• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Így támogatja az ÁSZ a kórházak vezetésének fejlesztését

Hírek 2020.11.03 Forrás: Weborvos
Így támogatja az ÁSZ a kórházak vezetésének fejlesztését

A 2020-ban lezárt ÁSZ-ellenőrzések már előrelépést mutattak a kórházak gazdálkodásában.

Alapvető társadalmi elvárás, hogy az állampolgárok – a pénzügyi lehetőségek hatékony felhasználása mellett – a lehető legmagasabb szintű ellátást kapják a kórházakban. Ehhez szabályosan, átláthatóan és hatékonyan működő egészségügyi gazdálkodó szervezetekre van szükség Magyarországon. E cél érdekében az Állami Számvevőszék évek óta folyamatos ellenőrzés alatt tartja az egészségügyi ágazatot, több tucat kórház és egészségügyi rendelőintézet szabályozottságát, illetve gazdálkodását értékelte - írta áttekintésében a szervezet.

Az ÁSZ a 2020 márciusától megjelent koronavírus járvány időszakában is nagy hangsúlyt helyezett a kórházak támogatására. Ellenőrzési és elemzési tapasztalatait megosztotta az egészségügyi intézmények irányítását segítő kórházparancsnokokkal. Az ÁSZ hangsúlyozta: a szabálykövetésnek és rendezettségnek a veszélyhelyzetben különösen nagy jelentősége van, a rendkívüli állapot ugyanis fokozott integritási, illetve szabálysértési kockázatot jelent.

Mindez azt jelenti, hogy az elmúlt években elvégzett, kórházakat érintő ellenőrzéseivel az ÁSZ hozzájárult a törvényi előírások, gazdálkodási szabályok betartásához, ami megalapozza a kórházak hatékony működését, és így hozzájárult a koronavírus elleni védekezéshez.

A kórházakat irányítását támogató értékelések 2020-ban is folytatódtak, és ezek már előrelépést mutattak a kórházak gazdálkodásában. 2020. júliusában zárult le 24 egészségügyi intézmény gazdálkodási kockázatainak értékelése és 16 kórház vezetője 2017. után kialakította a gazdálkodásban rejlő kockázatok kezelését, illetve megteremtette a közpénzekkel és az állami vagyonnal való átlátható, elszámoltatható, felelős, korrupciótól védett gazdálkodás garanciális feltételeit. Az ÁSZ ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a 8 magas és közepes kockázatú egészségügyi intézménynél intézkedések szükségesek a fennálló kockázatok kezelése érdekében.

2020. szeptember elején 24 – 2016-2018. között ellenőrzött – egészségügyi, illetve szociális intézmény utóellenőrzését fejezte be az ÁSZ, amely során az intézményvezetők által összeállított intézkedési tervek végrehajtását értékelték a számvevők. Kiderült, hogy a 24-ből 22 egészségügyi, illetve szociális intézménynél javult a közpénzügyi helyzet, csökkent a szabálytalan működés kockázata. Ezek a vezetők intézkedéseket tettek a törvényi megfelelés, illetve az irányítási és gazdálkodási kockázatok mérséklése érdekében.

2020. október közepén fejezte be az ÁSZ 41 egészségügyi intézmény gazdálkodási kockázatainak értékelését, melyek közül 29 intézmény vezetője már gondoskodott a gazdálkodásban fennálló kockázatok kezeléséről 2017-et követően. Ezek az intézmények igazolták a közpénzekkel való átlátható és elszámoltatható gazdálkodás feltételeinek kialakítását. 12 intézmény esetében ugyanakkor további intézkedések szükségesek a gazdálkodási kockázatok csökkentése érdekében – hívta fel a figyelmet az ÁSZ. A teljes írás az ÁSZ portálján