Miközben felforr a bolygó, Európa sem menekül meg a felmelegedéstől egy elemzés szerint. A fővárosok és repterek környékei érintettek a legsúlyosabban.
Gyorsan melegszik az európai éghajlat – figyelmeztet ötven év hőmérsékleti adatait összesítve az európai adatújságírók hálózata (EDJNet). A kontinens 102 445 községét vizsgálták meg, és arra jutottak, az 1960-as és a 2010-es évek között ezek harmadában 2 Celsius-foknál is jobban nőtt az átlagos hőmérséklet, néhol az 5 Celsius-fokos emelkedést is elérve. A százezerből mindössze 73 olyan helyszínt találtak, ahol eközben csökkent a hőmérséklet, ám ezeknél mindössze tizedfokokról van szó, írja a hvg.hu.
Európa kétharmadában 1,5 és 2,5 Celsius-fok közötti a felmelegedés, állapították meg a NUTS nevű statisztikai célú uniós felosztás megyei szintű bontását nézve. 35 országot vizsgálva azt találták, mindegyikben van legalább egy olyan régió, ahol a 2 fokot meghaladja a hőmérséklet emelkedése. Ezek leggyakrabban a fővárosokat és elővárosaikat magukban foglaló területek – ez különösen Közép-Európára jellemző. A régióban leginkább a lett főváros, Riga és Budapest érintett a felmelegedésben.
Budapest és elővárosainak átlaghőmérséklete 4 Celsius-fokkal lett magasabb 1970 és 2018 között – írják az EU Kopernikusz műholdas Föld-megfigyelési programjának adataira hivatkozva. A magyar főváros az átlagnál nagyobb ütemű felmelegedést mutat, illetve a hőhullámok és szárazságok is jóval gyakoribbá váltak. A legnagyobb problémát az autóforgalom, a lakossági fűtés, valamint a légkondicionálók kibocsátása okozza – olvasható a cikkben. Az EDJNet a Levegő Munkacsoportot idézi, akik arra hívják fel a figyelmet: mindent elborít az aszfalt, a város egyes kerületeiben egy négyzetméternél is kevesebb zöld terület jut egy lakosra.
A fővárosok után a repülőterekhez közeli területek érintettek a legdurvábban a felmelegedésben. Példának az izlandi Reykjavíkot hozzák, ahol 5,8 fokkal nőtt az átlaghőmérséklet.