A pontos diagnózisnak nagy jelentősége van a kezelésre nézve, ugyanis 1-es típusú diabetes esetén csakis inzulinkezelés jöhet számításba.
Az 1-es típus cukorbetegséget gyakran gyerekkori diabétesznek is hívják, ám az elnevezés megtévesztő, ugyanis felnőttként is ugyanúgy diagnosztizálhatják. Hogy milyen tünetek utalhatnak rá, és hogy miként lehet kezelni, arról dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa adott felvilágosítást.
Inzulinhiány a szervezetben
Az 1-es típusú cukorbetegség másik neve az inzulin-függő diabétesz, melyet általában gyermek-és fiatal felnőttkorban diagnosztizálnak, ám nem ritka, amikor felnőtteknél derül rá fény. Hátterében kóros autoimmun folyamat húzódik, melynek során a szervezet (autoantitestek) megtámadja a hasnyálmirigy inzulint termelő béta sejtjeit. Ez lehet genetikai hajlam is, de előfordulhat, hogy külső tényező (pl. bizonyos vírusfertőzések) provokálja a kóros folyamatot. Mivel ekkor nem, vagy csak igen kevés inzulin termelődik, így nincs, ami normalizálná a vércukor szintjét, így annak mennyisége megugrik.
Az 1-es típusú cukorbetegség fázisai
· Megjelenik az első autoantitest: ekkor stagnálhat a folyamat, nem feltételen alakul ki a diabetes
· Több autoantitest található a vérben
· Csökkenő inzulin-elválasztás figyelhető meg
· Kialakul az 1-es típusú diabetes
Csakis inzulinnal kezelhető
Míg 2-es típusú cukorbetegség esetén gyakran elegendő a gyógyszeres kezelés, addig az 1-es típusú betegeknél egyedül az inzulinterápia jöhet számításba, mivel csakis így lehet pótolni a hiányzó inzulin mennyiséget. Sajnos a betegség a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, így élethosszig tartó kezelésre szorul a beteg, ám a vércukorszint megfelelő szinten tartásával a betegek teljes értékű életet élhetnek. Szerencsére ma már igen sok fajta inzulin van forgalomban, így az adott beteghez lehet igazítani a terápiát, ügyelve vércukorszintjére, általános állapotára, hipoglikémiára való hajlamára stb.
Honnan lehet tudni, hogy 1-es típusú cukorbeteg egy felnőtt?
Amikor valakinél fény derül a cukorbetegségre, fontos eldönteni, hogy 1-es vagy 2-es típussal áll-e szemben. Bár ránézésre is felmerülhet a gyanú (pl. nincs az illetőn súlyfelesleg), ám biztosat csakis laboratóriumi vizsgálattal lehet mondani (C-peptid, ICA, IA, GADA vizsgálata). A pontos diagnózisnak nagy jelentősége van a kezelésre nézve, ugyanis 1-es típusú diabetes esetén csakis inzulinkezelés jöhet számításba- hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta.
Milyen tünetek utalhatnak rá?
· testsúlycsökkenés normál/nagyfokú étvágy mellett
· fáradtság
· acetonos lehelet
· sok folyadékfogyasztás/gyakori vizelési inger
· ketoacidosis (életveszélyes állapot)
· tudatzavar
· cukor a vizeletben
· száraz bőr, cserepes ajkak