775 alkotás érkezett a második „TETT: Te és a természettudományok – mesés történetek” pályázatra.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy meseíró verseny. Annyira érdekes és izgalmas volt A Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány (Sz2A) és a Richter Gedeon Nyrt felhívása, hogy csaknem 850 pontosan 849 (6-18 éves) kisdiák és kamasz vette a vándorbotját és indult el a mesék birodalmába, hogy önállóan vagy csapatban papírra vessen 775 fabulát. Hogy mi köze egy természettudományos alapítványnak és egy nagy gyógyszercégnek a mesékhez? Kiderült a „Te és a természettudományok (TETT) meseíró pályázat Magyar Tudományos Akadémia dísztermében tartott keddi ünnepélyes díjátadóján.
A Richter már évek óta támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek a természettudományos gondolkodás ösztönzését tűzik ki célul. Erről Orbán Gábor a gyógyszercég vezérigazgatója beszélt a díjátadón. Felhívta a figyelmet a TETT-mesepályázat sztereotípiákat megdöntő erejére is. „Sokunk fájdalmára a természettudományos tárgyakat gyakran éri az az igaztalan vád, hogy unalmasak. Nem kell sokat gondolkodni e kijelentésen, hogy felfedezzük hamisságát, hiszen hogy lehetne bármi is unalmas, ami az élethez, a körülöttünk lévő világhoz és annak felfedezéséhez kapcsolódik…Idén 775, általános és középiskolások által írt mese bizonyította be, hogy ez az állítás hamis” – emelte ki beszédében a vezérigazgató.
A „TETT: Te és a természettudományok – mesés történetek” elnevezésű mese- és novellaíró pályázat második évada kiemelkedően sikeresnek bizonyult. Több mint 200-zal több pályamű érkezett be az előző évadhoz képest. A zsűri a 775 alkotás közül választotta ki a legjobbakat. Idén a zsűri Deák Lóránt ötödik osztályos tanuló, valamint a hetedikes Krolikowski Lehoczky Lilian, illetve a tizedik osztályos Maróti-Agóts Mátyás meséit találta a legkiemelkedőbbnek korcsoportjaikban.
Annyi jó alkotás született, hogy a zsűri úgy döntött kategóriánként - alsó-, felsőtagozat, középiskola - nem 3 hanem 4 mesét díjaz, sőt különdíjakat is kioszt. Így összesen 15 pályaművet tüntettek ki csaknem 4 millió forint összértékben. Azok sem maradtak hoppon, akik nem kaptak külön jutalmat, a kiemelkedően figyelemreméltónak ítélt 113 alkotás nyomtatásban bekerül a TETT mesekönyvébe és elérhető lesz a TETT- mesepályázat honlapján is.A zsűri egyébként örömmel konstatálta, hogy mind a tavalyi nyertesek közül, mind pedig azok közül, akik tavaly nem nyertek, többen idén is elindultak a meseíró versenyen.
„A beküldött alkotások olvasása felnőtt fejjel is egészen különleges, intellektuálisan és érzelmileg is minőségi élményt ad: vannak köztük sírnivalóan meghatóak, kacagtatóan viccesek, varázslatosan fantáziadúsak, merengésre késztetően bölcsek, letehetetlenül izgalmasak, torokszorítóan drámaiak, és szárnyakat adóan inspirálóak” – vont mérleget prof. dr. Szántay Csaba, a pályázat zsűrijének tagja. A Richter Gedeon tudományos főtanácsadója, illetve egészségügy- és oktatástámogatási vezetője szerint a TETT egyik legnagyobb csodája, hogy a megírt pályaműveken keresztül sok olyat tudhatunk meg az alkotókról, ami feltehetően még az őket legjobban ismerők – szülők, testvérek, barátok, tanárok – előtt is újdonságként hat.
