A beteget mielőbb be kell szállítani egy szívkatéteres központba.
Kirívóan sokat várnak a betegek Magyarországon az infarktus tüneteinek észlelése után. A szívinfarktus okozta halálozás megelőzésére, a „hezitációs idő" lerövidítése érdekében indít kampányt a Magyar Kardiológusok Társasága. Dr. Becker Dávid vezetőségi tag a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kiemelte: hazánkban rendkívül hosszú idő, átlagosan 3 óra is eltelik, mire egy beteg a tünetek észlelése után segítséget hív - idézi a hirado.hu.
Ma már korszerű lehetőségek állnak rendelkezésre a szívinfarktus mielőbbi gyógyítására, hiszen az elmúlt tíz évben sikerült kiépíteni egy úgynevezett intervenciós hálózatot – mondta. A beteget mielőbb be kell szállítani egy szívkatéteres központba, ahol percek alatt megkeresik az érelzáródás helyét, megnyitják azt, ezáltal pedig helyre áll a szívizom vérellátása és kisebb lesz a károsodás – magyarázta a kardiológus.
Dr. Becker Dávid hangsúlyozta: rendkívül fontos a laikus újraélesztés tanítása és az ismeretek terjesztése, valamint az, hogy a beteghez nagyon erős, szorító mellkasi fájdalom esetében, amely nem másodpercekig, hanem percek óta fennáll, azonnal hívjanak mentőt. A tüneteket verítékezés, nehéz légzés kísérheti.
A kardiológus szakember felhívta a figyelmet, hogy például a Franciaországban lefolytatott, a hezitációs idő lerövidítését célzó jól szervezett és tartós kampánynak köszönhetően érdemben csökkent a szívinfarktus okozta halálozások száma.
A rizikófaktorokat sorolva Dr. Becker Dávid elmondta: a betegség kialakulásában óriási jelentősége van a magas koleszterinnek, a mozgásszegény életmódnak, továbbá a genetikának, a helytelen táplálkozásnak, a cukorbetegségnek, a magas vérnyomásnak és az elhízásnak. Ezek tényezők a legtöbbször egymást erősítik – jegyezte meg.