• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Koronavírus-járvány: új hírek a nagyvilágból

Hírek Frissítve 2022.01.11 Forrás: MTI
Koronavírus-járvány: új hírek a nagyvilágból

Távoktatással indult a második félév a vajdasági középiskolákban. Ukrajnában büntetlenül kérhetik a hamis Covid-igazolások törlését.

Gamaleja Központ: az EMA elégedett a Szputnyik V tesztelésével
Pozitívan értékelték az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szakértői oroszországi látogatásuk során a koronavírus elleni Szputnyik V vakcina klinikai tesztelésének eljárását - közölte Gyenisz Logunov, a Gamaleja Központ helyettes vezetője kedden a Szolovjov Live YouTube-csatornán.

"Ami a gyártási szabványok elismerését illeti, az még folyamatban van, mert harmonizálni kell az európai, kínai és oroszországi termelési szabványokat. (.) Ami a klinikai vizsgálatok elvégzésének elismerését illeti, az EMA már meglátogatott bennünket, és nincsenek kritikus megjegyzései, a klinikai vizsgálatok elvégzése szempontjából pozitív értékelést kaptunk" - mondta.

Logunov reményét fejezte ki, hogy az elkövetkező hónapokban megoldódik az oltóanyag-előállítási szabványok harmonizációjának kérdése az ügynökséggel. A Gamaleja Központ helyettes vezetője december közepén azt mondta, hogy az EMA szakértői "a közeljövőben" Oroszországba érkeznek, hogy ellenőrizzék a Szputnyik V vakcinát gyártó üzemeket.

Korábban egy, a konzultációk menetére rálátással rendelkező forrás arról tájékoztatta az Interfax orosz hírügynökséget, hogy a Szputnyik V regisztrációjával kapcsolatos problémák oka a klinikai vizsgálatok és a késztermékek ellenőrzésének orosz és európai módszerei közötti különbség. Ugyanakkor az Interfax egy orosz kormányzati forrása "politikai indíttatásúnak" minősítette az EMA álláspontját.

Oroszország 2021. január 29-én kérelmezte az EMA-tól a Szputnyik V európai uniós törzskönyvezését. Az oltóanyag folyamatos felülvizsgálata (rolling review), amelynek keretében az ügynökség megállapítja, hogy a vakcina megfelel-e a hatékonyságra, biztonságra és minőségre vonatkozó uniós előírásoknak, március 4-én kezdődött meg.

Logunov az interjúban azt is kijelentette, hogy a SARS-CoV-2 koronavírus omikron változata negyed- vagy 17-ed annyira halálos, mint a többi mutáns, de mivel nagyon gyorsan terjed, nem nevezhető "könnyűnek". Azt mondta, hogy a Szputnyik V az omikron ellen is hatásos. Vlagyimir Guscsin, a Gamaleja Központnak a patogén mikroorganizmusok populációváltozási mechanizmusait vizsgáló laboratóriumának vezetője ugyancsak a Szolovjov Live YouTube-csatornán azt mondta, hogy az omikron Oroszországban is kiszorítja a delta változatot.

Az orosz operatív törzs kedden közölt adatai szerint az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma egy nap alatt 17 525-tel - január 2. óta ez a legmagasabb adat - 10 684 204-re emelkedett. A napi növekmény 0,16 százalék, a tünetmentesek aránya 13 százalék.

Az új koronavírusos fertőzés következtében egy nap alatt 783-an vesztették életüket, ezzel a halálos áldozatok száma immár 317 687-ra nőtt Oroszországban.

A felépültek száma 25 216-tal 9 732 018-ra gyarapodott. Az országban 634 499 aktív esetet tartanak nyilván.

Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 243,9 millió, az elmúlt napon pedig 358 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg 922 965 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

Romániában az omikron fokozott terjedésére figyelmeztetett a közegészségügyi intézet
Romániában országszerte fokozott ütemben, közösségi szinten terjed a koronavírus omikron variánsa - figyelmeztetett kedden közzétett heti elemzésében a közegészségügyi intézet (INSP).

A minden eddiginél ragályosabb mutációt már az ország megyéinek több mint felében (74 százalékában), valamennyi történelmi régióban kimutatták és az esetek több mint felében a fertőzést nem lehetett utazási előzményhez kötni.

2022 első hetében több mint háromszáz - a vírusmutáció beazonosítására alkalmas - szekvenciális elemzést végeztek a romániai laboratóriumokban, ezek csaknem kétharmada pedig már az omikron variánst mutatta ki, míg a korábbi járványhullámban domináns delta mutáció aránya 40 százalék alá csökkent.

A Dél-Afrikában felfedezett omikron romániai megjelenése óta eltelt egy hónapban 295 páciensnél azonosították a vírusvariánst, csaknem kétharmaduk be volt oltva. Az INSP közleménye azonban arra figyelmeztetett: a beoltottakra vonatkozó statisztikai megállapítást nem lehet kivetíteni a lakosság egészére, a szekvenciális elemzést ugyanis nem egy reprezentatív mintán, hanem egészségügyi szempontok alapján kiválasztott esetekben végzik.

Az újév első hetében Romániában azonosított 203 omikron-fertőzés 28 százalékában feltételezhető, hogy a fertőzés külföldről származik, a legtöbben (32 esetben) Nagy Britanniából hozták a vírust.

A román hatóságok eddig egyetlen halálesetet sem regisztráltak a bizonyítottan omikronnal fertőzött koronavírusos betegek körében.

A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) keddi jelentése szerint az utóbbi 24 órában 8861 új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak Romániában, ami csaknem háromszorosa az utóbbi két hét átlagának, és 75 százalékos növekedést jelez az előző hét átlagához képest. Romániában továbbra is példátlan ütemben terjed a járvány ötödik hulláma: az újév első hetében csaknem négyszer annyi új koronavírusos megfertőződést jegyeztek, mint az azt megelőző héten.

Az utóbbi 24 órában 43 új halálesetet jegyeztek fel: ez csaknem 40 százalékkal haladja meg a kéthetes mozgóátlagot. Kedden ismét 3000 fölé emelkedett a kórházakban kezelt fertőzöttek száma, ami mintegy 20 százalékos növekedést jelent az egy héttel korábbi helyzethez képest. Hasonló mértékben, 415-re emelkedett az intenzív terápián ápolt súlyos esetek száma.

Ukrajnában a hamis Covid-igazolások tulajdonosai büntetlenül kérhetik a dokumentum törlését
Ukrajnában azok, akik hamis igazolást szereztek be a koronavírus elleni védőoltás felvételéről, kérhetik a házi orvosuknál a dokumentum törlését, hogy ezután valóban beoltathassák magukat - közölte Marija Karcsevics egészségügyi miniszterhelyettes egy hétfői tévéműsorban.

A kelet-európai országban amnesztiát kapnak azok, akik hamis Covid-igazolást szereztek be, de erről maguk tájékoztatják a hatóságot. A miniszterhelyettes kifejtette: a hamis dokumentummal rendelkezőknek mindenképpen előbb az orvosukhoz kell fordulniuk, aki ezután bejelentést köteles tenni a rendőrségnél arról, hogy hamis igazolást talált. Majd az illetőnek fel kell fednie a rendőrség előtt, hogy honnan, miként szerezte be a hamis igazolást, ezt követően megkaphatja az oltást, ha az számára egészségügyi szempontból nem ellenjavallott.

Az egészségügyi tárca hétfőn a Facebookon figyelmeztetett arra, hogy az átlátszó műanyag védőmaszkok nem nyújtanak védelmet a vírusfertőzéssel szemben, mert nem illeszkednek szorosan az archoz. Ilyen maszkokat viselnek Ukrajnában a bolti eladók, az éttermek és a szállodák alkalmazottai. A minisztérium felszólította e vállalkozások tulajdonosait, gondoskodjanak dolgozóik és intézményük látogatóinak védelméről azzal, hogy a szájat és az orrot elfedő védőmaszkokkal látják el alkalmazottjaikat.

