Párizs és elővárosai a legmagasabb riasztási övezetben, rekordszámú új fertőzött Csehországban, Lengyelországban, Olaszországban.
Romániában ismét rekordot döntött a napi esetszám
Romániában újabb 2343 embernél mutatták ki a koronavírust, ezzel a héten másodszor is megdőlt pénteken az egy nap alatt diagnosztizált fertőzöttek rekordja.
Romániában harmadik napja meghaladja a kétezret az új esetek száma. A pénteki növekmény több mint másfélszerese a napi esetszám utóbbi kéthetes átlagának, amely immár meghaladja az 1500-at.
Az újabb eseteket a romániai tesztelési kapacitás felső határát közelítő 26 ezer teszt kiértékelése során azonosították. Ez azt jelenti, hogy a tesztek több mint kilenc százaléka bizonyult pozitívnak olyan körülmények között, amikor több mint tízezer vizsgálatot nem orvosi javallatra, hanem a páciensek saját kérésére végeztek el.
A legtöbb új fertőzöttet - 517-et - Bukarestben, illetve a moldvai Bákó (168), Iasi (107) és a fővárost körülvevő Ilfov (102) megyében diagnosztizálták. Egyszámjegyű növekményt csak három déli, Duna-menti megyében - Mehedinti (6), Ialomita (8) és Calarasi (9) megyében - észleltek.
Pénteken ismét az utóbbi két hét átlagát 35 százalékkal meghaladó számú, 53 koronavírusos beteg vesztette életét, így meghaladta a 4900-at a járvány romániai áldozatainak száma.
A Romániában diagnosztizált 132 ezer koronavírusos ember közül 21 500 jelenleg is fertőző, közülük csaknem 7800-at ápolnak kórházban.
Újabb rekordot döntött a súlyos esetek száma: jelenleg 571 koronavírusos fertőzöttet ápolnak intenzív terápián, közülük 176-ot lélegeztetőgéppel tartanak életben. A Covid-19-ben szenvedő betegek számára elkülönített intenzív terápiás ágyak mintegy 55 százaléka foglalt jelenleg Romániában, de a jelentősebb fertőzési gócokban már nincsenek szabad helyek, a betegeket ezért más kórházakba kell szállítani.
Nelu Tataru egészségügyi miniszter szerint a fertőzés progresszív, de nem exponenciális ütemben terjed, az újabb fertőzési hullám pedig részint, de nem kizárólag a szeptember 14-i tanévkezdéssel hozható összefüggésbe. Az utóbbi héten 158 iskolás és 73 pedagógus fertőződött meg. A járvány kezdete óta 3200 tíz év alatti gyereknél és 5200 tizenéves fiatalnál mutatták ki a koronavírust.
A tárcavezető szerint nem a rendkívüli állapot ismételt bevezetésére, hanem az ismert óvintézkedések fegyelmezett betartására van szükség a járvány megfékezéséhez.
Rekordszámú új fertőzött Csehországban
Csehországban 3493 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, ami az eddigi legmagasabb napi növekedés - derült ki az egészségügyi minisztérium honlapján pénteken reggel közölt kimutatásból.
A kórházban kezeltek száma első ízben meghaladta az ezret: 1098 embert kezeltek a kórházakban, közülük 198 állapota súlyos, ők lélegeztetőgépre szorulnak. A súlyos betegek tekintetében is rekord dőlt meg.
A Covid-19 betegség szövődményeiben meghaltak száma csütörtökön 12-vel 678-ra emelkedett. Ezen a héten minden nap tíz felett volt a halálesetek száma.
A járvány márciusi kezdete óta 74 255 embernél mutatták ki a fertőzést, az esetek többségében a betegség enyhe lefolyású volt. Jelenleg az aktív fertőzöttek száma 39 391.
A legrosszabb a helyzet a dél-morvaországi Uherské Hradiste járásban, ahol 100 ezer személyre számítva 276 a fertőzöttek száma, a Prágától délre fekvő Benesovi járásban pedig 245, a lengyel határ menti Náchodi járásban pedig ez a mutató 220. Prágában javult a helyzet, és most 100 ezer lakosra 200 fertőzött jut.
