• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koronavírus-járvány: hírek a nagyvilágból

Hírek 2021.09.11 Forrás: MTI
Koronavírus-járvány: hírek a nagyvilágból

Szlovéniában kötelezővé teszik az oltást az állami hivatalokban. Burgenlandban Covid-lottóval, Romániában étkezési utalványokkal ösztönöznek az oltásra. 

Szlovéniában kötelezővé teszik az oltást az állami hivatalokban
Szlovéniában az állami hivatalok alkalmazottainak be kell oltatniuk magukat, vagy gyógyultsági igazolással kell rendelkezniük, ellenkező esetben nem dolgozhatnak ügyfelekkel - jelentette ki Zdravko Pocivalsek gazdaságfejlesztési és technológiai miniszter pénteken Ljubljanában. Kiemelte: a munkavégzéshez a jövőben nem lesz elég a negatív teszt.

"Most, hogy van elég vakcina, az állam nem lehet túsza azoknak, akik ellenzik a kötelező oltást" - mondta, hozzátéve: a kormány azzal, hogy ösztönzi az állami hivatalokban dolgozók átoltottságát, példát akar mutatni másoknak.

A tárcavezető egyben meggyőződésnek adott hangot, hogy a munkavédelmi jogszabályok lehetővé teszik ezt a lépést.

Szlovéniában hétfőtől szinte minden ágazatra kiterjesztette a kormány a koronavírus elleni védettségi igazolást. Minden olyan személynek rendelkeznie kell oltási vagy gyógyultsági igazolással, illetve negatív teszttel, aki közvetlen kapcsolatba lép másokkal, olyan intézményben dolgozik vagy olyan tevékenységet folytat, ahol fennáll a vírus terjedésének veszélye.

Péntekre 998 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki az országban. A vírus okozta Covid-19 szövődményeiben az elmúlt napon négy beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 278-an vannak kórházban, 61-en intenzív osztályon.

A valamivel több mint kétmillió lakosú Szlovéniában eddig 1 019 524-en kaptak védőoltást, közülük 930 704-en már a második adagot is. Ez az oltásra jogosult lakosság 48, illetve 44 százaléka.

A szomszédos Horvátországban az elmúlt 24 órában 1042 új esetet azonosítottak, így a járvány kezdete óta a SARS-CoV-2 koronavírussal fertőzöttek száma meghaladta a 381 ezret. A vírus okozta betegségben az elmúlt napon nyolcan haltak meg, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 8413-ra emelkedett. Kórházban 552 beteget ápolnak, 59-en vannak lélegeztetőgépen.

A valamivel több mint négymillió lelket számláló Horvátországban eddig 1 754 731-en kaptak védőoltást - a jogosultak 43,2, a felnőtt lakosság 51,9 százaléka -, közülük 1 643 710-en már a második adagot is felvették.

Vili Beros egészségügyi miniszter a válságstáb pénteki sajtótájékoztatóján hasonlóan fogalmazott, mint a szlovén gazdaságfejlesztési miniszter. Mint mondta: "a türelmünk véges, az oltottak nem lehetnek túszai az oltatlanoknak".

Kifejtette, hogy a kórházban és intenzív osztályon kezelt betegek 80-90 százalékát nem oltották be. "A vírus az oltatlanok körében szedi áldozatait" - fogalmazott, és immár sokadjára az koronavírus elleni védőoltások felvételére szólított fel.

Romániában étkezési utalványokkal ösztönzik az oltakozást
Romániában étkezési utalványokkal próbálják a koronavírus elleni oltás felételére ösztönözni a többségében még mindig beoltatlan lakosságot, ennek részleteiről pénteken írt alá miniszteri rendeletet Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter.

Romániában azok jogosultak az öt darab, egyenként 20 lej (1420 forint) értékű étkezési utalványra, akik augusztus 31-e (az étkezési utalványokat bevezető sürgősségi kormányrendelet hatályba lépése) után kapták meg a vakcina második vagy az egydózisú Johnson&Johnson oltás egyetlen adagját. Az étkezési utalványokat legkésőbb két hónappal az utolsó oltás után annál az oltópontnál vagy orvosi rendelőnél lehet átvenni, ahol az illetőt immunizálták. Az utalványok nyomtatása azonban még csak most kezdődik. Az egészségügyi tárca pénteki közleménye szerint kiosztásuk várhatóan októbertől válik lehetővé.

A 19,3 millió lakosú Romániában eddig 5,3 millió ember, a beoltható 12 év feletti lakosság 31,3 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást. Az oltási hajlandóság május végétől az addigi negyedére esett vissza, nyár elején pedig - amikor még az utazási előnyöknek is lehetett bizonyos motivációs hatásuk - az oltakozás üteme napi tízezer új beoltott körül stabilizálódott. Augusztus közepétől azonban tovább csökkent Romániában az oltási hajlandóság: most már a napi 5800 új beoltott számít átlagosnak.

Közben a járvány negyedik hulláma minden korábbinál gyorsabban emelkedő fertőzési mutatókat produkál Romániában. Míg múlt héten a napi 1500 új eset számított kiugróan magas számnak, ezen a héten már kétezernél több fertőzést diagnosztizáltak naponta, pénteken pedig az új esetek száma a 2500-at is túllépte, ami 85 százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát.

A napi jelentésben 41 újabb haláleset szerepel, ami több mint másfélszerese a kéthetes mozgóátlagnak.

