Mikor érdemes igazolt COVID-19 betegség vagy annak gyanúja esetében mellkas CT-vizsgálatot végezni.
A Szakmai Kollégium Radiológia Tagozat, az Szakmai Kollégium Radiológia Tanács, az Országos szakfelügyelő főorvos és a Magyar Radiológusok Társasága eljuttattta a képalkotó szakma képviselőihez azon frissített közös állásfoglalását, amelyben a koronavírusos fertőzés mellkasi CT képének vizsgálati és leletezési szabályait foglalta össze, hogy ezzel segítsék az egységes leletezési szemlélet kialakítását. Mint írták, Magyarországon jelenleg nem indokolt a CT-vizsgálat nagy tömegű, kiterjedt, szűrő- vagy első diagnosztikus tesztként történő végzése, mert bár a készülékek száma összességében megfelelő, földrajzi eloszlásuk, elérhetőségük, üzemeltethetőségük nem minden esetben fedi a járványközpontok igényeit. Figyelembe kell lenni a a készülék- és vizsgálószoba-fertőtlenítési/szellőztetési időt (az áteresztőképesség max. 2 páciens/óra, ha semmi másra nem használjuk a készüléket).
Ugyanakkor azt javasolják, hogy
• akut műtét esetén, amennyiben készül egyéb régióról akut CT, mellkas CT vizsgálattal ki kell egészíteni
• akut műtét esetén, amennyiben a műtét időpontjáig nincs vírus teszt eredmény vagy bizonytalan és nem zárható ki a betegnél COVID-19 fertőzés, klinikus kérésére készítsünk mellkas CT-t
• akut/elektív műtét esetén, amennyiben a vírus teszt negatív, de klinikailag alsó légúti fertőzés gyanúja fennáll, klinikus kérésére készítsünk mellkas CT-t
• SBO-ról érkező összes betegnél, ha egyéb régióról akut CT készült, mellkas CT vizsgálattal egészítsük ki
• Igazolt COVID-19 betegek esetében a bármely okból szükségessé váló műtét előtt is csak akkor kell mellkas CT-vizsgálat, ha azt a klinikai kép egyébként is szükségessé teszi.
A dokumentumban illusztrálják, milyen a COVID-19 pneumoniára típusos, gyanús és nem jellemző radiológiai (CT) morfológia.
További szakmai részletek itt olvashatók