• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Müller: Már a gyerekeknél is emelkedik az esetszám

Hírek 2020.10.13 Forrás: MTI
Müller: Már a gyerekeknél is emelkedik az esetszám

A járvány áldozatainál bővült az alapbetegségeken belül az anyagcsere-betegségek köre, a cukorbetegség mellett megjelent a köszvény is.

A több éve meglévő krónikus betegségek karbantartásának fontosságára hívta fel a figyelmet az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján kedden. Müller Cecília hangsúlyozta: jelentősen növeli a koronavírusos megbetegedés szövődményeinek kockázatát az elhanyagolt, nem rendszeresen karbantartott alapbetegség.

A tisztifőorvos arra kérte a rendszeres gyógyszerszedőket, hogy konzultáljanak a háziorvosukkal.

Müller Cecília elmondta: egyre több fertőzöttet, jelenleg 1519 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 160-an vannak lélegeztetőgépen. Kitért arra: a elmúlt 24 órában 1025-tel emelkedett a fertőzöttek száma, 28 beteg halt meg, mindegyiküknek volt valamilyen krónikus betegsége. Továbbra is jellemző a szív- és érrendszeri megbetegedés, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, és többüknek volt valamilyen autoimmun betegsége. Hozzátette: bővült az alapbetegségeken belül az anyagcsere-betegségek köre, a cukorbetegség mellett megjelent a köszvény is. Az elhunytak között vannak daganatos betegek is.

Müller Cecília ismertette: a járvány kezdete óta 39 862 embernél mutatták ki a kórokozót, 27 113 aktív fertőzöttet tartanak nyilván, az elvégzett laboratóriumi PCR-vizsgálatok száma 841 220. A "koronavírussal összefüggésben" 996-an hunytak el, átlagéletkoruk 75 év, a legfiatalabb 21, a legidősebb 103 éves volt.

Az országos tisztifőorvos kitért arra, hogy százezer emberre a 40. héten 322, a 41. héten 397 fertőzött jutott. Változatlanul érvényes, hogy a sűrűn lakott területeken, a fővárosban és a nagyvárosokban nagyobb a fertőzöttek aránya, de már nincs olyan nagy különbség a sűrűn és a kevésbé sűrűn lakott települések között, a vírus bárhol előfordulhat - jelezte.

A fertőzöttekről elmondta, hogy 21 százalékuk Budapesten, 11 százalékuk Pest megyében, 9 százalékuk Győr-Moson-Sopron megyében van, Borsod-Abaúj-Zemplénre 7, Szabolcs-Szatmár-Beregre 5 százalék jut. "A legkevésbé érintett megye Békés, Komárom-Esztergom és Tolna" - tette hozzá.

Szólt arról Magyarország továbbra is a második hullám felszálló szakaszában van, napról napra emelkedik a fertőzések száma. Ebben a tekintetben a 20-29 éves korosztály továbbra is érintett, de a 30-60 évesek körében is nő az esetszám. A gyermekek fertőzöttsége továbbra sem jellemző, bár ott is látni emelkedést. "Ezek a tendenciák azt mutatják, hogy a vírus már széles körben, a társadalom valamennyi korosztályában jelen van, ennek tudatában kell betartani a szabályokat" - mondta.

Kiemelte, hogy a növekszik azon szociális intézmények száma, amelyekbe a vírus bejutott. Jelenleg 52 ilyen intézmény érintett, a 6630 gondozottból 641 pozitív esetet tartanak nyilván, 156-an vannak kórházban, és 37-en hunytak el.

A tisztifőorvos szólt arról is: az operatív törzs jelenleg 28 óvodában és 16 iskolában rendelt el rendkívüli szünetet, 130 osztályban és 3 teljes iskolában van digitális oktatás.

Müller Cecília közölte, hogy nem lehet tudni, kinél hogyan zajlik le a betegség. Az emberek egy része később semmilyen tünetet nem tapasztal, mások elhúzódó rossz közérzetre, fáradtságra, izomgyengeségre panaszkodnak. Az egészség megőrzése és a vírus elleni védekezés szempontjából fontosnak nevezte, hogy az emberek a téli időszakban szedjenek D- és C-vitamint, megfelelően táplálkozzanak, rendszeresen mozogjanak és igyanak sok folyadékot.

