A különböző onkológiai kórképek diagnosztikus és kezelési lehetőségei mellett a prevencióval, szűrési programokkal és az egészséges életmóddal is foglalkoznak.
Komplex online ismeretterjesztő és edukációs programot indított a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézete a Rákkutatók Alapítvány támogatásával a daganatos betegek, hozzátartozóik, valamint szakértők és laikus érdeklődők számára. A nemrégiben Egészségértés díjat is elnyert projekt célja a daganatos betegségekkel kapcsolatos ismeretek széleskörű kommunikációja, a prevenció fontosságának hangsúlyozása, a daganatos betegségekhez fűződő tabuk és tévhitek eloszlatása, valamint az elérhető innovatív diagnosztikai és kezelési lehetőségek ismertetése - adta hírül az egyetemi portál.
Az elkészült és folyamatosan megjelenő online szakmai anyagok a Rákkutatók YouTube-csatornáján, továbbá a Rákkutatók Facebook, Instagram és LinkedIN oldalán is ingyenesen elérhetőek mindenki számára. A 2024 szeptemberében indult program szakmai felelőse dr. Bödör Csaba, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének egyetemi tanára, aki hangsúlyozta: Magyarországon évente mintegy 30 ezren halnak meg valamilyen daganatos megbetegedésben. Élete során minden harmadik magyar embernél rosszindulatú daganat alakul ki, évente közel 70 ezer betegnél diagnosztizálnak rosszindulatú daganatos megbetegedést hazánkban.
Szinte mindenkit érint a rák problémaköre valamilyen formában, az erről való nyílt kommunikáció mégis tabu, a hiteles szakmai ismeretterjesztő anyagok elérhetősége limitált – hívta fel a figyelmet dr. Bödör Csaba. Éppen ezért tűzte ki célul a Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet csapata egy komplex online ismeretterjesztő és edukációs program létrehozását a Rákkutatók Alapítvány támogatásával. A projekt célkitűzései a daganatos betegségekkel kapcsolatos ismeretek széleskörű kommunikációja, a prevenció fontosságának hangsúlyozása, a daganatos betegségekhez fűződő tabuk és tévhitek eloszlatása, továbbá az elérhető innovatív genetikai diagnosztikai és kezelési lehetőségek ismertetése.
A projekt során folyamatosan jelennek meg a különböző szakmai tartalmak. A Rákkutatók Podcastban különböző onkológiai szakterületek neves képviselőivel beszélget dr. Bödör Csaba. A novemberi rész vendége dr. Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója, az Általános Orvostudományi Kar dékánja volt, a téma pedig a férfi egészség hónapjához is csatlakozva a prosztatarák. A podcastban elhangzott, hogy Magyarországon naponta négy ember hal meg ebben a betegségben, így kiemelt jelentősége van a prevenciónak és a korai diagnosztikának. Dr. Nyirády Péter hangsúlyozta a PSA (prosztata specifikus antigén) szűrés fontosságát és beszámolt az Urológiai Klinika részvételével indult országos szintű programokról is (http://psaszures.rakliga.hu). Szó esett továbbá a prosztatarák kezelése kapcsán megvalósult innovációkról, új robotsebészeti és célzott terápiás lehetőségekről is.
A Rákkutatók Vlogban fiatal orvosok és kutatók avatják be az érdeklődőket mindennapjaikba rövid videók formájában, felhívva a figyelmet a daganatkutatás és diagnosztika jelentőségére, lehetőségeire. A RÁKelTÉRÍTŐ Podcast a daganatos betegségekkel kapcsolatos tabukat és bezártságot kívánja eloszlatni. Ebben ismert személyiségek beszélgetnek saját betegségükről kezelőorvosukkal és Markovits Ferenc műsorvezetővel. Érdekességként a betegek saját daganatuk szövettani képét is megnézhetik. Az eddig elkészült epizódokban Cserhalmi György, a nemzet színésze, Pataki Zita televíziós műsorvezető, és Tóth Tímea kézilabdázó szerepeltek. A hagyományos videók mellett a fiatalabb generációt hatékonyabban célzó, 30-60 másodperces figyelemfelhívó videók is készülnek.
Dr. Bödör Csaba hozzátette, hogy szakmai tartalmaik a különböző onkológiai kórképek diagnosztikus és kezelési lehetőségei mellett a prevencióra, szűrési programokra és az egészséges életmódra is jelentős hangsúlyt helyeznek, ezért a különböző daganatos betegségek által érintettek és hozzátartozóik, valamint az onkológia területén dolgozó szakemberek mellett a Rákkutatók ismeretterjesztő anyagai a laikus érdeklődők számára is hasznos információkkal bírnak.
(Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem)