Hírek, tudósítások a gyilkos vírus elleni harcról a nagyvilágból és itthonról. Csütörtöki összeállítás.
Az EU-országok felülvizsgálják az eddigi utasszűrési módszereket
Az EU-országok egészségügyi tárcavezetői csütörtökön megállapodtak abban, hogy haladéktalanul felülvizsgálják azokat a szűrési módszereket, amelyeket az ebola által sújtott fekete-afrikai országokból távozó utasok esetében alkalmaznak. A vírus terjedésének szentelt rendkívüli brüsszeli tanácskozás után Tonio Borg egészségügyi EU-biztos közölte az újságírókkal: az eddig folytatott szűrési gyakorlat felülvizsgálata azt célozza, hogy ahol szükséges, hatékonyabbá tegyék a módszereket - tudósított az MTI.
Borg szerint a felülvizsgálatot az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) együttműködve kívánják elvégezni. A felülvizsgálat Libériára, Guineára és Sierra Leonéra terjed ki.
Az egészségügyi EU-biztos szerint azonban nem csupán az érintett afrikai államok kiléptető pontjain szükséges a szűrés hatékonyságának a növelése, hanem a 28 EU-ország belépési pontjain is összehangolt intézkedéseket kell foganatosítani.
Mint Borg hozzátette, a koordinációs kötelezettség mellett is a tagországok kezében marad a döntés joga a konkrét lépések megtételéről. Szükséges például az összehangolás a járványnak kitett országokból érkezők által kitöltendő kérdőívek tartalmának meghatározásakor, az ilyen utasok tekintetében követendő eljárásrend kidolgozásakor - részletezte a feladatokat.
Az ebola eddigi halálos áldozatainak a számát mintegy 4500-ra becsülik. A halálesetek csaknem mindegyike Nyugat-Afrikában következett be.
Magyarország kockázati szintje alacsony, felkészültünk
Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár és Kovács Attila helyettes országos tisztifőorvos Brüsszelben részt vett az Európai Unió egészségügyi minisztereinek az Ebola járványról tartott koordinációs ülésén tudatta közleményben az államtitkárság. A tagállamok képviselői és az Európai Bizottság egyetértettek abban, hogy a járvány Európára nézve kis kockázatot jelent, de az érintett nyugat-afrikai országokban a nemzetközi közösség gyors cselekvésére van szükség a fertőzés megállítására.
A Bizottság és az európai országok segélyszállítmányokkal, önkéntesekkel segítenek a térségben. Magyarország is felajánlotta, hogy védőfelszereléseket, fertőtlenítőszereket küld a járvánnyal sújtott országoknak. A tagállamok nagy többsége egyetértett abban is, hogy a fertőzéssel érintett országokból induló utasok reptéri egészségügyi szűrése elegendő biztonsági intézkedés a jelenlegi helyzetben, egyelőre nem szükséges az európai repülőterekre érkező utasok szűrése. Magyarország kockázati szintje alacsony, de a járványügyi szervek és az egészségügyi ellátó intézmények felkészültek az esetlegesen előforduló esetek diagnosztizálására és ellátására - áll az Emmi közleményében.
Ellenőrizni fogják az utasokat a prágai repülőtéren
Az ebolafertőzés veszélye miatt ellenőrizni fogják a prágai repülőtéren a cseh fővárosba érkező utasokat - jelentette be Bohuslav Sobotka miniszterelnök szerda este, a cseh biztonsági tanács ülése után.
Döntés született arról is, hogy a Prágától mintegy 130 kilométerre keletre fekvő Techonínben üzemképes állapotba helyezik az ottani katonai kórház speciális részlegét, ahol nyolc ebolavírussal fertőzött páciens tudnak egyszerre kezelni - jentette az MTI.
Svatopluk Nemecek egészségügyi miniszter kifejtette: a Prágába érkező utasokkal egy rövid kérdőívet töltetnek majd ki, amelyen egyebek között fel kell tüntetni, hol jártak az utóbbi 42 napban. Ez a kétszerese az ebola lappangási idejének. Amennyiben az illető olyan afrikai országban járt, ahol felütötte fejét az ebola-fertőzés, kötelező járványügyi vizsgálatnak kell alávetnie magát a repülőtéren.
"Bizonyos, hogy nem fogunk vért venni az utasoktól" - húzta alá Nemecek, hozzátéve, hogy a speciális laboratóriumi vizsgálatokra csak Németországban van lehetőség. Azt, hogy pontosan mit is fognak ellenőrizni, hétfőn jelenti be az ország tiszti főorvosa. A repülőtéri vizsgálatok Prágában jövő kedden kezdődnek.
Szombattól ellenőrzik az utasokat a párizsi repülőtéren
Az ebolafertőzés veszélye miatt szombattól ellenőrizni fogják a párizsi Roissy repülőtéren a guineai Conakcryból érkező utasokat - jelentette be Marisol Touraine francia egészségügyi miniszter. "Érkezéskor az egészségügyi személyzet meg fogja mérni az utasok testhőmérsékletét a kiszálláskor, azaz még a repülőtérre való belépés előtt" - mondta csütörtök reggel a tárcavezető az LCI hírtelevízióban. Azt is jelezte, hogy még a fedélzeten minden utasnak ki kell majd töltenie egy egészségügyi kérdőívet, valamint azt, hogy a Conakryba induló járatokon is megerősítik az ellenőrzéseket.
