• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

HUN-REN Mobilitási Program - 47 kutató részesült támogatásban

Hírek MA 13:43 Forrás: MTI
HUN-REN Mobilitási Program - 47 kutató részesült támogatásban

A nyertesek 60 százaléka 40 évesnél fiatalabb, a mobilitási célpontok 77 százaléka európai országokba irányul.

Eredményesen zárult a HUN-REN Központ által 2025 tavaszán ismét meghirdetett HUN-REN Kutatói Mobilitási Program első fordulója, amely a kutatók nemzetközi tapasztalatszerzését és szakmai kapcsolatépítését segíti. A pályázaton 47 kutató, illetve pályaterv csaknem 42 millió forint támogatásban részesült - közölte a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat az MTI-vel szerdán.

A Magyar Kutatói Hálózat 2023 óta hirdeti meg a HUN-REN Kutatói Mobilitási Programot. A pályázati programmal lehetőséget biztosít a HUN-REN kutatóhálózaton belül, illetve a Támogatott Kutatócsoportok Irodájánál dolgozó kutatók számára külföldi kutatómunkára, konferenciaszereplésre, valamint ösztönzi újabb nemzetközi együttműködések kialakítását - írják a közleményben.

A tájékoztatás szerint az idei pályázati felhívás első fordulójában 47 pályázat részesült összesen csaknem 42 millió forint támogatásban. A nyertes pályázatok 13 kutatóhelyről és 5 támogatott kutatócsoporttól érkeztek.

A mobilitási projektek témái az AI és a robotika, kvantumtechnológiák, zöld energia, biotechnika, asztrofizika, molekuláris biológia, génterápia és orvostudomány, archeogenetika, középkori Magyar Királyság hadtörténete, ókori görög filozófia, digitalizáció és alkotmányosság köré csoportosultak.

"Külön büszkék vagyunk arra, hogy a kiválasztott kutatók 60 százaléka 40 év alatti. Ez mutatja azt is, hogy a következő kutatógeneráció kiváló lehetőségként tekint arra, hogy külföldön tapasztalatot szerezzen, amelyet majd itthon kamatoztat" - idézi a közlemény Jakab Rolandot, a HUN-REN vezérigazgatóját.

A nyertes projektek kutatói a HUN-REN Központ által biztosított támogatással nemzetközileg is elismert tudományos konferenciákra és kutatási intézményekbe látogathatnak el nemcsak Európába, hanem a világ minden részére, így az Egyesült Államokba, Szingapúrba, Kínába, Japánba, a Dél-afrikai Köztársaságba is. A közlemény szerint a mobilitási célpontok 77 százaléka európai országokba irányul, elsősorban Portugáliába, Olaszországba, a skandináv országokba, Németországba és térségünk környező országaiba.

"A HUN-REN Központ kiemelt törekvése, hogy a kutatói pálya minden szakaszában támogatást nyújtson a nemzetközi tapasztalatszerzéshez, amely hozzájárul a kutatók szakmai fejlődéséhez és egyben tovább erősíti a HUN-REN kutatóbázisának nemzetközi beágyazottságát" - emelik ki a közleményben.