• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mintha nem félnénk eléggé a tűztől

Hírek Forrás: MTI

A vizsgált épületek túlnyomó többségében nem volt beépített tűzjelző, illetve tűzoltó-berendezés.

Bár kis mértékben javult a középmagas és magas lakóépületek tűzvédelmi helyzete, még mindig sok a szabálytalanság. A legtöbb bírságot a menekülési útvonalak leszűkítése miatt szabták ki a katasztrófavédelmi kirendeltségek az őszi ellenőrzéseiken.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) keddi, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a katasztrófavédelmi kirendeltségek szeptemberben és októberben több mint kétezer középmagas és magas (azaz 13,6 méternél magasabb) lakóépületben ellenőrizték a tűzvédelmi szabályok betartását. Azt tapasztalták, hogy kis mértékben javult ezeknek az épületeknek a tűzvédelmi helyzete, ami a hatósági ellenőrzéseknek, valamint a lakóközösségek, a fenntartók és a közös képviselők tájékoztatásának köszönhető - írták.

A társasházakban mindig központi kérdés, hogy milyen állapotban vannak és mennyire járhatók a kiürítési útvonalak - áll a közleményben. Mint kiderült, sok helyen ezeket az útvonalakat éghető anyagú, jellemzően linóleumburkolat borítja. Azt tapasztalták, hogy több helyen leszűkítették a kiürítési útvonalat, illetve éghető anyagot tároltak ott.

Az ellenőrzött épületek csaknem mindegyikében biztosították a tetőre kijutást és a szomszédos lépcsőházak közötti átjárást. Ötvenöt helyen azonban lezárták a tetőre vezető ajtót, és a kulcs nem volt a kulcsdobozban, tíz épületben pedig emiatt nem lehetett átjutni a szomszédos lépcsőházba. Biztonsági felvonó egyik vizsgált lakóépületben sem volt.

Szintén nem volt a vizsgált épületek túlnyomó többségében beépített tűzjelző, illetve tűzoltó-berendezés. Ahol mégis volt, ott előfordult, hogy az ellenőrzés, a karbantartás megfelelőségét nem tudták igazolni, és volt, ahol a tűzjelző központ állandó felügyeletét nem biztosították.

A hatósági ellenőrök 280 esetben azt állapították meg, hogy a lakók nem a rendeltetésük szerint használták a közös tereket. Példaként említették a közleményben a szemétledobó-helyiséget, a villanyóraszekrényt vagy a liftgépházat, amelyeket tárolásra használtak, de az egyik épület tárolóhelyiségében laktak is, három épület pincéjében pedig gázpalackot tároltak.

Az 1355 ellenőrzés alatt 3185 hiányosságot tapasztaltak, és 110 esetben szabtak ki tűzvédelmi bírságot, leggyakrabban a menekülési útvonal leszűkítés miatt. Csaknem nyolcszáz esetben hatósági felhívással éltek, és kiadtak 38 kötelezést is. A szabálytalanságok megszüntetését folyamatosan figyelemmel kísérik - közölte az OKF.