Csehországban pénteken és szombaton regionális és részleges szenátusi választásokat tartanak. A választási helyiségekben szigorú biztonsági intézkedéseket foganatosítottak, csak fertőtlenítés után, szájmaszkban lehet leadni a szavazatot.
A fertőzöttek szerdán és csütörtökön külön szavazóhelyiségekben, döntően parkolókban elhelyezett nagy sátrakban adhatták le szavazatukat úgy, hogy ki sem kellett szállniuk a kocsiból. Mintegy négyezren adták le így a szavazatukat. A karanténban lévőket saját kérésre mozgó urnával is felkeresik a hatóságok.
Az általánosan romló járványhelyzet miatt Csehországban hétfőtől harmincnapos szükségállapotot vezetnek be, amely megteremti a jogi feltételeket a hatóságok számára a gyorsabb és hatékonyabb intézkedések meghozatalához.
Készülnek a járványkórházak Szerbiában
A koronavírus-járvány harmadik hullámára készülve hamarosan befejeződnek a szerbiai járványkórházak nyáron megkezdett építési munkálatai, így ha esetleg hirtelen több százan vagy ezren betegednének meg az influenza és a koronavírus következtében, nem kell attól tartani, hogy nem lesz elegendő hely a kórházakban - jelentették be belgrádi kormányilletékesek csütörtökön.
Ezt merősítette Aleksandar Vucic szerb államfő is, aki hozzátette: a koronavírus-járvány eltűnésével a most felépített kórházakat más célokra is tudják majd használni.
A Nyugat-Balkánon - Horvátországot kivéve - csütörtökről péntekre 811-gyel nőtt az igazolt fertőzöttek és tizenhárommal a halálos áldozatok száma.
Péntekre a regisztrált fertőzöttek száma Szerbiában 111-gyel 33 ezer 662-re, Koszovóban 43-mal 15 ezer 663-ra, Észak-Macedóniában 162-vel 18 ezer 147-re, Montenegróban 215-tel 10 ezer 987-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 280-nal 27 ezer 745-re emelkedett.
Szerbiában az utóbbi 24 órában eggyel 750-re, Koszovóban kettővel 627-re, Észak-Macedóniában néggyel 743-ra, Bosznia-Hercegovinában öttel 865-re, Montenegróban pedig eggyel 170-re emelkedett a halottak száma.
Oroszországban 9400 fölé emelkedett az új fertőzöttek száma
Oroszországban az újonnan kimutatott koronavírus-fertőzöttek napi növekménye pénteken, négy hónap után ismét átlépte a kilencezret, a járvány halottainak száma pedig meghaladta a 21 ezret.
A regisztrált új koronavírusos fertőzöttek száma az elmúlt napon 9412-vel 1 194 643-ra emelkedett a pénteken közzétett hivatalos adatok szerint. Ez a legnagyobb szám június 1. óta, a növekmény is azóta először haladta meg a kilencezret. A terjedés üteme második napja 0,8 százalékos, az új esetek 27,1 százaléka tünetmentes.
Oroszország a negyedik helyen áll a világon a kimutatott koronavírus-fertőzöttek számát tekintve az Egyesült Államok (7 279 065), India (6 394 068) és Brazília (4 847 092) után.
Az aktív esetek száma 3172-vel 203 270-re nőtt. A halálos áldozatoké 186-tal 21 077-re, a felépülteké pedig 6054-gyel 970 296-ra emelkedett. Az országban a járvány kezdete óta több mint 46,4 millió, az elmúlt napon pedig mintegy 402 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 222 592 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak azt mondta, hogy a Covid-19 terjedésének gyorsulása ellenére nincs szó a karantén újbóli bevezetéséről. Elismerte, hogy a kialakult helyzet mind szövetségi, mind regionális szinten megkívánja az egészségügyi rendszer mobilizálását.
Tatyjana Golikova miniszterelnök-helyettes szerint a fertőzésszámnak az elmúlt két hét alatt tapasztalt növekedése komoly, de megfelel a várakozásoknak. Mint mondta, ennek magyarázata a munkahelyekre való tömeges visszatérés, valamint az, hogy megkezdődött a felső légúti megbetegedések őszi-téli időszaka.
