A kiírást az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány honlapján teszik közzé.
A hazánkban újdonságnak számító programra 500 millió forint jut a Munkaerő-piaci Alapból, ez szükség szerint kipótolható – tájékoztatta a Világgazdaságot Molnárné Mohai Katalin, az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese. Az újszerűségét az interneten való elérhetőség, valamint a pályázati feltételek értékelésére kidolgozott függvény alkalmazása adja.
Pályázni csak interneten lehet, a támogatás összege pedig objektív tényezőktől, a dolgozó jelenlegi illetményétől, valamint attól függ, hogy a választott munkahelye milyen távolságra esik a jelenlegitől, s a változás hogyan befolyásolja az életszínvonalát. Ez utóbbi mérésére a Központi Statisztikai Hivatal módszerét vette át a mobilitási programot kidolgozó Miniszterelnöki Hivatal és a munkaügyi, valamint az egészségügyi tárca. A főosztályvezető-helyettes ugyanis úgy látja: jelentős életszínvonalbeli különbséget okozhat, hogy az új munkahely milyen településen van, mennyit kell utazni a dolgozónak. A pályázó egyszerűen beírja az internetes programba az említett elemeket, a számítógép pedig azonnal kiszámolja a támogatás összegét.
Az pályázhat, akinek az új munkahelye legalább ötven kilométerre esik a mostanitól, így a fővárosban munka nélkül maradók kiesnek a programból. Vélhetően az ingázók élnek majd a mobilitási pályázat lehetőségével, ugyanis nem feltétel, hogy a munkavállalónak bejelentett lakása legyen az új munkahelye szerinti településen. Amennyiben házaspárt érint a munkahelyvesztés, mindkét fél megkapja a mobilitási támogatást.
Ezenfelül bárki igényelhet átképzési támogatást és kedvezményes lakásvásárlási hitelt, ez utóbbi ügyében az Egészségügyi Minisztérium tárgyalásokat folytat különféle pénzintézetekkel. Ám ha valaki egy éven belül kilép a most választott munkahelyéről, a mobilitási támogatás időarányos részét vissza kell fizetnie – jelentette ki a főosztályvezető-helyettes.
Az ágazati struktúraváltás ugyanis 1500 orvost és 6000 szakdolgozót késztet munkahelyváltásra, ám többségüknek az ágazatban állást tudnak kínálni.