• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koronavírus hírek, járványadatok a nagyvilágból

Hírek 2021.08.12 Forrás: MTI nyomán
Koronavírus hírek, járványadatok a nagyvilágból

A világon 204 688 069 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 323 993.

A világon 204 688 069 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 323 993 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai szerint. Egy nappal korábban 203 980 078 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 314 007 volt.  A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. 

Görögország százezer dózis vakcinát ad Ukrajnának hálából a tűzoltásban nyújtott segítségéért

Görögország százezer dózis AstraZeneca-vakcinát ad Ukrajnának hálából, amiért ukrán tűzoltók részt vettek a görög pusztító erdőtüzek oltásában - hozta nyilvánosságra a kijevi kormány hivatalos honlapján.  A közlemény szerint Denisz Smihal miniszterelnök telefonbeszélgetést folytatott görög kollégájával, Kiriákosz Micotákisz kormányfővel. Utóbbi köszönetet mondott azért, hogy Kijev száz ukrán tűzoltót küldött a görögországi tüzek megfékezésében való segítségnyújtásra. Közölte, hogy tekintettel az ukrán tűzoltók magas szintű tapasztalataira, kezdeményezi az együttműködést a két ország katasztrófavédelmi szolgálatai között.

A Jevropejszka Pravda hírportál az ukrán katasztrófavédelemre hivatkozva csütörtökön beszámolt arról, hogy az ukrán tűzoltók szerdán két jelentős kiterjedésű gyep- és tőzegtüzet oltottak el Évia szigetének északi részén, Elinika közelében.

Az egészségügyi minisztérium csütörtökön a Facebookon közölte, hogy javasolja a Sinovac kínai vállalat által előállított Coronavac vakcina első és második dózisának beadása közti intervallum 14 napra csökkentését a koronavírus különösen fertőző, először Indiában megjelent delta variánsának gyors terjedése és az ukrajnai megbetegedések fokozatos növekedése miatt, valamint a lehető legtöbb ukrán védettségének biztosítása érdekében. Közleményében a tárca hozzáfűzte, hogy a döntést az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásai és a Coronavac vakcina hatékonyságáról a közelmúltban végzett vizsgálatok elemzése alapján hozták meg. A hírportál adatai szerint mostanáig több mint 1,22 millió ukránt oltottak be Coronavackal.

A hivatalosan közölt adatok szerint Ukrajnában csütörtökre 1247-tel 2 262 601-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma, az elhunytaké pedig 24-gyel 53 173-ra. Eddig 2 194 791-en gyógyultak meg, az aktív betegek száma viszont megint nőtt, 184-gyel 14 637-re.

Az egészségügyi tárca legfrissebb adatai szerint az oltási kampány februári kezdete óta 4 427 898-an kapták meg valamely védőoltás első, 2 580 552-en pedig a második dózisát is a mintegy 42 millió lakosú Ukrajnában. Szerdán 162 049 embert oltottak be az országban.

 Először haladta meg a nyolcszázat a halottak száma Oroszországban

A járvány kezdete óta először halt meg nyolcszáznál több ember a koronavírus-fertőzés miatt egy nap alatt Oroszországban.  A csütörtökön közzétett hivatalos adatok szerint a fertőzés halálos áldozatainak száma 808-cal 168 049-re nőtt. Az igazolt fertőzöttek száma 21 932-vel, 6 534 791-re emelkedett.  A napi növekmény országos szinten 0,34 százalék, az új esetek 8,1 százaléka volt tünetmentes. Az aktív fertőzöttek száma 537 770, a felépülteké 20 195-tel 5 828 972-re nőtt.

Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 170,6 millió, az elmúlt napon pedig 482 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg 1 248 798 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt. 

