• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kritikus adatok esetén riaszt a virtuális asszisztens

Hírek 2018.10.30 Forrás: MTI
Kritikus adatok esetén riaszt a virtuális asszisztens

A felhőalapú mobil alkalmazás prototípusa elkészült, képes felügyelni az egészségügyi állapotot.

Virtuális egészségügyi asszisztenst fejlesztettek magyar, portugál és svéd kutatók - közölte a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. az MTI-vel hétfőn.

A felhőalapú mobil alkalmazás elkészült prototípusa képes az időskorúak vérnyomás-, vércukorszint- és egyensúlytartási adatainak összegyűjtésére, rendszerezésére és kritikus diagnosztikai adatok beérkezése esetén a közvetlen riasztásra is. Az alkalmazáshoz hozzáilleszthető egy személyazonossági adatokat tároló NFC kártya is.

A közlemény szerint az utóbbi évtizedben felgyorsult az európai társadalmak elöregedése, így előtérbe kerülnek azok a fejlesztések, amelyek innovatív informatikai megoldásokat nyújtanak az idősödő lakosság életminőségének megtartása, egészségi állapotuk megóvása érdekében.

A virtuális egészségügyi asszisztens fejlesztésére 2015-ben magyar, portugál és svéd mérnökök egy csaknem 50 fős munkacsoportot hoztak létre. Magyar részről a Bay Zoltán Kutatóközpont 10 fejlesztője vett részt az európai uniós és magyar forrásból támogatott egészségipari innovációban.

A magyar fejlesztő csapat a mobilalkalmazáshoz illeszthető, a felhasználó személyazonosságát digitálisan tároló és beazonosító NFC kártyát, valamint az egyensúlymérési szenzor megalkotását végezte el. Előbbi azért kiemelten fontos, mert a virtuális asszisztens egyszerre akár 20 páciens adatait is kezelheti, például idősek otthonában történő alkalmazás esetén.

Mint írják, az NFC kártya kifejlesztése önmagában is jelentős innováció, hiszen bármely hétköznapi személymérleg - a szenzor beszerelésével - alkalmassá tehető a felhasználó egyensúlytartási képességének, fizikális és mentális állapotának tendenciakövetésére. A személymérlegre lépve a szenzor 30 nap alatt rögzíti a páciens normális egyensúlyi állapotát, és az öntanulási időszakot követően, folyamatosan ellenőrzi annak változását.

A beérkező egészségügyi adatok a családtagok mellett a házi- vagy kezelőorvossal is megoszthatóak, valamint az alkalmazás úgy lett kifejlesztve, hogy a felhasználók akár online virtuális közösségi teret is alkothatnak.

A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap, valamint az Active and Assisted Living (AAL) program támogatásával valósult meg, összértéke meghaladja a 400 millió forintot - olvasható a közleményben.