• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Itt a pattanás ellenszere: egy jóindulatú vírus

Hírek Forrás: MTI

Más vírusokkal ellentétben a bakteriofágok nem az emberi sejteket, hanem a baktériumokat célozzák meg.

A bőrön élő, jóindulatú bakteriofágok hatékonyan pusztítják el a pattanások leggyakoribb formáját okozó Propionibacterium acnes baktériumokat, állítják amerikai kutatók. Más vírusokkal ellentétben a bakteriofágok nem az emberi sejteket, hanem a baktériumokat célozzák meg. A pattanásokat okozó baktériumokkal egy közösségben élő bakteriofágok természetes módon ölik meg ezeket a kórokozókat.

Az évtizedek óta ismert bakteriofágok genetikai elemzését most végezték el a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) és a Pittsburghi Egyetem munkatársai. Az American Society for Microbiology című szakfolyóiratban ismertetett eredményeik szerint hatékony, új akneellenes szer készülhetne a bakteriofágok felhasználásával.

A Propionibacterium acnes (P. acnes) baktérium normális körülmények között is megtalálható az emberi bőrön, amikor azonban hirtelen felszaporodik a mennyisége, akkor működésbe lép immunrendszerünk, és helyi gyulladást okoz, amely pattanások kialakulásához vezet. A P. acnes főként a bőr faggyúmirigyei által termelt zsírsavakon él, vagyis minél több faggyút termel a bőr, annál több van a baktériumból. Ez az oka annak, hogy a pattanások a szervezet hormonális változásainak időszakában szaporodnak meg.

A pattanások kezelésére alkalmazott eddigi megközelítések egyike sem ért el teljes sikert, ezért a bakteriofágok természetes reakciójának felhasználása ígéretes terápia lehet.
Mint Robert Modlin, az UCLA kutatója elmondta, meglepetésként érte a kutatókat a genetikai elemzésnél, hogy az említett bakteriofág, a P. acnes fág genomja mennyire egyszerű és csaknem tökéletesen azonos minden esetben. "Ez teljesen ellentmond minden korábban tanulmányozott fágrendszernek.

Különleges, egyedi kapcsolatot tételez fel a P. acnes baktérium és a fágja között" - idézte Modlint a LiveScience című ismeretterjesztő portál.

A kutatók úgy vélik, hogy a P. acnes fág genetikai felépítésének ismerete, annak egyszerűsége és igen korlátozott változatossága lehetővé teszi, hogy pattanások elleni terápiát fejlesszenek ki felhasználásával.