• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

KamaszPanasz: A dohányzás nem trendi!

Hírek Forrás: Weborvos

A gyerekek már igen korán tisztában vannak azzal, hogy milyen következményekkel járhat a dohányzás.

Nem lehet elég korán elkezdeni a gyermekek egészséges életmódra nevelését, amelynek szerves részét képezi a káros szenvedélyek hatásaival, veszélyeivel kapcsolatos ismeretterjesztés is. A KamaszPanasz október elején kreatív pályázatot hirdetett tizenévesek számára a dohányzásról való leszokás elősegítése céljából. Ennek részleteiről számoltak be közleményükben.

A kamaszkor sok szülő számára az aggodalom időszaka, hiszen ezek azok az évek, amikor a gyermekük átmegy a legmeghatározóbb test-lelki változásokon. A gyerekek az önállósodás néhány éve elé néznek, amikor egyre több dolgot intéznek egyénileg, amikor előtérbe kerülnek a társasággal töltött esték, a szórakozási lehetőségek. Ezzel együtt pedig sok fiatal életében megjelennek azok a dolgok is, amiktől sok szülő jó okkal tart: a dohányzás, az alkohol, nem kevés esetben pedig a drogok is.

De vajon mit tehetünk a tinik egészsége védelmében?

Ismerjük meg a nézőpontjukat!
Ahhoz, hogy a gyerekek mélyebben is elgondolkozzanak azon, hogy mik lehetnek egy-egy egyéni döntés következményei, érdemes őket bevonni a kommunikációba. Ez volt a célja a KamaszPanasz dohányzásellenes STOPTOBER kampányának is, hiszen azáltal, hogy nem csak beszélünk a dohányzás problémájáról, hanem arra késztetjük a fiatalokat, hogy megmutassák, mit gondolnak róla, jó eséllyel érhetjük el azt, hogy megálljanak egy pillanatra, és végiggondolják az egészségügyi kockázatokat.

Már az alsó tagozatos diákok is érintettek
A dohányzásellenes kampány nem csupán a középiskolások érdeklődését keltette fel, hanem több alsó tagozatos kisdiák is benyújtotta a pályázatát. Közülük többen is csak 7-8 évesek, akiknek az idősebb társaikhoz hasonlóan határozott véleményük van a cigarettázás veszélyeiről.

Összesen 45 pályamű érkezett , amelyek egytől egyig azt tükrözték, hogy a gyerekek már igen korán tisztában vannak azzal, hogy milyen következményekkel járhat a dohányzás – legyen szó a saját, vagy valamelyik családtagjuk káros szokásáról.

Beszédes képek: mit gondolnak a fiatalok?
A kreatív pályázat képei jól tükrözik azokat a gondolatokat, amelyek a gyerekek fejében élnek a dohányzással kapcsolatban. Leginkább az egészségre káros hatásokat emelték ki, sokan közülük a dohányzást halálhoz vezető szokásként ábrázolták. Több műből is kiderül, hogy a cigarettázást egyértelműen összefüggésbe hozzák a bűnelkövetéssel, illetve a felelőtlen pénzköltéssel is.

Hogyan erősíthetjük, illetve teremthetjük meg mi magunk a szenvedélybetegségekkel kapcsolatos helyes gondolkodást?
Gyermekeinket úgy tudjuk igazán hatékonyan megvédeni a rájuk leselkedő veszélyektől, ha rendszeresen és őszintén beszélünk ezekről a dolgokról velük. Olykor pedig a megszokott módszerektől eltérő, kreativitást igénylő feladatokkal mi magunk is növelhetjük fogékonyságukat olyan témák iránt, amelyekről esetleg szemtől szemben nem szívesen beszélgetnek.

(Illusztráció: Küzmös Mariann Beáta: Nem ez a helyes út!)

Legolvasottabb cikkeink