• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jelentősen emelkedhet az Akadémia költségvetési támogatása

Hírek 2021.05.04 Forrás: MTA
Jelentősen emelkedhet az Akadémia költségvetési támogatása

A növekmény mintegy felét az új programokra, másik részét a meglévő feladatokra, programokra és működésfejlesztésre fogják fordítani.

7,3 milliárd forint beépülő forrással emelkedhet jövőre az MTA költségvetési támogatása – jelentette be a Magyar Tudományos Akadéma 194., rendes közgyűlése alkalmából tartott sajtótájékoztatón Freund Tamás elnök. Mint mondta, a kormány és az MTA közötti megállapodás nyomán – amennyiben azt az Országgyűlés is megszavazza – 53 százalékkal nő az Akadémia számára a központi büdzséből származó forrás.

Freund Tamás szerint mindez azt jelzi, hogy az elmúlt évek vitái után új szakaszba került az MTA és a kormány kapcsolata. Azt is mutatja, hogy az új akadémiai vezetés programja nem csak az őt megválasztó tagság, hanem a kormányzat támogatását is élvezi.

Mint azt az Akadémia elnöke elmondta, a megszerzett növekmény mintegy felét az új programokra, másik részét a meglévő feladatokra, programokra és működésfejlesztésre fogják fordítani.

Az újdonságok között a tudományos tanácsadás és ismeretterjesztés intézményesítését, a Középiskolai MTA Alumni Program támogatását, a három nagy tudományterületen egy-egy nemzeti program (magyar nyelv, agykutatás, fenntartható fejlődés és technológia) elindítását és a köztestületi működést segítő elektronikus szolgáltatások fejlesztését említette. A többletforrások további 18-18 százalékát egyrészt az állandó akadémiai feladatokra – EISZ, MTMT, könyvtári szolgáltatások, határon túli tudományosság, Művészeti Gyűjtemény, könyv- és folyóiratkiadás, nemzetközi tagdíjak – fordítják, másrészt a bevált, sikeres és folytatandó programok, mint a Bolyai-, Vendégkutatói és Lendület ösztöndíjak, valamint a Közoktatás-fejlesztési Kutatási Program erősítésére szánják. A köztestületi intézmények fejlesztését, elsősorban az illetmények értékállóságát egy 12 százalékos költségvetési bevételnövekménnyel fogják biztosítani.

Külön kezelik a székházrekonstrukció első ütemére betervezett 15 milliárd forintot, amiről még folynak a tárgyalások. A bicentenárium előkészítésére és megünneplésére évi 100 millió forintot terveznek saját forrásból, ami természetesen nem teszi ki az ünnepségsorozatra fordítandó teljes összeget.