A kórházakban csaknem 4300 koronavírusos fertőzöttet kezelnek, számuk két hét alatt több mint duplájára emelkedett. Hasonló arányban nőtt a súlyos esetek száma: immár 543 fertőzöttet ápolnak intenzív terápián.

Burgenlandban Covid-lottóval ösztönöznek az oltásra
Ausztria legkeletibb tartományában, a Magyarországgal is határos Burgenlandban Covid-lottóval motiválják azokat, akiket még nem oltottak be a koronavírus ellen, hogy minél előbb elérjék a 80 százalékos átoltottságot - jelentette be Hans Peter Doskozil, a tartomány vezetője pénteken.

A Covid-lottón bárki részt vehet, akinek az állandó lakhelye a tartományban van és korábban már beolttatta magát vagy ha még nem tette, egy hónapon belül felveszi legalább a vakcina első adagját és regisztrál a nyereményjátékra.

A 77 százalékos átoltottságnál tartó Burgenland célja a 80 százalék elérése. Az összesen ezer díjat - köztük autókat és elektromos kerékpárokat - csak akkor sorsolják ki, ha a kitűzött időpontig, november 11-ig sikerül ezt elérni.

Doskozil hangsúlyozta, hogy a díjakat nem szponzorok által finanszírozzák, hanem közpénzből. Utalt arra is, hogy az intenzív kezelésre szorulók ellátása és egy esetleges újabb zárlat sokkal többe kerülne.

A beadott oltások számát tekintve élen járó Burgenland tartományi vezetése inkább hisz a pozitív ösztönzésben, mint a maszkviselés szigorú ellenőrzésében vagy a védettek és nem védettek megkülönböztetésében - hangsúlyozta Doskozil.

Ausztria számára a példakép a Sebastian Kurz kancellár által is említett Dánia, ahol 83 százalékos a lakosság átoltottsága és ahol ennek köszönhetően feloldották a koronavírus-járvány megfékezését célzó eddigi korlátozásokat.

Ausztriában eddig 5 583 675 ember kapta meg a koronavírus okozta betegség elleni vakcina első adagját, mindkettőt pedig 5 280 942-en.

Az elmúlt 24 órában 2 341 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 705 913 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma jelenleg 668, az intenzív kezelésre szorulók 183-an vannak. A Covid-19 szövődményeibe az elmúlt napon tízen haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma így 10 832-re emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 675 060.

Ukrajna képes megbirkózni a járvány következő hullámaival
Ukrajnának nem kell tartania a koronavírus-járvány következő hullámaitól, mert képes megbirkózni velük - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a pénteken Kijevben megrendezett Jaltai Európai Stratégia (YES) konferencián.

Zelenszkij ugyanakkor azt is elismerte, hogy "nem tökéletes és nem példaértékű" Ukrajna küzdelme a járvánnyal. Hozzátette viszont, hogy szerinte a világon egy országé sem az. Nehezményezte, hogy egyenlőtlen a vakcinák elosztása a világ országai között, kijelentve, hogy emiatt "a kis országoknak" kevesebb az esélyük a túlélésre. Szavai szerint míg más kérdésekben, mint a nukleáris biztonság vagy a klímaváltozás, a világ országai képesek közös álláspontot kialakítani, addig a koronavírus elleni fellépésben számít az állampolgárság, "egyesek élete fontosabb, másoké kevésbé". Szavai szerint a koronavírus okozta Covid-19 bebizonyította, hogy az országok egyenlőtlenek. Egyúttal egy nagyon fontos, ezzel ellentétes dolgot is eredményezett a járvány: "kiegyenlíthet mindenkit a jogaiban" - jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy a világnak olyan új vezetőkre van szüksége, "akik nem fegyvereik erejére támaszkodnak, hanem a szó, a megértés, a bölcsesség, az akarat erejére, akik valóban meg akarják változtatni a világot, új valóságot teremteni, és véget vetni a háborúknak az emberek között a Földön addig, amíg a háborúk nem vetnek véget a bolygónknak és az emberiségnek".

Viktor Ljasko egészségügyi miniszter közben pénteken újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy a Covid-19 "a beoltatlan emberek járványává" válik, és újfent mindenkit a védőoltás felvételére buzdított. A parlament plenáris ülésén felszólalva közölte, hogy tárcája idén ősszel a fertőzés terjedésének háromfajta forgatókönyvével számol: "egy optimistával, egy mérsékelttel és egy pesszimistával". Utóbbi esetében több mint hetvenezer kórházi ágyra lesz szükség az országban koronavírusos betegek ellátására, beleértve több mint 49 ezret, amely orvosi oxigént biztosító berendezéssel van felszerelve - mondta a tárcavezető.

Ukrajnában péntekre 3615-tel 2 310 554-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma, 48-cal kevesebb fertőzöttet diagnosztizáltak, mint az előző napon. Az elhunytak száma 76-tal 54 251-re, az aktív betegeké pedig több mint 2200-zal 37 430-ra emelkedett.

Az egészségügyi tárca legfrissebb adatai szerint az oltási kampány februári kezdete óta 5 789 254-en kapták meg valamely védőoltás első, közülük 4 618 573-an a második dózisát is a mintegy 42 millió lakosú Ukrajnában. Csütörtökön 173 615 embert oltottak be az országban, ami új rekordnak számít.