• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egyre többen kapnak nikotinmérgezést - monitorozni fogják

Hírek 2025.04.03 Forrás: NNGYK - Weborvos
Egyre többen kapnak nikotinmérgezést - monitorozni fogják

Országos monitorozási rendszer indul a dohány- és nikotintartalmú termékekkel összefüggő nemkívánatos események nyomon követésére.

Az élvezeti célú nikotintartalmú termékek használatával összefüggő mérgezési esetek emelkedő száma miatt a Belügyminisztérium Népegészségügyi Főosztályának Dohányzás Fókuszpontja és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI) közös szakmai javaslata alapján 2025. április 1-jétől új országos monitorozási rendszert vezetnek be, olvasható az NNGYK honlapján. A rendszer célja a hagyományos és új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek okozta egészségügyi kockázatok pontosabb nyomon követése és elemzése.

A monitorozási rendszer bevezetését főként az indokolja, hogy az elmúlt években az új típusú nikotintartalmú termékek térnyerése mellett egyre több mérgezési eset és légzőszervi panasz került bejelentésre és a részletes adatok elemzése hozzájárulhat az egészségkárosodások csökkentéséhez, mivel az egészségügyi hatóságok számára pontosabb információkat biztosít a jogszabályi környezet és a közegészségügyi stratégiák továbbfejlesztéséhez, a prevenciós és leszokást támogató programok hatékony tervezéséhez.

A jelenlegi bejelentési rendszer és a monitorozás kiterjesztése

A magyarországi humán mérgezési esetek gyűjtését jelenleg a 44/2000. (XII. 27.) EüM rendelet szabályozza, amely az érintett orvosok/egészségügyi intézmények számára előírja, hogy a mérgezési eseteket a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által üzemeltetett Országos Szakrendszeri Információs Rendszer Kémiai Biztonsági Szakrendszerében (OSZIR-KBIR) rögzítsék, legkésőbb az eset lezárását követő egy héten belül.

A most bevezetett monitorozási rendszer ezt a bejelentési kötelezettséget bővíti ki, megőrizve az eddigi jogszabályi előírásokat. Azaz a bejelentést változatlan – a jogszabályban meghatározott – módon kell megtenni, de a hagyományos és az új típusú dohány- és nikotintartalmú termékekre vonatkozóan bővített adattartalommal.

A termékek használatával összefüggő nemkívánatos egészségügyi hatások bejelentésére és monitorozására egy új bejelentőlap készült, amelyet az OKPI és az NNGYK szakértői állítottak össze. A kitöltött bejelentőlapot az OSZIR-KBIR szakrendszerben a mérgezési esetbejelentő űrlap Kapcsolódó iratok pontjában szükséges feltölteni. Az új bejelentőlap elektronikus verziója innen tölthető le.

A monitorozásban érintett terméktípusok

Hagyományos dohánytermékek: cigaretta, szivar, szivarka, vízipipa, rágódohány, tüsszentésre szolgáló dohánytermék (pl. tubák), snüssz.

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: elektronikus cigaretta, dohányzást imitáló elektronikus eszköz, elektronikus cigaretta, illetve dohányzást imitáló elektronikus eszköz utántöltő folyadék, hevített dohánytermék, dohányzási célú gyógynövény termék, dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termék (pl. nikotinos tasak).

Jogszabályi háttér

A monitorozási rendszer bevezetése illeszkedik a 1999. évi XLII. törvény (a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól) előírásaihoz, amelynek célja a lakosság egészségének védelme és a dohánytermékek fogyasztásából eredő ártalmak csökkentése.