Romániában továbbra is aggasztó a járványhelyzet. Utolsó fázisba ért a spanyol Hipra gyógyszercég saját fejlesztésű vakcinájának vizsgálata...
Ukrajnában egyre nő a fertőzöttek és a kórházi ápolásra szorulók száma
Gyors ütemben növekszik a kórházi ápolásra szoruló koronavírusos betegek száma Ukrajna nyugati régióiban, ahol a legalacsonyabb a lakosság átoltottsága - közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium, miközben az országban egy nap alatt minden korábbi csúcsot meghaladó számú, csaknem 40 ezer új fertőzöttet jegyeztek fel.
A tárca a Telegram üzenetküldő portálon arról tájékoztatott, hogy a kórházi helyzet jelenleg a nyugat-ukrajnai Ivano-Frankivszk megyében a legsúlyosabb, ahol a koronavírusos betegek ellátására kijelölt intézmények telítettsége elérte a 64,8 százalékot. Országos átlagban a kórházi ágyak 38 százaléka foglalt, jelenleg 26 681 embert ápolnak egészségügyi intézményben.
Az egészségügyi minisztérium által közölt legfrissebb adatok alapján továbbra is két nyugat-ukrajnai régió, Ivano-Frankivszk és Rivne van a legszigorúbb korlátozásokkal járó, vörös színkóddal jelölt besorolásban, csupán kettő maradt a legenyhébb kockázatú sárgában, a többi pedig - köztük a főváros, Kijev - már a figyelmeztetőnek számító narancs kategóriában van. Az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint hamarosan újabb 9 megye - köztük Kárpátalja - kerülhet át vörös besorolásba.
Ukrajnában a tömegrendezvényeket, a bevásárlóközpontokat, a kulturális és sportlétesítményeket a vörös kategóriában lévő régiókban csakis azok látogathatják, akik felvették a védőoltás mindkét dózisát, átestek a fertőzésen, vagy friss negatív PCR-teszttel rendelkeznek. A sárga és narancs besorolású régiókban ehhez elegendő az oltás első adagjának felvétele is. A narancs kategóriában lévő régiókban viszont a helyi vezetés szigoríthat a korlátozásokon.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) arról számolt be, hogy Kárpátalján lelepleztek egy helybeli orvost, aki hamis Covid-igazolásokat állított ki, és tevékenységével havonta csaknem félmillió hrivnya bevételre tett szert. Az illető a Kárpátaljai Területi Tanács Népegészségügyi Központjában dolgozott, mint fertőző betegségekre szakosodott orvos. Egy hamis igazolásért 3500 hrivnyát kért, és havonta legalább százat állított ki. A közleményben arra nem tért ki az SZBU, hogy az orvos mióta folytatta ezt a tevékenységet. Ukrajnában Kárpátalja azon régiók közé tartozik, ahol a legalacsonyabb a lakosság átoltottsága.
A diagnosztizált fertőzöttek száma Ukrajnában csütörtökre - újabb csúcsot döntve - 39 620-szal 4 169 897-re, az elhunytaké 210-zel 100 809-re, az aktív betegeké pedig több mint 30 ezerrel 418 234-re emelkedett. Az elmúlt napon 4136 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteget szállítottak kórházba.
A legfrissebb adatok szerint valamely oltás mindkét dózisát eddig 14 700 198-an adatták be maguknak a mintegy 42 millió lakosú országban, további 696 527-en pedig még csak az első adagot vették fel. Harmadik, emlékeztető oltást eddig 398 374-en kaptak. Szerdán 75 195 embert oltottak be.
Romániában továbbra is aggasztó a járványhelyzet, de az egészségügyi ellátás zökkenőmentes
Romániában továbbra is aggasztó a járványhelyzet, de nem okoz gondot az egészségügyi ellátásban, az ellátórendszer pedig felkészült arra, hogy a továbbiakban is zökkenőmentesen ellássa feladatát - hangoztatta szerdán Alexandru Rafila, egészségügyi miniszter.
Rafila kifejtette: arra alapozza derűlátását, hogy a kórházi kezelésre szorulók aránya viszonylag alacsony, és az intenzív terápián ápolt súlyos esetek száma sem emelkedik túl gyorsan. Az egészségügyi miniszter arra számít, hogy néhány napon belül tetőzhet a mostani járványhullám Romániában és néhány napos stagnálás után csökkeni kezdenek az esetszámok.
Korábban Rafila azt jósolta, hogy jövő héten meghaladja az ötvenezret a 24 óra alatt diagnosztizált új fertőzések száma.
A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) szerdai jelentéséből kiderült: Romániában ismét meghaladta a százat az egy nap alatt bekövetkezett Covid-halálesetek száma és immár több mint tízezer fertőzöttet kezelnek kórházban.
A GCS szerdai jelentésében szereplő 107 haláleset csaknem kétszerese az utóbbi két hét átlagának, mely mozgóátlag is csaknem 90 százalékkal emelkedett a január közepén feljegyzett mélypont óta.
