• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Magyar versenyzők a Fogyatékosok Sakk VB-jén

Hírek Forrás: Weborvos

Más sportágakban szinte lehetetlen lenne, ám a sakkban is komoly kihívás, ha egy vak egy sikettel egymás ellen küzd.

A ZMDI Schachfestival Dresden E.V. szervezésében kerül megrendezésre a III. Fogyatékosok Sakk Világbajnoksága, melyre hallás-, látás- és mozgássérült versenyzőket vártak a szervezők. A 2013-ban elindult kezdeményezést kétévente rendezik meg. A verseny nyílt, egyéni és csapatverseny egyben, 7 fordulós svájci rendszerű lebonyolításban. Az eseményre a fogyatékosok nemzetközi sakkszövetségeinek (ICSC, IPCA, IBCA) tagszervezetei neveztek játékosokat. Magyarországot a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (Fodisz), valamint a Magyar Hallássérültek Sportszövetsége által delegált két-két látás- és hallássérült sakkozó képviseli. A részvételt a Magyar Paralimpiai Bizottság támogatja - tudatta a szervezet közleményben.

2015-ben Magyarország egy hallássérült csapattal vett részt a versenyen a Magyar Sakkszövetség támogatásával, hazánkat Frink Ferenc, Raibl Zoltán, Wirth Ádám, valamint Máté Balázs képviselte, utóbbi a hallássérültek között az egyéni versenyen 3. helyen végzett.

Az idei világbajnokságon az előző csapatból Máté Balázs és Raibl Zoltán, valamint a Látássérültek Sakkolimpiáján 2017-ben, Macedóniában hosszú kihagyás után visszatérő és 18. helyet elérő magyar csapat tagjai közül Voján István és Szilágyi Sámuel vesz részt. Őket segíti helyszíni felkészülésükben Popovics Ádám nemzetközi mester, valamint Konkoly Sándor csapatvezető.

A versenyzők egy nagy létszámú mezőnyt alkotnak, sérülésspecifikumtól függetlenül egymással játszanak, és minden versenyző eredményeit külön értékelik a sérülésspecifikum szerint, így a verseny végén lesz egy ICSC, egy IPCA és egy IBCA bajnok, valamint egy csapat világbajnok.

Ez a speciális világbajnokság egy igen figyelemreméltó kezdeményezés, mivel más sportágakban szinte lehetetlen lenne, ám a sakkban is komoly kihívásokat jelent, ha egy vak egy sikettel egymás ellen küzd. A német szervezők azonban fel vannak készülve ezekre a nemes feladatokra, és rengeteg segítő közreműködésével, az integrációt elősegítő sportszerű keretek között zajlanak majd a nem mindennapi küzdelmek.