Az akadálymentes utazást népszerűsíti az idén a turizmus világnapja, volna még mit tenni az érintettek szerint.
Az akadálymentes utazást népszerűsíti az idén az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) felhívása, amelyhez csatlakozva Magyarországon hatodik alkalommal ünneplik meg a turizmus világnapját szeptember 27-én, a Magyar Turisztikai Ügynökség közleménye szerint országszerte ingyenes programokkal várják az érdeklődőket. A turizmus és az utazás népszerűsítésén túl a világszervezet minden évben egy fő téma köré csoportosítja programjait, amely az idén a turizmus mindenkié (Tourism for All - Promoting Universal Accessibility).
Az ENSZ Turisztikai Világszervezete arra hívja fel a figyelmet, hogy mindenkinek joga van megtapasztalni a világ sokszínűségét és szépségét, ezért a világnap az idén az akadálymentesség fontosságát emeli ki.
Hagyományteremtő szándékkal turisztikai nyílt napot szervez a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK) a világnapon, amelyhez összesen 20 programmal csatlakoztak a budapesti turisztikai szolgáltatók. A programok nagy része ingyenes, azonban előzetes regisztrációhoz kötött, jelentkezni a https://budapestinfo.hu/hu/turizmus-vilagnapja-2016 oldalon lehet.
Kormányzati stratégia is kellene
Magyarországon még messze vagyunk attól, hogy a mozgáskorlátozott emberek ugyanúgy üdülhessenek, szabadidős és kulturális programokon vehessenek részt, mint bárki más. Bár vannak pozitív változások, a turisztikai szolgáltatások jelentős része még mindig nem akadálymentes. A szolgáltatók ritkán gondolnak a mozgássérült vendégekre, miközben kiaknázatlan piaci lehetőséget jelentenek a számukra, és szükség van egy erre vonatkozó kormányzati stratégiára is - szögezte le a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége világnapi közleménye.
Mint ismeretes, a kormány új turisztikai stratégián és törvényen dolgozik. A MEOSZ a nyáron meg is küldte vonatkozó javaslatait a turizmusért felelős kormánybiztosnak, hangsúlyozva: kiemelten figyelni kell a mozgássérült, köztük a súlyosan mozgássérült, jellemzően kerekesszéket használó emberek szempontjaira. Alapvető gond, hogy még mindig nem egyértelmű, mit tekintünk akadálymentesnek. A szállodáknál például több, tipikus hibával találkozni: túl meredek rámpák, nem megfelelő méretű, kialakítású szobák, mosdók, hiányzó kapaszkodók, nem működő korlátliftek stb. A megfelelő akadálymentességhez egységes szempontokra és ellenőrzésre van szükség, de elengedhetetlen az érintettek, a rehabilitációs szakmérnökök bevonása is.
Emellett számos probléma vár megoldásra. Meg kell oldani a közösségi közlekedés akadálymentesítését, lehetőséget kell teremteni emelővel ellátott, átalakított gépjárművek bérlésére, segédeszközök, sportolást, strandolást segítő, speciális eszközök kölcsönzésére (pl. speciális, vízbe-, homokba vihető kerekesszék, sportszék stb.). A fürdőkben speciális beemelő szerkezetekre, személyi segítésre van szükség.
A fogyatékossággal élő gyermekeket be kell vonni a szociális üdültetési rendszerbe, családjaiknak ugyanis alig van lehetősége kiszakadni a hétköznapokból.
Naprakész információk is kellenek a mindenki által hozzáférhető szolgáltatásokról, és ösztönözni kell a szolgáltatókat, hogy nyissanak a mozgáskorlátozott emberek felé. Az akadálymentes környezet és szolgáltatás kialakítása megtérülő befektetés, ráadásul mindenkinek kényelmesebb, megkönnyíti az idősek, a kisgyermekes családok életét is.
Mindehhez elengedhetetlen az érintettek és a turizmus szereplői közötti együttműködés. A MEOSZ ezért a jövőben a Magyar Utazási Irodák Szövetségével közösen is szeretné felhívni a turisztikai szakmában dolgozók és a döntéshozók figyelmét arra, hogy a speciális igények kiszolgálása, a turisztikai szolgáltatások akadálymentessé tétele közös érdek. A két szövetség együttműködésének az is célja, hogy az utazási irodák megismerjék azokat a sajátosságokat, amelyek a mozgáskorlátozott emberek utaztatása során felmerülnek - áll a közleményben.