• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nemzetközi orvosi robotika projekt indul magyar részvétellel

Hírek 2025.03.26 Forrás: MTI
Nemzetközi orvosi robotika projekt indul magyar részvétellel

Közös orvosi robotika projektet indított az Óbudai Egyetem, a Stanford és a Szingapúri Nemzeti Egyetem.

Az Óbudai Egyetem azt közölte szerdán az MTI-vel, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával hivatalosan is elindították HU-rizont programjukat Szingapúrban orvosi robotika tématerületen a Nemzeti Szingapúri Egyetem Advanced Robotic Center és a Stanford Egyetem Stanford Robotics Centerrel közösen.

A projekt során a három egyetem a legújabb technológiának megfelelő robotikai algoritmusokat dolgoz ki az elkövetkező három évben, annak érdekében, hogy a sebészrobotikában és a laborautomatizálásban radikálisan új elképzeléseket és még be nem vezetett kutatási irányokat valósítsanak meg - fejtették ki.

"Az Óbudai Egyetem nemzetközi elismertségét mutatja és óriási eredménynek tartom, hogy felkérésünket örömmel fogadták el a világ két TOP 10-es egyetemének vezetői" - hangsúlyozta a közlemény szerint Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora.

Úgy fogalmazott, a robotok egyre bonyolultabb feladatok elvégzésére válnak alkalmassá, és a mesterséges intelligencia módszerekkel jelentősen felgyorsíthatók a kutatások.

Ugyanakkor generatív mesterséges intelligencia (MI) digitális feladatokban mutatott hatékonysága ellenére jelentős hiányosságok mutatkoznak az MI finommotorikus készségeket igénylő fizikai interakciókban való alkalmazása terén - fűzték hozzá.

A MedLaBotX projekt e hiányt kívánja áthidalni, az cél új kutatási módszerek kifejlesztése a mély neurális számítástechnika és a reális multimodális szimulációs környezetek, az úgynevezett digitális ikrek területén.

Hangsúlyozták, hogy mind a három egyetem jelentős kutatási erőforrást biztosít a projekt megvalósítása és működtetése érdekében, és mind az NUS, mind a Stanford Egyetemről a legkiemelkedőbb kutatók, laborvezetők köteleződtek el a közös projekt mellett.

Az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnikai Központja lehet a projekt elsődleges haszonélvezője, mivel a projekt célja három éven belül nemzetközi elismertséget szerző kiválósági központ létrehozása az orvosi és laboratóriumi robotika, a megtestesült mesterséges intelligencia területén - emelte ki a közlemény alapján Kovács Levente.