Golikova szerint a növekmény mintegy 60 százaléka Moszkvára esik. A védekezésért felelős helyettes kormányfő igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy mostanra az orvosok kiismerték a kór természetét, kórházi kapacitásból, gyógyszerekből és védőeszközökből pedig elegendő áll rendelkezésre, továbbá jól halad az első három orosz vakcina tesztelése is.
Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester csütörtökön elrendelte, hogy a fővárosi vállalatok alkalmazottjaiknak legkevesebb 30 százalékát irányítsák át távmunkába. Az iskolákban október 5. és 18. között tanítási szünet lesz, és sajtótóértesülések szerint a járványhelyzet függvényében 19-étől ismét távoktatást vezethetnek be.
Artyom Tkacsuk, a moszkvai Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet osztályvezetője pénteken újságíróknak elmondta, hogy októberben megkezdődik egy olyan új berendezés állami tesztelése, amely 86 féle patogén biológiai ágenst képes kimutatni a levegőben. Tkacsuk szerint már az év végéig több száz ilyen műszert helyezhetnek el a metróban és a reptereken.
Az Aeroflot orosz légitársaság közölte, hogy elkezdte 15 olyan kutya kiképeztetését, amely a várakozások szerint decemberre képes lesz kiszagolni a fertőzést.
Szlovéniában újabb rekordot döntött a fertőzöttek száma
Szlovéniában újabb rekordot döntött az új koronavírussal fertőzöttek napi száma - derült ki a szlovén kabinet pénteki jelentéséből. Jelko Kacin kormányszóvivő nem zárja ki annak lehetőségét, hogy ismét lakhelyelhagyási tilalmat vezetnek be.
Kacin a héten a sajtónak úgy nyilatkozott: amennyiben a járványhelyzet nem mérséklődik, és a kórházak kapacitásai túlterhelődnek, az első hullámhoz hasonlóan lakhelyelhagyási tilalmat vezetnek be, azaz senki nem hagyhatja majd el a várost vagy járást, amelyben bejegyzett vagy ideiglenes lakcímmel rendelkezik. Erre azonban csak extrém esetben lesz szükség - tette hozzá.
Janez Jansa szlovén kormányfő kedden még azt mondta: nincs szükség újabb szigorításokra. Úgy vélte: a hatóságok ellenőrzés alatt tartják a járványhelyzetet. Sokkal kevesebb beteg szorul orvosi ellátásra, valamint a tüneteik is enyhébbek, mint az első hullámban - húzta alá.
Szlovéniában a kormány által közzétett adatok szerint csütörtökön 238-cal 6103-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Szerdán 175 új esetről számoltak be.
Két új haláleset történt, így a járvány eddigi halálos áldozatainak száma 154-re nőtt. A diagnosztizált betegek közül 86-an vannak kórházban, és közülük tizenötöt ápolnak intenzív osztályon.
Horvátországban egy nap alatt 333-al nőtt és elérte a 17 160-at az azonosított fertőzöttek száma. Szerdán 234 új esetről számoltak be.
Hét haláleset történt, a járvány halálos áldozatainak száma így 291-re nőtt. Kórházban ápolnak 286 beteget, közülük 23-an vannak lélegeztetőgépen.
Nagyon megugrott a fertőzöttek száma Ukrajnában
Változatlanul gyorsuló ütemben terjed a koronavírus-járvány Ukrajnában, egymás után a harmadik napon döntötte meg a csúcsot az újonnan regisztrált betegek száma, péntekre már 4600-nál is több új fertőzöttet regisztráltak, és rekordszámú, nyolcszáz fölötti beteg került kórházba - derült ki az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) által közzétett adatokból, amelyeket az egészségügyi miniszter is megerősített szokásos napi tájékoztatóján.
A közölt adatok alapján az elmúlt napon 4633 új esettel 217 661-re nőtt az eddig igazolt fertőzöttek száma, az elhunytaké pedig 68 újabb halálos áldozattal 4 261-re emelkedett. Eddig 96 591-en gyógyultak meg, viszont már 116 809 beteget kezelnek koronavírus-fertőzéssel. A járvány kezdete óta regisztrált legtöbb napi fertőzöttszám csak két napja lépte át a négyezret: kedden jegyeztek fel 4027 és szerdán 4069 új beteget.
