A 112-es központi segélyhívóra tavaly összesen 1 633 094 hívás érkezett be a mentőkhöz.
A mentősök évente közel 30 ezer olyan esethez mennek ki, amely után a beteget vagy a sérültet nem kell kórházba szállítani – válaszolta a Telex kérdésére az Országos Mentőszolgálat (OMSZ). Az OMSZ-t azért kerestük meg, mert mint megírtuk: jelenleg olyan mentőtiszteket keresnek, akik biciklis szolgálatot is vállalnának. Tudni szerettük volna, milyen eseteknél lehet feladata a kerékpáros felcsereknek.
A 112-es központi segélyhívóra tavaly összesen 1 633 094 hívás érkezett be a mentőkhöz. Ezek közül 1 261 457 esetben, tehát a hívások 77,24 százalékában volt szükség valamelyik mentőegység tényleges beavatkozására.
Ezek közül az esetek 21 százalékában kellett rohamkocsit vagy esetkocsit küldeni. A legsúlyosabb esetek ellátására való, legjobban felszerelt rohamkocsin sürgősségi (oxyológus) orvos vagy más szakorvos, és mentőápoló dolgozik a sofőr mellett. Az esetkocsin magasabban képzett mentőtiszt és egy mentőápoló.
A feladatok 79 százalékában elegendő volt mentőgépkocsit küldeni, amelyen egy mentőápoló megy ki a beteghez.
A mentősök nem minden esetben szállítják kórházba a sérültet vagy a beteget. Az OMSZ kérdésünkre azt közölte: „a helyszínen ellátott, kórházba szállításra nem szoruló esetek száma (a haláleseteket leszámítva) mintegy 30 000 eset/év.”
További részletek a Telex cikkében.