• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Interneten is jelenteni lehet a gyógyszerek mellékhatásait

Hírek Forrás: MTI

Betegek is, szakemberek is jelenthetnek az online felületen a GYEMSZI honlapján.

Mostantól az interneten keresztül is jelenthetik a gyógyszerek mellékhatásait a szakemberek és a betegek - közölte a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet - Országos Gyógyszerészeti Intézet (GYEMSZI-OGYI) csütörtökön az MTI-vel.

Mint kiemelték: az intézet honlapján elérhetőek a szakembereknek,  valamint a  betegeknek szánt online űrlapok, amelyek egyszerűen és gyorsan kitölthetők. Ez a megoldás jóval kisebb adminisztrációs terhet jelent az orvosok, gyógyszerészek, ápolók számára, mint az eddig használt papíralapú formanyomtatvány.

Fontos, hogy a mellékhatás-jelentés minél pontosabb, részletesebb legyen, hiszen csak a jó minőségű adatok alapján lehet értékelni "a gyanúsított gyógyszer és a feltételezett mellékhatás közötti ok-okozati összefüggést" - hangsúlyozta az intézet.

A GYEMSZI-OGYI honlapján a mellékhatás-bejelentésről és a jelentések értékelésének folyamatáról is részletes tájékoztató olvasható. Az intézet elsősorban azon mellékhatások bejelentését kéri, melyek nem vártak, azaz nem szerepelnek a gyógyszer alkalmazási előírásában és betegtájékoztatójában, tehát új információval szolgálnak az adott gyógyszer lehetséges kockázataira vonatkozóan. Továbbá ha a már felsorolt mellékhatás intenzitása vagy jellege eltér a kísérőiratokban részletezettől (például súlyosabb lefolyású vagy eltérő kimenetelű), abban az esetben is nem vártnak számít, tehát jelentendő - emelték ki.

Hozzátették továbbá, hogy minél pontosabb, részletesebb és szakszerűbben megfogalmazott a mellékhatás-bejelentés, annál jobb minőségű adatokat szolgáltat a gyanúsított gyógyszer és a feltételezett mellékhatás közötti ok-okozati összefüggés értékeléséhez. Ezért az intézet a betegeket, a hozzátartozókat, gondozókat arra kéri, hogy ha gyógyszer-mellékhatást tapasztalnak lehetőleg keressék fel a kezelőorvosukat vagy a gyógyszerészüket és kérjenek segítséget annak jelentésében. Az is hasznos, ha leletet vagy zárójelentést csatolnak a bejelentéshez - olvasható a tájékoztatóban.