A közelgő őszi szünetről szólva, felhívta a figyelmet, hogy a szülők csakis egészséges gyerekeket vigyenek a nagyszülőkhöz. A tisztifőorvos rendszeres lázmérést, koncentráltabb figyelmet és a megszokottnál távolságtartóbb családi érintkezéseket javasolt mindenkinek.

A koronavírus fertőzőképességéről azt mondta: egyelőre nem tudni, hogy a kórokozó szezonálissá válik-e. Felhívta a figyelmet arra, hogy mivel légúton terjedő, cseppfertőződéssel és érintkezéssel is átadható vírusról van szó, az őszi és téli hónapok veszélyesek, ha nem tartjuk be a szabályokat.

Müller Cecília közölte, a szájmaszk védelmi képessége jelentősen gyengülhet, ha nedvesség vagy fizikai hatás éri.

A maszk nélkül utazókat a sofőr is köteles felszólítani a jogkövető magatartásra
A tömegközlekedési eszközön maszk nélkül utazókat vagy a maszkot nem megfelelően viselőket a sofőr vagy az üzemeltető alkalmazottja köteles felszólítani a jogkövető magatartásra - mondta a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a keddi online sajtótájékoztatón.

Kiss Róbert alezredes hozzátette: ugyanez vonatkozik kereskedelmi üzlet üzemeltetőjére is, aki ha ezt elmulasztja, azzal megszegi a védelmi intézkedéseket. Ilyet hétfőn három alkalommal észleltek, ezért az üzemeltető figyelmét a rendőrök felhívták a jogkövető magatartásra, a szabályszegés tényére, és értesítették a hatáskörrel rendelkező kereskedelmi hatóságot is.

Kiss Róbert tájékoztatása szerint hétfőn a védelmi intézkedések megszegése miatt 12 esetben azért történt rendőri intézkedés, mert a tömegközlekedési eszközön utazók nem vagy nem megfelelően viselték a maszkot, 13 alkalommal pedig azért, mert kereskedelmi üzletekben, közintézményekben, illetve a jogszabályban meghatározott egyéb helyeken szegték meg a védelmi intézkedések szabályait.

A tömegközlekedési eszközökön utazó szabályszegők esetében mindenkit figyelmeztetésben részesítettek. A kereskedelmi üzletekben indult rendőri intézkedések során kilenc embert figyelmeztettek, egyet helyszíni bírsággal sújtottak, három ellen pedig szabálysértési feljelentést tettek - tette hozzá az alezredes.

Kiss Róbert arról is beszámolt, hogy a szeptember 21. óta érvényben lévő járványügyi védelmi intézkedések megszegőivel szemben 1168 esetben intézkedtek a rendőrök, túlnyomó többségben - 996 alkalommal - figyelmeztették az állampolgárokat.

Az elmúlt 24 órában a Magyarországon személyforgalomban átutazók ellen, a tranzitálási szabályok megsértése miatt 38 rendőri intézkedés indult, ebből három figyelmezetéssel, 34 helyszíni bírság kiszabásával, egy pedig feljelentéssel zárult - részletezte az alezredes.

Kitért arra, hogy a rendőrök közterületi szolgálatuk során ellenőrzik a zenés-táncos rendezvények és a vendéglátó üzletek korlátozott nyitva tartására vonatkozó szabályokat. Emiatt hétfőn egy esetben kellett figyelmeztetni egy vendéglátóhely üzemeltetőjét szabályszegés miatt.

Kiss Róbert közölte továbbá: az elmúlt 24 órában 10506 helyszíni ellenőrzést hajtottak végre hatósági házi karanténban lévőknél. Hétfőn 2459 hatósági házi karantént rendeltek el az országban - ebből 714 azoknak a száma, akik külföldről tértek haza - így összesen jelenleg 21990 karantén van érvényben. A regisztráltak között 1100-an vannak olyanok, akiket a mobiltelefonjukra letöltött applikáción keresztül elektronikusan ellenőriznek.

Az operatív törzs helyettes vezetője végül azt is elmondta: kedden a késő délelőtti órákban rövidebb várakozásokra kellett számolnia a határokon átlépőknek. Teherforgalomban Röszkén, az autópálya-átkelőn kétórás, Tompán a közúti átkelőn háromórás volt a várakozás, személyforgalomban pedig Beregsuránynál kellett kétórás várakozási idővel számolnia az utazóknak.