Hasonló álláspontot képviselt Bajzáth Mária zsűritag, Nők Lapja Irodalmi Díjas tanár, író, neveléstudományi bölcsész, mesepedagógus, a Népmesekincstár Mesepedagógia Műhely szakmai vezetője, aki szerint a pályázat mindenki számára lehetővé teszi azokkal a látható és láthatatlan erőkkel való találkozást, amelyek gondolkodó, érző, és alkotó emberré tesznek valakit. „Sajnos nem tudtunk minden pályázatot díjazni, pedig nagyra értékeljük azokat az erőket, amelyekkel mindpályaműben találkoztunk. Ezek az erők az „alkotóerőt leíró képlet” nélkülözhetetlen elemei. A képzelet, a szárnyaló fantázia, a kreativitás, a kíváncsiság, a tudás, a gondolkodás bátorsága mellett a szülők és a pedagógusok támogató hatása is megjelent a pályázatokban.” – tette hozzá a szakember.
A pályaművek tekintélyes részének meghökkentő eredetiségét emelte ki Döbrentey Ildikó Magyar örökség- és Prima díjas író, a zsűri tagja. „A 2023-as TETT-mesepályázat mind a természettudományos gondolkodás, mind a stilisztikai formák megtalálásának területén határozott előrelépést hozott. A pályázó diákok közül mind többen egyéni, sokszor meglepően merész formai megoldásokat találtak” – fogalmazott.
„Jó látni, hogyan keresik a gyerekek az összes korcsoportban, így a legkisebbek is, azokat az elemeket, amelyeknél tudományos tartalommal tudják ötvözni a mesei fordulatokat, a narratívát. Ezek a tanulók vagy már eleve nyitottabb, értőbb, kíváncsibb szemmel figyelték a természeti jelenségeket, és ezt tudjuk bennük tovább erősíteni, vagy éppen mi segíthetünk őket ebbe az irányba fordítani.” – szögezte le Holtzer Péter, az Sz2A elnöke.
1. korcsoport
1. helyezett
Deák Lóránt (Szentes) 5. osztályos, Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola És Óvoda, Szentes
A három Vitaminus
2. helyezett
Széles Márton (Dunaföldvár) 3. osztályos, Dunaföldvári Beszédes József Általános Iskola és AMI
Az anyagok királya
3. helyezett
Kovács Bálint Máté (Debrecen) 3. osztályos, Debreceni Hatvani István Általános Iskola
Láng és a vízcsepp
3. helyezett
Fésü Ella (Balatonkenese) 5. osztályos, Balatonkenesei Pilinszky János Általános Iskola
Miss Curie és a Napfogyatkozás
2. korcsoport
1. helyezett
Krolikowski Lehoczky Lilian (Budapest) 7. osztályos, Szerb Antal Gimnázium (Budapest)
Ég és föld között lebegő
2. helyezett
Maróti-Agóts Alíz (Budapest) 7. osztályos, Zuglói Hajós Alfréd Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
Időgép
3. helyezett
Faluközi Eszter (Pellérd) 7. osztályos, Pellérdi Általános Iskola
Aranyhegyektől Holló Herceg országáig
3. helyezett
Bocskor Sarolta és Lázár Zselyke (Nagygalambfalva) 7. osztályos, Kányádi Sándor Általános Iskola (Nagygalambfalva)
Derült égből cukorcsapás
Különdíjas
Hartay Luca (Budapest) 7. osztályos, Toldy Ferenc Gimnázium (Budapest)
Mélységek és magasságok
Különdíjas
Kapás Borbála Mária (Budapest) 6. osztályos, Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium (Budapest)
Sorsfordító nátha
3. korcsoport
1. helyezett
Maróti-Agóts Mátyás (Budapest) 10. osztályos, Piarista Gimnázium (Budapest)
Mese a legnagyobb hősről
2. helyezett
Klement Tamás (Pécs) 10. osztályos, Pécsi Leőwey Klára Gimnázium
A szabad neutron
2. helyezett
Tóth Emese (Pécs) 10. osztályos, Pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma
A világ csodái
3. helyezett
Nagy Abigél Sára (Győr) 10. osztályos, Révai Miklós Gimnázium és Kollégium (Győr)
A wernicki káosz
Különdíjas
Sántha Eszter (Szeged) 12. osztályos, SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola (Szeged)
A vonzás törvényei