• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megsemmisült a túl szigorú, texasi abortusztörvény

Hírek Forrás: MTI

Az abortusztörvény megsemmisítése várhatóan a más államokban érvényben lévő, szigorú abortusztörvények végét is jelenti.

Az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi Legfelső Bíróság semmisnek mondta ki hétfőn a Texas államban érvényben lévő, szigorított abortusztörvényt. A testület döntését az abortusz jogának védelmezői győzelemként ünneplik a Legfelső Bíróság washingtoni épülete előtti demonstráción. Az első kommentárok pedig az elmúlt húsz év egyik legjelentősebb döntésének minősítik. A döntést 5:3 arányban hozták meg a bírák, kiszivárgott információk szerint Clarence Thomas konzervatív bíró a lemondását fontolgatja.

A törvény, amelyet 2013-ban az állam republikánus kormányzója a nők egészségének védelmére hivatkozva terjesztett elő, nagyon kevés esetben engedélyezte az abortuszt, és szigorú feltételeket támasztott az abortuszklinikákkal szemben. Az ilyen klinikák mintegy fele azóta be is zárt.

A Legfelső Bíróság írásban is közzétett döntése leszögezi: a törvény olyan súlyos terheket rótt az abortuszklinikákra, melyek nem állnak arányban azokkal az egészségügyi előnyökkel, melyeket el szeretnének érni. Emellett a bíróság úgy foglalt állást, hogy a texasi jogszabály aránytalanul megnehezíti, hogy a nők élhessenek az abortuszhoz fűződő jogukkal, amely az 1973-ban született, úgynevezett Roe kontra Wade ügyben született precedensből fakad, s amely gyakorlatilag biztosítja a nők abortuszhoz való jogát.

Miután a legfelső bíróság döntése országos jogi precedenst teremt, így a texasi abortusztörvény megsemmisítése várhatóan a más államokban érvényben lévő, szigorú abortusztörvények végét is jelenti.

Hillary Clinton, a demokraták várható elnökjelöltje azonnal üdvözölte a döntést, a közösségi médiában úgy fogalmazott: "a döntés győzelem a nők számára Texasban és egész Amerikában. A biztonságos abortusz jogát biztosítani kell, nem csak papíron, hanem a valóságban is".

USA