Három helyszínen tesztelik a pácienseket, de lehet, hogy újabb rendelőt kell nyitni.
Számos magánellátó kezdte el a napokban koronavírus tesztelést azoknál a pácienseknél, akik kiesnek az állami mintavétel protokolljából, mégis tudni szeretnék megfertőződtek-e a kórral. Vagy azért, mert enyhe tüneteik vannak, vagy azért, mert bár tünetmentesek, biztosak szeretnének lenni abban, hogy egészségesek. Úgy tűnik, az olykor borsos ár sem veszi el a kedvét az ügyfeleknek, hiszen igencsak nagy az érdeklődés a magánszolgáltatók tesztjei iránt. Így van ez az Affideánál is, amely szintén a múlt héten kezdte el a mintavételeket, ráadásul nem is egy, hanem három helyszínen. Dr. Menyhárt Orsolya, a járóbeteg-szakellátás orvosigazgatója szerint ennek ellenére hamar betelnek a meghirdetett időpontok.
- Az állami tesztelés alapvetően a vírus kimutatására koncentrál, a magánszolgáltatók vizsgálata viszont a szervezet fertőzésre adott immunválaszára, az ellenanyag kimutatására összpontosít. Ez utóbbit a vérből lehet kimutatni, amit a többi privátellátó az ujjbegyből vesz le. Önök azonban a vénából nyerik a vért, amit centrifugálnak, majd a vérsavót tesztelik. Ez a módszer jobb, mint a másik?
- Nem mondanám jobbnak, savó esetén pontosabban látszik az eredményt mutató csík. Voltak olyan vizsgálatok, amelyeknél összehasonlították a két módszert, az ujjbegyből illetve a vénából vett vér ellenanyag tesztjét. Azt tapasztalták, hogy bár az eredmény mindkét esetben ugyanaz volt, az ujjbegyből vett vérrel sokkal többet kellett küzdeni ezért az eredményért.
- Mégis az ujjbegyből vett vérnél 10-15 perc után mát látszik a csík, ezért is hívják gyorstesztnek. Önök viszont 24 óra múlva, e-mailben közlik az ügyfelekkel az eredményt. Miért?
- A mi módszerünknél mikrobiológiai laborvizsgálattal hitelesítjük a tesztelést. Tehát a lecentrifugázott és elküldött vérsavót mikrobiológus vizsgálja meg és küldi vissza a leletet. Ez a folyamat hosszabb, de egyértelműbb képet ad. Egyébként ez a jelenleg szabályos módszer is.
- Három helyszínen, az Affidea Bank Centerben, az Árkád Egészségközpontban és a Mammut Egészségközpontban is elkezdték a tesztelést. Nem túlzás ez?
- Nem. Azt tapasztaljuk, hogy nagyon nagy igény van erre a szolgáltatásra. Telefonon lehet időpontot kérni, és szinte pillanatok alatt telítődik a naptár. Nagyon sokan szeretnék tudni, veszélyben vannak-e vagy sem.
- Hány pácienst tudnak leszűrni egy nap?
- Egy helyszínen napi 40-50 ügyfelet tudunk fogadni, de igény esetén akár újabb rendelőket is megnyithatunk. Azért szükséges az új helyszín, mert természetesen nagyon fontos a biztonság, tehát nemcsak az, hogy a munkatársaink megfelelő védőruházatot és védőfelszerelést viseljenek, hanem az is, hogy a tesztre érkezők között a járványhelyzethez alkalmazkodva idő- és térbeli távolságot tartsunk.
beb