A lap szerint az időzített nyilatkozat célja: kancellárokat ültetni a kórházak nyakára.
A kórházak gazdálkodása anarchia és botrány, mondta hétfőn a Magyar Időknek adott interjúban Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke. A belső korrupcióra, a közbeszerzések és a hiteles leltár hiányára utaló kijelentések akár meglepőek is lehetnének azok után, hogy az elmúlt hónapokban és években kormányzati oldalról csak azt lehetett hallani: az egészségügy területén minden rendben van - írja az index.hu.
Árulkodó azonban, hogy az ÁSZ elnöke a kormánylapnak most olyan ellenőrzésekről beszél, amelyek a 2008-2015-ös időszakot vizsgálták, és amelyek már 2016-2017-ben lezárultak. ezeket már akkor nyilvánosságra hozták és a kórházakat egyenként értesítették is róla. Idén júliusban csak ezek összesítése készült el. Vajon miért volt fontos most a nyár kellős közepén, tisztes távolban a harmadszor is megnyert választások után nyilatkozni erről az ÁSZ elnökének?
Fentről jött az engedély
A rendszer működését ismerve a kormánymédiában ma már nem történnek véletlenül a dolgok. Ennek a nyilatkozatnak és az időzítésének célja volt. A cikk írása közben be is futott az infó, hogy az interjúra közvetlenül a miniszterelnök környezetéből adtak engedélyt Rogán Antal kabinetirodájából.
Az egészségügy területét ismerve nem is nehéz kikövetkeztetni, miről van szó: elsősorban Varga Mihály pénzügyminiszter szeretne kancellárokat vagy kórházi biztosokat ültetni az egyenként is több tízmilliárdos állami vagyonnal gazdálkodó kórházak élére. Domokos nyilatkozata ehhez szolgál alapul.
Több elképzelés látott már napvilágot a kórházak állami felügyelőiről:
- vagy minden kórház kap egy kancellárt,
- vagy az azonos területen dolgozó kórházaknak lesz közös állami biztosa,
- vagy csak a rosszul gazdálkodó és eladósodott intézményekbe delegálnak kincstári szakembert.
Nagy Anikó egészségügyi államtitkár nemrég azt nyilatkozta, nem tervezi a hagyományos kancellári rendszer bevezetését a kórházakban, a harmadik verziót viszont valószínűsítik a számvevőszék elnökének szavai: Ott kell beavatkozni, ahol a gazdálkodásban súlyos szabálytalanságok vannak. Lehet, hogy az ottani vezető egyébként kiváló orvos, remekül ért a gyógyításhoz és nincs párja a műtőben. De akkor csak azzal foglalkozzon, a pénzügyekkel, a logisztikával ne törődjön, azokat vigye valaki más.
További részletek a cikkben.