Francois Hollande államfő ezt megelőzően közleményben jelentette be, hogy "Franciaország egészségügyi ellenőrzést léptet életbe a vírus által sújtott térségből érkező járatoknál". Arra is kitért, hogy Franciaország a guineai hatóságok kérésére újabb központokat fog létrehozni az ebolajárvány kezelésére. Az első ilyen központot Macentában nyitották meg a francia egészségügyi szervek. Ezenkívül Párizs olyan egészségügyi dolgozókat küld az országba, akik a guineai illetéseknek tartanak továbbképzéséket a polgári lakosság védelme érdekében.
Kína kísérleti gyógyszerét küldi Afrikába
Több ezer adag kísérleti státusban lévő ebolagyógyszert küldött Afrikába a szert kifejlesztő kínai cég, amelynek reményei szerint a gyógyszer a sikeres klinikai kísérletek után megoldást is jelenthet a vírus kezelésében. A Sihuan gyógyszeripari csoport a fekete kontinensen dolgozó kínai segélymunkások számára küldte a szert, amelyből szükség esetén további készlet is rendelkezésre áll.
A JK-05 nevű gyógyszer augusztus végén került először a kínai sajtó figyelmének középpontjába, a hadigyógyászati tudományos akadémia (AMMS) által fejlesztett szer ugyanis akkor kapott gyártási engedélyt a kínai hadseregben alkalmazható speciális gyógyszerként.
A fejlesztőcsoport öt éven át dolgozott a gyógyszeren, amely genetikai úton akadályozza meg az ebolavírus terjedését - mondta Vang Hung-csüen, a kutatócsoport vezetője korábban a kínai központi televízióban. Vang azt is elmondta, hogy a szert sikerrel tesztelték állatokon, de klinikai kísérletek hiányában azt egyelőre csak vészhelyzet esetén lehet alkalmazni.
Az ebola elleni harcot több száz kínai segíti, a leginkább érintett három országban - Sierra Leonéban, Guineában és Libériában - emellett tízezer további kínai állampolgár tartózkodik.
Repülőgépen utazott a második fertőzött dallasi ápolónő
Repülőgépen utazott egy nappal betegségének megállapítása előtt a második ebolás dallasi ápolónő, az amerikai hatóságok ezért keresik a volt utastársait. A Frontier Arlines hétfői 1143-as, Clevelandből Dallasba tartó járatán a beteggel együtt 132 utas volt. A személyzet szerint a 29 éves ápolónőn, Amber Vinsonon akkor még nem mutatkoztak az ebola tünetei.
Vinson kedd reggelre lázasodott be és aznap este állapították meg nála a betegséget. Az ápolónő az ugyancsak megfertőződött kolléganőjével, Nina Phammal együtt a dallasi presbiteriánus kórházban részt vett a múlt héten ebolában elhunyt Thomas Eric Duncan ápolásában, több mint 70 másik emberrel együtt. Köztük mintegy félszázan meg is fordultak abban a kórtermében, amelyben Duncant ápolták.
A második ebolás ápolónőt az atlantai Emory Egyetem kórházába szállítják majd át. A döntést megelőzően RoseAnn DeMoro az amerikai ápolónők országos szakszervezetének elnöke kijelentette, hogy hanyagság és óvatlanság jellemezte Duncan ápolását a dallasi kórházban - áll az MTI jelentésében.
Thomas Frieden, az amerikai járványügyi hatóság (DDC) igazgatója szerdai sajtótájékoztatóján közölte, hogy a két ápolónő feltehetően szeptember 28. és 30. között kaphatta el a kórt, amikor Duncant már befektették a kórházba, de még nem állapították meg róla, hogy ebolás. Mindkettőjüknek dolga volt a beteg hányásával és hasmenéses székletével.
Frieden kijelentette, hogy a jövőben fertőzöttek nem utazhatnak tömegközlekedési eszközökön. Elmondta, hogy Vinson még azelőtt utazott el Clevelandbe, hogy Phamnél a teszt ebolát állapított meg. Noha a volt utastársak esetében alacsony a kockázat foka, részben az eset miatt szerdán 4-6 százalékkal csökkent az amerikai légitársaságok részvényeinek árfolyama.
Az ebola miatt Barack Obama elhalasztotta a New Jersey és Connecticut államba tervezett látogatását. Az amerikai elnök az eboláról, valamint az Iszlám Állam terrorszervezettel szembeni fellépésről videokonferencián tárgyalt Angela Merkel német kancellárral, Francois Hollande francia elnökkel, valamint David Cameron brit és Matteo Renzi olasz miniszterelnökkel.
A The Washington Post és az ABC News legfrissebb közös közvélemény-kutatásának adatai szerint a korábban nyugodt amerikaiaknak immár a 65 százaléka aggódik amiatt, hogy az ebola széles körben elterjedhet az Egyesült Államokban. A megkérdezettek 43 százaléka tart attól, hogy a családjukból valaki megfertőződhet. Ez nagyjából megfelel annak az aránynak, amit 2006-ban a madárinfluenzával kapcsolatban mértek, de alatta marad annak az 51 százaléknak, amelyet 2009-ben a H1N1-es sertésinfluenza esetében mértek.
Győzelemre áll a gyilkos ebolavírus - az ENSZ Ebola-missziójának vezetője a helyzetrőlEgy kis hazai összeállítás
Ebola: magasabb a halálozás az egészségügyieknél - egy hazai tanácskozás tanúlságai
Noname weboldalon terjedt a kamu hír - a PTE is feljelentést tesz