• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megtörtént hazánk második gyermek tüdőtranszplantációja

Hírek MA 06:13 Forrás: Weborvos
Megtörtént hazánk második gyermek tüdőtranszplantációja

„Ez a gyermek volt az első olyan ECMO-n gyógyuló betegünk, aki a kezelése alatt ameddig lehetett, ébren volt, így aktívan részese tudott lenni a saját gyógyulásának".

Súlyos, ritka betegségben szenvedő 14 éves fiút mentett meg három egészségügyi intézmény összefogása: a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézmény műtüdőn tartotta életben, majd az Országos Onkológiai Intézetben sikeres tüdőátültetést végeztek rajta, jelenlegi gondozásáról pedig a Semmelweis Egyetem gondoskodik - számoltunk be hétfőn a Magyar Nemzet cikke nyomán. A Heim Pál kórház most további részletekkel szolgált közleményében a beavatkozás kapcsán.

Mint írták, 2024 nyarán rendkívül ritka és előrehaladott állapotú betegséget diagnosztizáltak egy 14 éves fiatalnál. Mivel tüdejének további károsodását nem tudták elkerülni, műtüdő kezelésre volt szüksége ahhoz, hogy az orvosok időt nyerjenek, amíg el tudják végezni rajta a szükséges tüdőtranszplantációt. A gyermek életét három intézmény munkatársainak összefogása mentette meg: a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben műtüdőn tartották életben 35 napig, ezalatt olyan kezeléseket és speciális ellátást biztosítottak számára, hogy szervezete alkalmas legyen a transzplantációra. Az Országos Onkológiai Intézetbe szállították, műtüdőn tartották, majd sikeres tüdőtranszplantációt végeztek rajta. Ez volt Magyarországon a második gyermek tüdőátültetése, melyet a megelőző műtüdő kezelés is szakmailag nehezített. Jelenleg utógondozás alatt áll, amelyet a Semmelweis Egyetem végez.

A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben 2018 óta működik országos ECMO Központ, a négy műtüdő készülék egyike tette lehetővé azt, hogy az intézet életben tartsa a fiatalt. Az ECMO (műtüdő) azon súlyos állapotú betegek számára ad esélyt az életben maradásra, akiknél a tüdő már lélegeztetőgép segítségével sem képes biztosítani a szervezet oxigénnel történő ellátását. Műtüdő kezelés alatt a gázcsere a beteg szervezetén kívül történik, lehetővé téve a beteg tüdő nyugalomba helyezését, időt adva és esélyt teremtve annak gyógyulására vagy – miként jelen esetben is – a tüdőátültetés megszervezésére  írták.

„Ez a gyermek volt az első olyan ECMO-n gyógyuló betegünk, aki a kezelése alatt - ameddig lehetett, ébren volt, így aktívan részese tudott lenni a saját gyógyulásának, az eset tehát ilyen módon is egyedülálló a kórházunk történetében. Az 5 hetes időszakban gyógytornázott, hogy alkalmassá tudjon válni a rá váró transzplantációra, bátorságát pedig családja, orvosaink és szakdolgozóink kitartó támogatásából merítette.” – mondta el Dr. Nagy Anikó, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa.

A transzplantációra történő felkészítésben a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet szinte valamennyi munkatársa kivette a részét Dr. Schnur János osztályvezető főorvos vezetésével. A tüdőátültetést Prof. Dr. Rényi-Vámos Ferenc, az Országos Onkológiai Intézet Transzplantációs Központjának vezetője végezte, a transzplantáció előtti és az azt követő intenzív ellátást dr. Madurka Ildikó osztályvezető főorvos irányította.  

Egy ilyen súlyos állapotú beteg sikeres ellátásához nemcsak az intenzív osztályokon dolgozó számos orvos és szakdolgozó tudására, hanem az intézményekben dolgozó valamennyi munkatársának szakmai együttműködésére volt szükség.  Mindhárom egészségügyi intézmény vezetője köszönetét fejezte ki azért az intézményi és szakorvosi összefogásért, tudás- és erőforrásmegosztásért, amellyel megmentették a fiú életét - áll a közleményben.