• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Folytathatják a kutatást, fizet az EU

Hírek Forrás: MTI

Félmilliárd eurónál is többet ad kutatásra az EU, magyarok is kapnak a pénzből.

Két magyar tudós és egy, kutatásait Magyarországon végző külföldi is kap támogatást abból a mintegy 575 millió euróból, amelynek odaítélésről az Európai Kutatási Tanács (ERC) döntött kedden. Az ERC összesen 312 tudósnak ítélt meg úgynevezett konszolidációs támogatást, amellyel folytathatják korábban megkezdett munkájukat. Magyarországról ketten részesültek támogatásban.

Natalie Sebanz a Közép-Európai Egyetem (CEU) kognitív tudományokkal foglalkozó tanszékén a közös cselekvés mechanizmusainak kutatásához kapott uniós segítséget, Szegedy Balázs pedig az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetében dolgozik, és a diszkrét struktúrák korlátait tanulmányozhatja. A szintén támogatásban részesülő magyar kutatóorvos, Takáts Zoltán a londoni Imperial College-ben diagnosztikai kutatásokat végez.

A támogatott tudósok összesen 33 országból érkeztek és 21 különböző államban folytatnak tudományos kutatásokat. Közülük a legtöbben az Egyesült Királyságban, de a legtöbben nem britek. A támogatottak között a németek és az olaszok vannak a legtöbben.

Az unióhoz 2004 után csatlakozott országok között egyébként Magyarország a két kitüntetett kutatóval az élen áll; ezen országok közül Csehországból, Romániából és Szlovéniából került ki még egy-egy tudós. Érdekesség, hogy az ERC összesítése alapján a támogatott tudósok túlnyomó többsége, több mint háromnegyede férfi.

Az ERC által nyújtott támogatásokra 3673-an nyújtottak be pályázatot. Közülük választotta ki a tanács azt a 312 kutatót, akiket támogatásban részesít.

Az Európai Bizottságnak a támogatás odaítéléséről szóló közleményéből az is kiderül, hogy a kutatók átlagos életkora 39 év, a maximálisan odaítélhető támogatás pedig 2,75 millió euró (kb. 825 millió forint) volt, míg az átlag 1,84 millió eurót (kb. 550 millió forint) tett ki.

A konszolidációs támogatást az ERC olyan ígéretes kutatóknak ítéli oda, akik 7 és 12 év közötti tudományos tapasztalattal rendelkeznek. A pályázók állampolgársága nem számít, az elvárás a kimagasló tudományos teljesítmény mellett mindössze annyi, hogy vállalniuk kell, hogy tudományos tevékenységüket az úgynevezett Európai Kutatás Területen található intézményben végzik. Ez az Európai Unió tagállamaiból és további 13 társult országból áll.