• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kutatók éjszakája az akadémiai kutatóhelyeken

Hírek Forrás: Weborvos

A legkisebbektől kezdve mindenki megtalálhatja a korának, érdeklődésének megfelelőt.

Jövőt idéző technológiákkal, a kapcsolatháló-kutatás módszertanával, láthatatlan energiatolvajokkal, a növények biológiai órájával, és sok-sok tudományos érdekességgel ismerkedhetnek az érdeklődők országszerte a Kutatók éjszakáján az akadémiai kutatóhelyeken. Pénteken kora délutántól késő estig változatos interaktív programok várják az egyetlen hazai főhivatású kutatóintézet-hálózat laborjaiba és fejlesztő műhelyeibe látogatókat. Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontjába hétvégén is ellátogathatnak a jövő információ-technológiai rendszerei és a fizika iránt érdeklődők.

A rendezvényeken a legkisebbektől kezdve minden korosztály megtalálhatja a korának, érdeklődési körének megfelelőt.

Az MTA Ökológiai Kutatóközpont vácrátóti programjain az éghajlatváltozás következményei mellett az illatos növények felhasználási módjaival, a fűszernövények alkalmazásainak lehetőségeivel ismerkedhetnek meg a látogatók.

Az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetben a jövőt idéző technológiákat – pilóta nélkül repülő beltéri légi járművek vezérlésére fejlesztett programot, háromdimenziós honlapot, online alkalmazásokat – láthatnak és próbálhatnak ki az érdeklődök.

Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóintézet a sejtszintű biológiai folyamatokat, a biokémia és a biofizika legígéretesebb kutatási területeit ismerteti.

Időszerű társadalmi problémákat elemeznek tudományos igényességgel előadásukban jogi, szociológiai, politológiai megközelítésből az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont munkatársai, ahol a programokon a résztvevők interaktív bemutatón ismerhetik meg a kapcsolatháló-kutatás és –elemzés módszereit.

Az MTA Agrártudományi Kutatóközpontja Martonvásáron a haszonnövényekről, a növénynemesítés módszereiről, célkitűzéseiről szervez valamennyi korosztályt megszólító, sokszínű programokat, amelyek a hétköznapi felhasználástól a növénynemesítés legmodernebb módszereiig adnak széles áttekintést a tudományág eredményeiből. 

Az MTA Atommagkutató Intézet tudományos előadása közérthetően mutat be egy részecskefizikai problémát, az MTA Nyelvtudományi Intézete pedig fonetikai tesztekkel mutatja be a beszédet tanulmányozó kutatók munkáját.

A kutatók éjszakája után sem maradnak izgalmas programok nélkül a tudomány iránt érdeklődők. Szombaton és vasárnap Európa egyik legmodernebb kutatási célú adatközpontját tekinthetik meg az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontban. A csillebérci telephelyen az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) genfi központjában is dolgozó kutatók kalauzolják a programra előzetesen regisztráló vendégeket, akik átfogó képet kaphatnak napjaink legjelentősebb részecskefizikai kutatásairól és a magyar kutatók hozzájárulásáról a közös kísérletekhez.

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet svájci központjának "CERN Open Days" programjához kapcsolódó rendezvény keretében az MTA Csillebérci Telephelye melletti területen – a sportpályánál – kiállítást is rendeznek. Ennek "tárlatvezetői" a CERN-ben kutató magyar fizikusok, mérnökök, akik tudományos igényű, közérthető előadásaikkal világítják meg a CERN-ben zajló kísérletek jelentőségét.

A rendezvényekkel kapcsolatban bővebb információ a Magyar Tudományos Akadémia honlapján olvasható.