A tárca által közölt legfrissebb adatok szerint már két régió, az északkeleti Szumi és a dél-ukrajnai Herszon megye került át a járványhelyzet szerinti fokozottabb kockázatot jelző, narancs besorolásba. Előbbiben az új fertőzéses esetek száma, utóbbiban a kórházak egyre erőteljesebb telítődése haladta meg a megengedett szintet. Az ország többi régiója - beleértve a fővárost, Kijevet és Kárpátalját - továbbra is a jelenlegi legenyhébb szigorításokkal járó sárga besorolásban van.

A narancs besorolás figyelmeztető kategória a legszigorúbb vörös előtt. Ugyanazok a korlátozások érvényesek az ide sorolt régiókban, mint a sárgában, viszont a helyi hatóságok saját hatáskörükben szigoríthatnak rajtuk. Ukrajnában a tömegrendezvényeket, bevásárlóközpontokat, kulturális és sportlétesítményeket a vörös kategóriában lévő régiókban csakis azok látogathatják, akik felvették a védőoltás mindkét dózisát, gyógyultak vagy friss negatív PCR-teszttel rendelkeznek. A sárga besorolású régiókban ehhez elegendő az oltás első adagjának felvétele is.

Ukrajnában hétfőre az azonosított fertőzöttek száma 1969-cel 3 704 442-re, az elhunytaké 86-tal 97 325-re nőtt. Az aktív betegek száma eközben több mint 1600-zal 92 331-re csökkent. Az elmúlt napon 1064 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteget szállítottak kórházba.

A legfrissebb adatok szerint valamely oltás mindkét dózisát eddig 13 980 473-an adatták be maguknak a mintegy 42 millió lakosú országban, további 832 713-an pedig még csak az első adagot vették fel. Harmadik, emlékeztető oltást eddig 26 686-an kaptak. Vasárnap 20 376 embert oltottak be.

A vajdasági középiskolásoknak távoktatással indult a második félév
Távoktatással kezdődött a második félév a vajdasági középiskolásoknak hétfőn, miután az illetékesek úgy ítélték meg, a kedvezőtlen járványhelyzetben veszélyes lehetne a jelenléti oktatás - közölte a szerbiai közszolgálati televízió hétfőn.

Branko Ruzic oktatási miniszter a múlt héten jelentette be, hogy feltehetőleg virtuális oktatással kezdődik meg a 2021/2022-es tanév második féléve, és az illetékes testületek néhány napja meg is hozták az erre vonatkozó döntést.

A vajdasági általános iskolások egy hét múlva indulnak újra iskolába, de arról még nincs döntés, hogy milyen módon, míg a Szerbia déli részén iskolába járóknak csak január 24-én kezdődik meg a tanítás. A különböző időpontok oka az, hogy míg Szerbia északi részén főként katolikus, Belgrádban és a fővárostól délre főként szerb ortodox vallású emberek élnek, így az iskolai szünetek is a különböző időpontban lévő vallási ünnepekhez idomulnak.

A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában hétfőre 7949-cel 1 350 595-re, Koszovóban 304-gyel 162 677-re, Észak-Macedóniában 1396-tal 233 464-re, Montenegróban 2454-gyel 190 279-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 669-cel 297 333-ra növekedett.

A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában 22-vel 12 912-re, Észak-Macedóniában kilenccel 8032-re, Montenegróban nyolccal 2442-re, Bosznia-Hercegovinában pedig hárommal 13 568-ra nőtt. Koszovóban az elmúlt napon sem volt halálos áldozata a kórnak, így a halottak száma 2991 maradt.

Horvátországban is jelenléti oktatással indult a tanév második féléve
A koronavírus-járvány ötödik hullámának kezdetén, több ezer diák és több száz tanár kimaradásával indult el Horvátországban a második félév az iskolákban - közölte az oktatási minisztérium hétfőn.

A közlemény szerint összesen 4116 tanuló és 990 iskolai dolgozó koronavírus-tesztje pozitív, ezen felül pedig 1700 diák és 118 tanár van karanténban országszerte. Horvátországban tíz napig tart a karantén. Kontaktszemélyek esetében negatív vírusteszttel hét napra rövidíthető az elkülönítés, ha az illető 120 napon belül átesett a fertőzésen vagy két oltást vett fel.