Területi bontásban előző nap a legtöbb új beteget, 460-at - továbbá hat halálos áldozatot - megint a kelet-ukrajnai Harkiv megyéből jelentették, a második legtöbbet, 447-et és tíz elhunytat pedig az ország legfertőzöttebb területének számító fővárosból, Kijevből. Utóbbiban az azonosított fertőzöttek száma elérte a 23 602-őt, a halálos áldozatoké 401-re nőtt.
Kárpátalján az igazolt fertőzöttek száma mostanra átlépte a tízezret, alig több mint a felük, 5031 beteg gyógyult meg, az elhunytaké pedig eggyel 309-re emelkedett.
Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter közölte, hogy előző nap még soha ilyen sok, 801 koronavírusos beteg került kórházba. Jelenleg már 15 797 Covid-beteget ápolnak kórházban. Eközben az elmúlt napon újabb 271 egészségügyi alkalmazott kapta el a vírust. Eddig 16 809 egészségügyi alkalmazott kapta el a fertőzést.
Lengyelországban ismét rekordot döntött a napi az új fertőzöttek száma
A lengyel egészségügyi tárca pénteken 2292 új koronavírus-fertőzöttről számot be, ez a legmagasabb napi növekmény a járvány kezdete óta; a halálos esetek száma alacsony és stabil.
Az előző rekordot, 1967 új esetet az előző napon jegyezték fel a mintegy 38 millió lakosú Lengyelországban. Adam Niedzielski egészségügyi miniszter aznap azzal számolt, hogy kétezernél is nagyobb lesz a napi növekmény az elkövetkező napokban.
Csütörtök óta 27, koronavírussal megfertőződött ember hunyt el. Az egészségügyi tárca közölte: 26 elhunyt esetében a halál oka "a Covid-19 és más betegségek együttes megléte" volt, egy 76 éves férfinek pedig nem voltak alapbetegségei, halálát a koronavírus-fertőzés okozta.
A koronavírussal kapcsolatba hozott halálos esetek száma a hét folyamán enyhén csökkent: míg kedden 36 ilyen esetről adtak hírt - ez volt a második legmagasabb halálozási szám a járvány kezdete óta -, szerdán és csütörtökön egyaránt harminc ember halt meg. Közülük kizárólag a koronavírus miatt kedden hat, szerdán öt, csütörtökön pedig egy ember hunyt el.
A kórházakban 2702 Covid-beteget kezelnek, 166 van lélegeztetőgépen. Egy nap alatt a kórházban kezeltek száma 142-vel, a lélegeztetőgépre szorulóké héttel emelkedett.
Olaszországban április vége óta nem volt ilyen magas a fertőzöttek napi száma
Egy nap alatt 2548 új fertőzöttet szűrtek ki Olaszországban, ami a legmagasabb adat április 24. óta. Giuseppe Conte miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy január végéig tervezi a veszélyhelyzet meghosszabbítását.
Az esetszám hirtelen megugrása miatt több tartomány, közöttük a Róma körüli Lazio régió is jelezte, hogy ismét bevezethetik a szájmaszk kötelező használatát szabadtéren a hét végén. Eddig Campania és Szicília tartomány rendelte el ismét a szájmaszk kötelező viselését hatéves kortól felfelé.
Giuseppe Conte kormányfő a korábban október közepéig elrendelt egészségügyi veszélyhelyzet meghosszabbítását kezdeményezte január végéig. A kormány idén január 31-én léptette életbe a veszélyhelyzetet az első két olaszországi fertőzött azonosítása után.
Az utóbbi huszonnégy órában jelentősen emelkedett a kiszűrt fertőzöttek száma a korábbi 1851-hez képest, de emelkedett az elvégzett vírustesztek száma is; 118 ezernél többet végeztek el egy nap alatt. Utoljára április 24-én volt ennyire magas az egy nap alatt diagnosztizált esetek száma. Az aktív fertőzöttek száma megközelíti az 53 ezret, több mint háromezren vannak kórházban, 291-en intenzív osztályon. A lélegeztetőgépet igénylő betegek száma naponta már tízzel emelkedik. A legtöbb új beteget, 445-öt Venetóban szűrték, ahol egy nap alatt majdnem kétszeresére emelkedett a diagnosztizált fertőzöttek száma. Háromszázkilencven új beteget szűrtek Campaniában, 324-et Lombardiában, 265-öt Lazióban.
