• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jelenleg tíz európai országban terjed a kanyaró

Hírek Forrás: ECDC - beb Szerző:

Alig három hónap alatt több mint 5 ezren fertőződtek meg, a betegek többsége csak részben vagy egyáltalán nem volt beoltva.

Jelenleg Európa számos országában terjed a kanyaró, pedig a nemzetközi egészségügyi szervezetek korábban azt tűzték ki célul, hogy 2015-re száműzik az európai kontinensről ezt a kórt. Pontosabban azt szerették volna elérni, hogy a lakosság legalább 95 százaléka be legyen oltva a betegség ellen. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb jelentése szerint azonban most két évvel később is sok a fertőzés, alig három hónap alatt több mint 5 ezren fertőződtek meg, és az átoltottság sem éri el a kívánt arányt.

Az ECDC jelentése szerint jelenleg a következő országokból jelentettek kanyarós megbetegedéseket:

Ausztria: 2017. elejétől március 8-ig 69 esetet regisztráltak, ami meghaladja az egy évvel korábbi megbetegedéseket.

Belgium: Két és fél hónap alatt 169 fertőzést jelentettek, a betegek fele kórházba került. 15 fertőzött az egészségügyi dolgozók közül került ki. A kanyarós esetek száma hétről hétre nő.

Dánia: Egy kanyarós esetet jelentettek március 15-én. A beteg nem volt beoltva, és szabadsága alatt Ázsiában fertőződött meg.

Franciaország: Az év eleje óta számos megyéből jelentettek kanyarós megbetegedéseket, a legtöbb esetet, több mint 50-et Moselle-ből. A fertőzöttek 85 százaléka nem volt beoltva.

Németország: Idén március közepéig 203 kanyarós esetet regisztráltak, összehasonlításként, tavaly egész évben ez a szám 326 volt. Több nagyváros is érintett, Duisburgban például 77-en betegedtek meg, közülük 61 gyermek, akik közül 22 egy év alatti.

Olaszország: Két és fél hónap alatt 700an fertőződtek meg kanyaróban, csaknem két és félszer annyian mint tavaly ugyanezen idő alatt. A legtöbb beteg 15 és 39 év közötti.

Spanyolország: Barcelonából és környékéről 35 hivatalosan is igazolt kanyarós esetet jelentettek. A betegek zöme felnőtt, többségük csak részlegesen vagy egyáltalán nem volt beoltva a betegség ellen. Hat fertőzöttet kórházban ápolnak.

Svédország: Idén eddig tíz esetet regisztráltak, a betegek között három felnőtt és hét gyerek van.

Románia: Január 1. és március 10-e között összesen 3446 kanyarós beteget regisztráltak, de a legfrissebb hírek szerint már csaknem 3800 a fertőzöttek száma. A betegek közül 17-en meghaltak. A legtöbb fertőzött csecsemő vagy kisgyerek. A 42 megye közül 37 jelentett kanyarós fertőzéseket, nyugaton a szerbiai határnál lévő Caras Severin a legérintettebb, itt március 10-ig 728 esetet regisztráltak.

És végül Magyarország, ahol múlt péntekig 52 kanyarógyanús esetet jelentettek, de épp ma, szerdán számol be az Országos Tisztifőorvosi Hivatal a legfrissebb adatokról.

A kanyarót a Paramixovírus okozza. Cseppfertőzéssel terjed, igen ragályos betegség, elsősorban kisgyermekeket fertőz meg. A kanyaró elsődleges tünete a láz, valamint az orr, a torok és a szem gyulladása, melyet a száj nyálkahártyáján keletkező apró fehér pontok kísérnek. Később jellegzetes piros foltok, kiütések jelennek meg, és a nyaktól kiindulva fokozatosan az egész testet beborítják. A kanyaró súlyos szövődményekkel járhat, főleg a tüdőt és az idegrendszert támadhatja meg.