A válságstáb legújabb döntése szerint az előző félévtől eltérően ötödik osztálytól akkor is maszkot kell hordania mindenkinek, ha betartható a kötelező távolság.

A valamivel több mint négymilliós Horvátországban az elmúlt 24 órában 1578 új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, és a vírus okozta Covid-19 betegségben negyvenen hunytak el. Kórházban 1893 beteget ápolnak, közülük 244-en vannak lélegeztetőgépen. Az országban eddig 2 269 098-an kaptak védőoltást, közülük 2 163 972-en már a második adagot is felvették.

A szomszédos Szlovéniában hétfőre 2515 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, és hét beteg halt meg. Kórházban 572 beteget ápolnak, közülük 157-en vannak intenzív osztályon. A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 1 253 566-an kaptak védőoltást, közülük 1 195 522-en mindkét adagot felvették.

Szlovéniában szerdától a decemberihez hasonló oltási akciónapok indulnak, az egész ország területén előzetes regisztráció nélkül lehet felvenni a koronavírus elleni valamelyik vakcina egyik adagját.

Janez Poklukar egészségügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján elmondta: az akció célja a lakosság átoltottságának javítása és az omikron variáns miatt leterhelt egészségügyi intézmények védelme.

A kórházban kezelt betegek 73 százaléka, az intenzív osztályon fekvő betegeknek pedig a 85 százaléka nincs beoltva - hangsúlyozta a tárcavezető, hozzátéve, hogy az úgynevezett hosszú-Covid szindróma is többségében az oltatlanokat érinti.

Olasz kormányfő: az egészségügyi problémák nagy részét az oltatlanok okozzák
A koronavírus elleni oltás nélkülieket terheli felelősség a többiek életét korlátozó járványintézkedések miatt Mario Draghi miniszterelnök szerint, aki hétfő esti sajtótájékoztatóján az oltás felvételére szólította fel a lakosságot, melynek tíz százaléka még egy oltást sem kért.

Mario Draghi az utóbbi hetekben fokozatosan bevezetett járványintézkedéseket foglalta össze az olasz és külföldi újságírókkal tartott találkozóján, melyet a televíziók egyenesben közvetítettek.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a 2020-ban és 2021 első félévében bevezetett szigorú zárlat után, tavaly nyár óta a kormány "más hozzáállást követ: nagyon óvatosak vagyunk, ugyanakkor minimálisra akarjuk csökkenteni a pandémia gazdasági, társadalmi hatásait, főleg a fiatalokat tartva szem előtt, akiket a járványhelyzet lelkileg, valamint az oktatás tekintetében is kiemelten sújtott".

Draghi hozzátette, hogy az ugrásszerűen emelkedő esetszámok ellenére a téli szünet után nem állították át a tanulókat távoktatásra: az iskolákat nyitva kell tartani, mivel az "oktatás a demokrácia alapját képezi" - mondta a kormányfő.

Megjegyezte, hogy 2020-ban az ország több hónapos zárlata 9 százalékos gazdasági visszaeséshez vezetett, miközben tavaly zárlat nélkül a gazdasági növekedés túllépte a hat százalékot.

A miniszterelnök úgy vélte, a jelenlegi "problémák nagy részét" azok okozzák, akik eddig egyetlen oltást sem vettek fel. "Kevesebb oltatlannal az olaszok szabadabbak lennének" - jelentette ki Draghi.

Elmondta, hogy a 12 év feletti lakosság majdnem kilencven százaléka vett már fel legalább egy adag oltást, több mint 82 százalék van átoltva, és 40 százalék már az emlékeztető oltást is megkapta. Kifejtette, hogy az ötven év felettiek esetében azért döntöttek a február elsejétől életbe lépő oltási kötelezettségről, mivel a tudományos adatok szerint az a korosztály van a legnagyobb veszélynek kitéve.

"Köszönetet mondok azoknak, akik már átoltatták magukat, és mindenkit oltásra szólítok fel" - mondta Mario Draghi hangsúlyozva, hogy az oltási pontok már éjszaka is nyitva tartanak.

