ben jóváhagyott, az egészségbiztosítók profittermelését tiltó jogszabály következményei miatt.

A döntés nyilvánosságra hozatalát követően a szlovák kormány megtagadta a jóvátétel kifizetését, majd január végén az ítélet megsemmisítését kérte a nemzetközi döntőbíróságtól. Erről a beadványról ez idáig nem született döntés és a szlovák fél a döntőbíróság korábbi ítéletét mindmáig nem tartja végrehajthatónak.

Az Union tulajdonosa a napokban végrehajtási eljárást kezdeményezett az ügyben az egyik luxemburgi bíróságon. Az helyt adott az igénynek és a végrehajtó előzetes intézkedésként 29,5 millió eurót fagyasztott be a szlovák állam több, Luxemburgban vezetett számláján. Az intézkedést a szlovák pénzügyi tárca indokolatlannak minősítette arra hivatkozva, hogy az ügyben még nem született végleges döntés a bíróságon. A szlovák kormány a végrehajtási végzés ellen is fellebbezett, ennek kapcsán sem született még döntés.

Bár a szlovák pénzügyminisztérium bizakodik, hogy Szlovákiának nem kell fizetnie, a pozsonyi sajtó által megszólaltatott jogi szakértők szinte kivétel nélkül ezzel ellenkező állásponton vannak. A több éve húzódó peres ügy lezárásának időpontja így továbbra is bizonytalan, holott, a pert kiváltó jogszabályt már 2011-ben alkotmányellenesnek ítélte a szlovák Alkotmánybíróság, és hatályon kívül is helyezte.

A vitatott jogszabály miatt egy másik per is folyamatban van, az Union holland tulajdonosa pedig februárban egy másik keresetet is benyújtott Szlovákiával szemben. Az előbbit a Dovera egészségbiztosítóba beolvadt Apollo biztosító egykori részvényese, az osztrák Euram bank indította, több mint 130 millió eurós jóvátételt követelve. Az utóbbit pedig az Achmea kezdeményezte az egy egészségbiztosítós modell bevezetésének tervével összefüggésben. Az egy egészségbiztosítós modell tervét tavaly tavasszal ismertette Robert Fico kabinetje, és bár az előkészületek csúsznak, a kormány 2014-ben tervezi a rendszer bevezetését.