Egy nap alatt huszonnégy beteg hunyt el a korábbi tizenkilenc után. Utoljára ennyi halottat egy nap alatt július elején regisztráltak. A járványgörbe az utóbbi több mint egy hónapban lassan, de fokozatosan emelkedett, a kiszűrt fertőzöttek számának heti tizenegy százalékos emelkedésével. Az egészségügyi hatóságok korábban közölték, hogy a betegek számának emelkedését várják, de kizárták az újabb "járványcunamit". A nyáron lezárt járványkórházakat újranyitották, tizenegyezer intenzív hellyel a Covid-19 betegek számára.
Marseille-ben javulóban a mutatók, Párizsban hétfőtől lehetnek szigorítások
Párizs és elővárosai hétfőn kerülhetnek a koronavírus-járvány miatti legmagasabb riasztási övezetbe, amennyiben a járványmutatók nem csökkenek a hétvégén - mondta a francia egészségügyi miniszter.
Olivier Véran csütörtök esti párizsi sajtótájékoztatóján jelezte, hogy a besorolás Párizs lakosai számára "átmenetileg drasztikusan csökkentheti a társadalmi kapcsolattartást: megszűnnek a családi ünnepek, a bulik, a bárok teljesen bezárnak".
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a döntés még nem született meg, a kormány vasárnap este egyeztet Anne Hidalgo párizsi főpolgármesterrel és a régió politikai vezetőivel, de szakértők szerint nehéz elképzelni, hogy a mutatók csökkenő tendenciára váltsanak a következő napokban.
A főváros agglomerációban az elmúlt 24 órában a kormány szerint a három legfontosabb járványügyi mutató átlépte a maximális riasztási szintet. Százezer lakosra több mint 250 fertőzött jut (csütörtökön 263 volt ez a szám), s a veszélyeztetett 65 év feletti korosztályban is több mint száz. A kórházak intenzív ágyainak 30-35 százalékán koronavírusos betegek fekszenek. A kórházak számára a kritikus szintet a 30 százalék jelenti.
"Ha ez a néhány órája beállt súlyos helyzet megerősítést nyer a következő napokban, nem lesz más választásunk mint Párizst és a közvetlen elővárosokat maximális riasztási övezetbe sorolni" - hangsúlyozta Olivier Véran.
A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy további öt nagyvárosban, Lille-ben, Lyonban, Grenoble-ban, Toulouse-ban és Saint-Etienne-ben is nagyon aggasztóvá vált az elmúlt napokban a helyzet.
"Ha az eddig meghozott korlátozások nem hozzák meg a kellő hatást, ezeket a városokat is maximális riasztási övezetbe fogjuk sorolni a jövő héten" - tette hozzá.
A kormány a helyi döntéshozókkal történő előzetes egyeztetés nélkül a déli Marseille-t és Aix-en-Provence-t, valamint Guadeloupe szigetét már a múlt héten maximális riasztási övezetté nyilvánította, ami heves tiltakozást váltott ki helyi szinteken, a többi nagyvárosban ezért óvatosabban jár el.
A miniszter kitért arra, hogy a déli nagyvárosokban, Marseille-ben, Nizzában és Bordeaux-ban néhány napja javulás érzékelhető, de a "vírus terjedési szintje továbbra is nagyon magas", a fertőzöttek száma 100 ezer lakosonként még mindig meghaladja a 200-at.
Az egészségügyi minisztérium hivatalosa adatai szerint országosan az elmúlt 24 órában ismét csaknem 14 ezer új koronavírusos fertőzöttet regisztráltak, az előző napi csaknem 13 ezer után.
A napi esetszám csaknem két hete nagyon magas, csütörtökön 13 970 volt, s így a járvány kezdete óta 577 505-re emelkedett az igazolt fertőzöttek száma.
A pozitív tesztek aránya három napja 7,6 százalékon stagnál, de a hónap elején még csak 4 százalékos volt.
A halottak száma az elmúlt 24 órában 63-mal 32 019-re emelkedett, az előző napi 65, és a keddi 57 után. Az intenzív osztályokon 18-cal nőtt a koronavírusos betegek száma, az országban több mint 1200-an vannak jelenleg lélegeztetőgépre kapcsolva.