• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Indul a program: miért különösen fontos a gyermekkori táplálkozás?

Hírek 2024.12.13 Forrás: Weborvos
Indul a program: miért különösen fontos a gyermekkori táplálkozás?

Táplálkozási szokások a fókuszban - 10 év után újraindult a NutriCHEQ Egészsgéges Kisdedtáplálási program.

„Az vagy, amit megeszel” – tartja a régi bölcsesség, amely különösen igaz a gyermekek esetében. Az elmúlt években kialakult táplálkozási szokások számos egészségügyi kockázathoz, fejlődési zavarokhoz, gyenge izomzathoz, allergiákhoz, valamint krónikus betegségekhez - mint például a túlsúly és a cukorbetegség - vezethetnek. A fizikai hatások mellett érzelmi és szociális problémákat is okozhatnak, ami megnehezíti a tanulást és a társas kapcsolatok kialakítását.

NutriCHEQ – Egy új kezdeményezés Magyarországon

Az egészséges táplálkozás támogatása érdekében Magyarországon 10 év után újra indult a NutriCHEQEgészséges Kisdedtáplálási Program, a Magyar Védőnők Egyesülete (MAVE) és az Első 1000 Nap és a Danone támogatásával. Ez a tudományosan, MAVE szakértői vezetősége által validált kérdőív a védőnők munkáját segítheti, lehetőséget adva a gyermekkori táplálkozási szokások és kockázatok átfogó felmérésére.A kérdőív nemcsak a tápanyagbevitel mennyiségére és a potenciális hiányokra fókuszál, hanem a szülők táplálkozáshoz való hozzáállását is figyelembe veszi, ezáltal hozzájárulva a gyerekek hosszú távú egészségmegőrzéséhez.

A védőnők már az 1 éves szűrővizsgálat során is használhatják a kérdőívet a táplálkozási kockázatok felmérésére hogy időben felismerjék a nem megfelelő táplálkozási szokásokból eredő problémákat. A cél, hogy a NutriCHEQ a védőnők mindennapi munkájának szerves részévé váljon, segítve a családokat az egészséges táplálkozási szokák kialakításában.

"A NutriCHEQ program célja az 1-3 éves kisdedek egészséges táplálkozásának támogatása, hiszen kiegyensúlyozott növekedésük és fejlődésük érdekében fontos a változatos, tápanyagokban gazdag étrend. A primer prevencióban dolgozó védőnöknek is az egyik legfontosabb feladata a gyermek fejlődésének nyomon követesé. A NutriCHEQ ebben nyújt nekünk segítséget, hiszen a táplálási anomáliák kiszűrésére fókuszál, valamint tudatos étkezési szokások kialakítására hívja fel a figyelmet. A szülőkkel közösen a kutatás eredményeit hosszú távon is hasznosítani tudjuk a jövő generáció egészséges táplálkozásra való nevelésében - mondta Gitidiszné Gyetván Krisztina Magyar Védőnők Egyesületének elnöke.

A közös étkezések szerepe a gyerekek életében

A kutatás külön figyelmet fordít a közös családi étkezések kérdésére. Az ezzel eltöltött idő pozitív hatással van a gyerekek táplálkozási szokásaira és szociális készségeire. Azonban a modern életvitel és digitális szokások miatt ez a hagyomány egyre ritkábban valósul meg. Fontos felismerni, hogy a közös étkezések nemcsak a megfelelő étkezési szokások kialakulásához járulnak hozzá, hanem segítenek a gyerekek szociális készségeinek fejlesztésében is.

A NutriCHEQ program újbóli bevezetése egy fontos lépés a jövő generáció egészségének megőrzése érdekében. Az egészséges táplálkozás alapjainak lefektetése már kisdedkorban megkezdődik, és ezek az alapok hosszú távon határozzák meg a gyermekek fizikai és mentális jóllétét. A védőnők és a szülők közös munkájával és a program tudományos hátterével, a magyar családok egy eszközt kapnak a kezükbe, amivel a társadalom is egy egészségtudatosabb jövő felé mozdulhat el.