Hat embert ért súlyos áramütés, négy életben maradt sérültet három kórházban ápolnak.
Mélyaltatásban tartják a dabronci balesetben, a 20 ezer voltos áramütés következtében a legsúlyosabban megsérült férfit a veszprémi kórházban - tájékoztatta Rácz Jenő, a kórház főigazgatója csütörtök reggel az MTI-t.
A férfi állapota továbbra is válságos, a délelőtt folyamán megpróbálják felébreszteni, hogy pontosabb képet kapjanak a sérüléseinek mértékéről - mondta a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója. A középkorú férfit az újraélesztését követően mentőhelikopterrel szállították a veszprémi kórházba.
Az ajkai Magyar Imre Kórház sürgősségi osztályának ügyeletese csütörtökön elmondta, hogy a hozzájuk érkezett két beteg állapota továbbra is stabil, ők ébren vannak. Megfigyelésre továbbra is az intenzív osztályon tartják őket, de állapotukról a kórház a betegek kérésére bővebb felvilágosítást nem adott.
A baleset győri kórházba szállított sérültje nincs életveszélyben, de az áramütés következtében a testén 30-40 százalékos égési sérüléseket szenvedett - közölte szerdán Oláh Attila, a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház orvos igazgatója, hozzátéve, hogy az égésplasztikai osztályon további műtét vár a betegre.
A Veszprém megyei Dabroncon hat munkást ért áramütés szerdán, amikor egy épülő ipari csarnok festésén dolgoztak. A fémvázas festőállványt az épület homlokzata elé akarták tolni, ám az elérte a fölötte csaknem nyolcméteres magasságban húzódó magasfeszültségű vezetéket. Ketten a helyszínen meghaltak, négy munkást kórházban ápolnak.
A rendőrség az ügyben foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt nyomoz, és a megyei kormányhivatal munkavédelmi szervének munkatársai is vizsgálják a halálos munkabaleset körülményeit.
****
Szakértő: már százvoltos áramütés is komoly károsodásokat okozhat
Az emberi szervezetben szerencsétlen körülmények között már százvoltos feszültségű áramütés is komoly, akár halálos működészavart okozhat - mondta Gőbl Gábor mentőorvos csütörtökön az MTI-nek. Közlése szerint a "működészavaron" (szívritmuszavar, légzésmegállás) egyszerűbb segíteni, ha a sérült időben szakszerű ellátást kap. A szövetek fizikai sérülései viszont végleges, sok esetben halálos károsodásokhoz vezetnek.
Gőbl Gábor az MTI-nek elmondta: ha a testen 100 voltos feszültség megy keresztül, az szerencsétlen körülmények között már komoly zavarokat okozhat az életműködésekben. Így a háztartásokban használt 220-230 volt már a "kifejezetten veszélyes tartományba esik" - tette hozzá.
Mint ismertette, az áramerősséget tekintve a váltóáramnál 1 milliamperes áramerősség esetén bizsergés érezhető, néhány milliamper már fájdalmat is okozhat, 10-15 milliamper pedig (izomgörcsöt okozva) lehetetlenné teheti a feszültségforrás elengedését. Kar-láb irányban keresztülhaladó 100 milliamperes áramütés a szívben már kamraremegést, kamrafibrillációt okozhat. Minél hosszabb ideig tart az áramhatás, annál súlyosabb lehet a károsodás.
A szakember kifejtette: az áramütés hatásai két csoportba sorolhatók. Az egyik, amikor az áramütés az elektromosan ingerlékeny szövetekben, az izomzatban, a szívizomzatban és az idegrendszerben "csak" működészavart okoz. Szívritmuszavar, kamrafibrilláció léphet fel, ami keringésmegállást, míg a légzőizmokat, illetve az agyat érintő áramütés légzésmegállást okozhat. Az áramkörből való kiszabadítás után, amennyiben az szükséges, az azonnal megkezdett újraélesztés, időben történő szakszerű orvosi ellátás esélyt ad a túlélésre.
Az áramütés hatásainak másik nagy csoportja fizikai: ilyenkor az áram energiahatása – elsősorban hőhatása - károsítja a szöveteket. A belső szerveket érintő károsodás mértékét a helyszíni ellátás során általában nem lehet megítélni, de az még kórházban sem feltétlenül deríthető ki azonnal. A sérült kilátásai annak függvényében romlanak, hogy a szövetek károsodása mekkora területet, illetve milyen szervet érint. Kiterjedt izomkárosodás esetén például gyakori szövődmény, hogy az izomban lévő festékanyag (mioglobin) felszabadul, ez pedig vesekárosodást okozhat. A fizikai károsodással járó sérülésekbe rögtön, vagy napok, hetek múlva belehalhat az áldozat - közölte Gőbl Gábor.
A mentőorvos szerint kellő elővigyázattal és a munkavédelmi szabályok betartásával az elektromos áram okozta balesetek több mint kilencven százaléka egyszerű módon elkerülhető lenne. Gőbl Gábor úgy véli, sokkal szélesebb körben kellene felhívni a figyelmet az elektromos áram veszélyeire, és arra, hogyan lehet a veszélyeket elkerülni.