Évente több tízezer magyar betegnek jelentenek esélyt a klinikai vizsgálatok.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) a Nemzetközi Klinikai Vizsgálatok Napja alkalmából fontosnak tartja ismét felhívni a figyelmet a Magyarországon több tízezer beteg számára új esélyt jelentő klinikai kutatások értékteremtő hatására.
Napjainkban több mint 7000 új hatóanyag áll reményteli fejlesztés alatt, amelyekből mintegy 1800 különböző daganatos megbetegedések, 600 szív- és érrendszeri problémák, 1200 pedig fertőző betegségek hatékonyabb jövőbeni kezelését célozza. Egy új gyógyszer kifejlesztése során a klinikai vizsgálat az egyik legfontosabb állomás: egy új hatóanyag kifejlesztése átlagosan 12 évbe és legalább 300 milliárd forintba kerül, aminek közel 60 százalékát a klinikai vizsgálatok jelentik. Az innovatív terápiáknak köszönhetően az EU-ban az elmúlt évtizedekben 10 évvel nőtt a várható élettartam, és mintegy 20 százalékkal csökkent a daganatos halálozások száma, a HIV-fertőzés miatti halálozás pedig 80 százalékkal esett vissza - írták közleményükben.
Az Európai Gazdasági Térség országaiban évente 4000 klinikai vizsgálatot engedélyeznek, amelynek 2015-ben még közel 10 százaléka Magyarországon zajlott. Az elmúlt években a régióban fokozódó verseny hatására azonban közel ötödével csökkent a hazánkban folytatott új klinikai kutatások száma. Dr. Holchacker Péter, az AIPM igazgatója szerint eredményes együttműködéssel – többek között átfogó adminisztratív, intézményi és oktatást érintő intézkedésekkel, valamint a klinikai vizsgálatok költségeinek kutatás-fejlesztési ráfordításként történő elismerésével, és azok egy részének különadóból történő leírhatóságával – és kormányzati támogatással a klinikai kutatások száma akár jelentős mértékben növelhető lenne. Mindez a jelenleginél még több magyar beteg számára tenné elérhetővé a modern készítményeket már a korai fázisban, és a nemzetgazdaságnak is további évi 20-30 milliárd forint többletbevételt is jelentene. A fejlesztésekhez kapcsolódó klinikai kutatások pótolhatatlan hozzájárulást jelentenek a hazai egészségügynek és százmilliárdos nagyságrendben mérhető hozzáadott értéket teremtenek a magyar gazdaságnak.
A Magyarországra kerülő új klinikai gyógyszervizsgálatok túlnyomó részét az innovatív gyógyszercégek finanszírozzák, melyekben évente több ezer magyar beteg vesz részt, akiknek a legmodernebb kezeléseket és egy élhetőbb élet reményét teszik elérhetővé ezek a kezelések oly módon, hogy a vizsgálatok során nyújtott ingyenes gyógyszerek és vizsgálatok a költségvetés számára is milliárdokban mérhető könnyebbséget jelentenek évente. Mindemellett a kutatások több ezer magasan képzett szakember itthoni foglalkoztatásához és szaktudásának folyamatos növeléséhez is hozzájárulnak.