Roberto Speranza egészségügyi tárcavezető elmondta, hogy az oltatlanok a 12 év felettiek tíz százalékát teszik ki. Az intenzív osztályokon kezelt betegek kétharmada oltás nélküli, a Covid-19 osztályokon található betegeknek pedig a fele.

Patrizio Bianchi oktatásügyi miniszter közölte, hogy a pedagógusok 0,72 százaléka nem oltatta be magát. A tanárok hat százaléka beteg vagy karanténban van, a diákoknak pedig mintegy öt százaléka. A diákok 85 százaléka vett már fel vett legalább egy adag vakcinát, átoltottnak pedig 75 százalékuk tekinthető.

Spanyolország 344 ezer adagot vásárol a Pfizer koronavírus elleni tablettájából
Spanyolország januárban 344 ezer adagot vásárol a Pfizer gyógyszergyár koronavírus elleni tablettájából - jelentette be Pedro Sánchez miniszterelnök hétfőn Madridban. A kormányfő a Cadena Ser rádiónak adott interjúban emlékeztetett: a Plaxovid nevű gyógyszer a vizsgálatok szerint 88 százalékkal csökkenti a fertőzötteknél annak esélyét, hogy állapotuk romlása miatt kórházi kezelésre legyen szükségük.

Pedro Sánchez beszámolt arról is, hogy az otthon végezhető antigén tesztek kiskereskedelmi árának szabályozására készül a kabinet, hasonlóan ahhoz, ahogy korábban árplafont vezettek be a maszkok és a kézfertőtlenítők esetében is. A 20 minutos című lap által közölt európai körkép szerint Spanyolországban átlagosan 5-10 euróért kaphatók a tesztek a patikákban, ám a karácsonyi ünnepek előtt jelentősen megugrott a kereslet, több helyen készlethiány alakult ki.

A madridi gyógyszerész kamara hívta fel a figyelmet arra, hogy az interneten 20 euróért árulják a teszteket, ami ráadásul illegális, mert forgalmazásuk kizárólag a gyógyszertáraknak engedélyezett.

A miniszterelnök megerősítette az El País című napilap értesülését, miszerint az influenzafigyelő szolgálathoz hasonló rendszert terveznek kialakítani a koronavírus esetében is. A kijelölt háziorvosok és kórházak bevonásával létrejövő hálózat működésének tesztelése már megkezdődött.

Spanyolországban a téli szünet után hétfőn indultak újra az iskolák jelenléti oktatással. Az oktatási intézményekben bel- és kültéren egyaránt kötelező a maszkviselés, a legalább másfél méteres távolságtartás, valamint a gyakori kézfertőtlenítés és szellőztetés.

Az egészségügyi minisztérium ajánlása szerint akkor lehet elrendelni egy teljes osztály otthonmaradását és távoktatását, ha legkevesebb öten fertőzöttek. A madridi tartományban már három fertőzött tanuló esetében meghozható ez a döntés. Katalóniában ha egy diák fertőzött, minden osztálytársának ingyenes antigén tesztet biztosítanak.

Az 5 és 11 év közöttiek oltása december 15-én vette kezdetét, a vakcina első adagját eddig a gyerekek 34,9 százaléka kapta meg. A központi kormány célkitűzése, hogy a február 7-én kezdődő héten elérjék a 70 százalékot ebben a korosztályban. A 12-18 évesek 90 százaléka már két dózissal védett.

A spanyol egészségügyi minisztérium hétfő esti jelentése szerint továbbra is emelkedik a fertőzöttek száma. A legutóbbi, pénteken közölt összesítéshez képest több mint 292 ezerrel nőtt a regisztrált esetek száma. Az elmúlt két hét átlagában százezer emberből háromezren lettek fertőzöttek.

Kórházi ellátásra több mint 16 ezren szorulnak, ami a rendelkezésre álló ágyszám 13,4 százalékát jelenti. Az intenzív osztályokon 23,58 százalékos ez az arány 2200 Covid-beteggel.

A járvány az elmúlt egy hétben 331 halálos áldozatot követelt.

Legolvasottabb cikkeink