Tovább szigorított az izraeli kormány

Újabb járványügyi szigorításokról döntött az izraeli kormány a korábbiaknál sokkal fertőzőbb koronavírus-változat, a delta terjedésének megfékezésére - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet csütörtökön.  Szerda esti ülésén szakértők sürgetésére a kormány a "zöld címke" kiterjesztéséről határozott augusztus 18-tól a gazdaság szinte minden területén, hogy megakadályozzák a járvány újabb hullámának esetleg több ezer halálesetet okozó kirobbanását. Ez azt jelenti, hogy már 3 éves kortól csak oltási, vagy gyógyultsági igazolással, vagy friss negatív teszttel lehet bemenni a kulturális és sportintézményekbe, a szállodákba, az uszodákba, a klubokba, a vendéglőkbe, az egyetemekre és főiskolákra, valamint bármiféle rendezvényre.  A 12 év alatti, tehát még nem oltható gyermekek számára díjmentesen biztosítják a negyedórán belül eredményt mutató és 24 órára érvényes gyorsteszteket, de az idősebb, tehát már oltható embereknek fizetniük kell majd ezekért az - ország 400 pontján, gyógyszertárakban, rendelőkben elérhető - gyorstesztekért.

A zsúfoltság elkerülésére augusztus 16-tól bevezetik a "lila címkét" a bevásárlóközpontokban és a szupermarketekben. Ahol ezt a címkét ragasztják ki, ott 7 négyzetméterenként egy vevő tartózkodhat, a többieknek kint kell várakozniuk, ha már megteltek a boltok.

Korlátozták a tömegrendezvényeket is: a szabad ég alatt legfeljebb ezren, zárt térben legfeljebb ötszázan gyülekezhetnek, de ahol helyjegyek vannak, például a színházakban, ott nem szabtak felső korlátot. Az otthoni összejöveteleken a nyitott helyeken csak 100, bent pedig maximum 50 főig gyülekezhetnek az izraeliek.

"Ha azonnal elkezdünk emlékeztető oltást adni a 40 éves és idősebb embereknek, akkor szeptemberben elkerüljük az egészségügyi rendszer összeomlását"- mondta a megbeszélésen Eran Szegal professzor, a Weizmann Intézet koronavírus-előrejelzési modelljének felelőse.

A szakértők arra figyelmeztették a politikusokat, hogy ha az egészségügyi rendszer eléri teljesítőképességének határát, ha napi 20 ezer új fertőzött lesz, akkor szeptember végéig további 3000 ember halhat meg a koronavírus okozta Covid-19-ben.

"Ha nem csökken hamarosan a kritikus állapotú betegek számának duplázódási üteme, akkor szeptember közepén átlépjük a kórházak maximális kapacitásának küszöbét"- hangsúlyozta Ran Blitzer professzor, az egészségügyi minisztérium járványkezelő csoportjának tagja, aki azonnali, még szigorúbb korlátozásokat sürgetett.

A múlt héten indult új oltási kampányban már 716 518 hatvanévesnél idősebb izraeli vette fel a koronavírus elleni védelmet megerősítő harmadik adag oltást. Az idősek újraoltásától azt remélik, hogy megállítja a leginkább veszélyeztetett korcsoportokban a már beoltottak megfertőződését vagy a súlyos, kórházi ellátást igénylő megbetegedését.

A december végén kezdődött oltási kampányban Izrael mintegy 9,3 millió lakosából eddig 5 828 742-t (tizenkét évesnél idősebbeket) már legalább egyszer beoltottak a Pfizer vakcinájával. Ez az ország lakosságának 62,67 százaléka, azonban ez nem bizonyult elégnek a SARS-CoV-2 vírus erősen fertőző delta variánsa által okozott újabb járványhullám megfékezésére.

Több mint százezer teszt elvégzésével szerdán 5946 új fertőzöttet azonosítottak, 4,62 százalék volt a fertőzöttek aránya. Jelenleg 42 203 aktív vírushordozót tartanak nyilván Izraelben, 748-an kerültek közülük kórházba, ahol a súlyos betegek száma 421-re emelkedett, és már 65-en szorulnak lélegeztetőgép segítségére. A pandémia megjelenése óta 921 083 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, a betegségben tavaly február óta 6593-an haltak meg Izraelben.