• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koncertjegyre jár, művégtagra nem?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

A fesztiválozók kedvezményes áfa-kulcs alá fognak tartozni, a fogyatékosok nem.

A Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) és a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) csalódottságának ad hangot, mert a kormány – az előzetes egyeztetések ellenére - nem támogatja a gyógyászati segédeszközök általános forgalmi adójának csökkentését, miközben ezt a kedvezményt még a nyári, nagy zenei fesztiválok látogatói is meg fogják kapni az áfa-törvény tegnapi módosítása szerint. A súlyos fogyatékossággal élők Európa legmagasabb, 27 százalékos áfáját fizetik ki a művégtagjaik után - írta közös közleményében a két szervezet.

Az idei, 43,3 milliárd forintra csökkentett gyógyászati segédeszköz-támogatás előirányzat tarthatóságáról a kormány az év elején tárgyalásokat kezdeményezett a gyógyászati segédeszköz-gyártó és -forgalmazó szövetségekkel, köztük a Forgalmazók az Egészségért Szövetséggel. A FESZ több más intézkedés mellett azt javasolta, hogy a támogatott gyógyászati segédeszközök tartozzanak kedvezményes áfa-kulcs alá, mert így a csökkentett előirányzatból is finanszírozni lehetne a segédeszköz igényeket, és nem kéne csökkenteni a támogatások mértékét sem. A javaslatot a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége is támogatja. Az áfa-csökkentés mindemellett enyhítene az amúgy is nehéz helyzetben lévő krónikus betegek és súlyos fogyatékossággal élők terhein, és segítene talpon maradni a hazai segédeszközgyártásban és -forgalmazásban érintett több mint ezer kis- és középvállalkozásnak is.

A teljes hiányt ugyan nem fedezné, de egy lehetséges lépés lehetne a 98 százalékos támogatású gyógyászati segédeszközök áfájának 5 százalékra csökkentése. A FESZ számításai szerint ebben az esetben 1,5 milliárd forint megtakarítás keletkezne a gyógyászati segédeszköz-kasszában, miközben az államnak csupán néhány tízmillió forintnyi bevételről kellene lemondania a betegek térítési díjának csökkenése révén. Ebbe a körbe tartoznak a végtagprotézisek, a súlyos mozgássérültek egyedi gyártású ortézisei, a gyermek-inzulinpumpák és -hallókészülékek, a sztóma ellátás eszközei, a különböző szondák és katéterek, és a fehér támbotok is. Bár az egyeztetéseken úgy tűnt, hogy a 98 százalékos támogatású eszközök általános forgalmi adójának csökkentését a kormány is támogatja, az áfa-törvény módosításai között ez most mégsem szerepel.

A FESZ és a MEOSZ ezért arra kéri a kormányt és az Országgyűlés egészségügyi, illetve ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságának a tagjait, hogy támogassák a gyógyászati segédeszközök kedvezményes áfa-kulcsát, mert így a támogatások mértékének csökkentése nélkül is finanszírozhatók lennének az igények, tartható lenne a kassza, és a súlyos egészségkárosodott emberek terhei is csökkennének. A FESZ adatai szerint hazánkban egy millióan használnak támogatott gyógyászati segédeszközöket, a termékek hosszú ideig kedvezményes általános forgalmi adókulcs alá tartoztak - áll a közleményben. Ugyanerről az orvostechnikai gyártók