A Covid-kórházak terhelése több mint 40 százalékkal emelkedett az egy héttel korábbi helyzethez képest: szerdán 10 438 fertőzöttet kezeltek a romániai kórházakban, s ez a rendelkezésre álló 25 ezer hely 42 százalékát teszi ki. Az intenzív terápián ápolt betegek száma is egy hét alatt 40 százalékkal, 973-ra emelkedett.
Szerdán 35 802 új fertőzést jelentettek, amely elmarad az előző napi, több mint 40 ezres abszolút rekordtól, de több mint másfélszerese az utóbbi két hét átlagának.
Csehország: a jelenlegi korlátozások diszkriminatívak a bíróság szerint
Hatályon kívül helyezte szerdán a legfelsőbb cseh közigazgatási bíróság azt a kormányrendeletet, miszerint a vendéglőket csakis a beoltottak vagy a Covid-19-en a közelmúltban átesettek látogathatják - jelentette a közszolgálati cseh rádió.
Az egészségügyi minisztériumnak most hét napja van arra, hogy eleget tegyen a bírósági döntésnek. Petr Fiala miniszterelnök bejelentette, hogy rendkívüli kormányülést hív össze az egyébként az utóbbi időben a közéletben és a sajtóban is sokat vitatott téma új rendezésére.
Petr Mikes, a legfelsőbb bíróság egyik bírája szerint a kormány előtt most két lehetőség áll: vagy engedélyezi, hogy a friss PCR-teszttel rendelkezők is látogathassák a vendéglőket és a szállodákat, vagy újra szükségállapotot hirdet. Mikes azt mondta: a jelenlegi szabályozás diszkriminatív.
Csehországban már hetek óta tüntetések vannak a koronavírus-járvány miatti korlátozások és óvintézkedések ellen, amelyeket elsősorban a Chcípl PES (Elpusztult a kutya) elnevezésű polgári kezdeményezés szervez. A PES a hivatalos járványellenes rendszer nevének cseh rövidítése, de kutyát is jelent. Innen a civil kezdeményezés neve. A mozgalmat tavaly év elején olyan kisvállalkozók hozták létre, akik a koronavírus terjedése elleni intézkedések miatt a megélhetésüket látják veszélyeztetve.
A tüntetők szeretnék elérni, hogy a kormány helyezze hatályon kívül a pandémiatörvényt, amelynek alapján a parlament a kormányt rendkívüli intézkedések meghozatalára hatalmazhatja fel anélkül, hogy szükségállapotot kellene kihirdetni. A képviselőház a héten azért tűzte napirendre a témát, mert a kormányon lévő ötpárti jobboldali koalíció módosításokkal hatékonyabbá szeretné tenni a jogszabályt.
Csehországban kedden mintegy 57 ezer új igazolt koronavírus-fertőzést mutattak ki a laboratóriumi tesztek, ami a duplája az egy héttel ezelőtti napi eseteknek. Ebből majdnem 10 ezer személynél újrafertőződésről van szó. A kórházakban 2653 személyt kezelnek, közülük mintegy 200 állapotát minősítették súlyosnak az orvosok.
Utolsó fázisba ért a spanyol Hipra gyógyszercég saját fejlesztésű vakcinájának vizsgálata
Utolsó fázisba ért a spanyol Hipra gyógyszercég saját fejlesztésű koronavírus elleni vakcinájának klinikai vizsgálata, miután a gyógyszerügyi hatóság (AEMPS) megadta az ehhez szükséges engedélyt - jelentette be Carolina Darias egészségügyi miniszter sajtótájékoztatón szerda este Madridban.
A tárcavezető elmondta: a klinikai vizsgálatok harmadik fázisába háromezer 16 évnél idősebb önkéntest vonnak be 17 spanyol, egy olasz és két portugál kórházban.
A spanyol vakcinát emlékeztető oltásnak szánják, így olyanok jelentkezhetnek, akik legalább három hónapja már kaptak két adag koronavírus elleni védőoltást az európai gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett vakcinákból, akár kombinálva is.
A tárcavezető hangsúlyozta: az eddigi vizsgálatok bizonyították a Hipra oltóanyagának hatékonyságát.
A gyógyszervállalat úgynevezett fehérjealegység alapú vakcináját a szükséges engedélyeztetési folyamatot követően az év második felében dobná piacra. Idén 600 millió dózist, jövőre már ennek dupláját tudnák előállítani.
A spanyol egészségügyi minisztérium szerda este közzétett jelentése szerint a dél-európai országban tovább enyhül a hatodik járványhullám. Az elmúlt egy napban 86 ezer új fertőzöttet regisztráltak, egy héttel ezelőtt számuk 133 ezer volt.
Spanyolországban 2020. január 31-én azonosították az első koronavírusos esetet, azóta 10,1 millióan kapták el a fertőzést a 47,4 millió lakosú országban.