• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével az interneten

Hírek 2025.04.03 Forrás: MTI
Ismét visszaéltek Karikó Katalin nevével az interneten

A kutató professzor nem nyilatkozott a székrekedés veszélyeiről, nem adta a nevét az ezt tárgyaló állítólagos interjúhoz.

Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához - tájékoztatta a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közkapcsolati igazgatósága szerdán az MTI-t.

Az SZTE professzorának közleménye szerint ismét hamis hírek és álinterjúk jelentek meg, amelyekben a csalók általános orvosként és az emésztőrendszeri betegségek szakértőjeként hivatkoznak rá, aminek nincs semmiféle jogalapja. Karikó Katalin közleménye szerint az álinterjúkhoz róla készült fotók meghamisított változatait használták fel.

A professzor hozzátette: nem nyilatkozott a székrekedés veszélyeiről, nem adta a nevét az ezt tárgyaló állítólagos interjúhoz. Mindezt valótlanul állítják róla, mint azokban a korábbi reklámokban, amelyekben - egyebek között - a körömgomba elleni készítményt vagy az ízületi és gerincfájdalmak elleni módszert és kapszulát hirdették a nevével és képmásával visszaélve.

Karikó Katalin a közleményben kifejtette, az álhírgyártók és a csaláson alapuló szövegek, hamis fotók terjesztői megsértik polgári és személyiségi jogait. Ezek a médiamegjelenések visszaélnek személyes adataival, és tisztességtelenek, mert megtévesztik azokat az embereket, akik a betegségük miatt fogékonyak minden információra, különösen azokra, amelyekről azt állítják, hogy tőle származnak. 

A kutató a médiafogyasztó emberek figyelmébe ajánlotta a "fake news", vagyis a "kamu hírek" terjedése ellen küzdő nyelvészek javaslatát: mindig fokozott óvatossággal, körültekintően olvassanak és tájékozódjanak, mert az álhírekben el vannak rejtve olyan megfogalmazások, kifejezések, amelyek az állítások valótlanságára utalnak.

Karikó Katalin reményét fejezte ki, hogy az illetékes szerkesztőségek, hivatalok és hatóságok haladéktalanul megteszik a szükséges lépéseket, azaz megtisztítják közösségi és egyéb médiafelületeiket a hamis hírektől, álinterjúktól.