• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Papír nélkül gyűjt adatokat az ÁNTSZ

Hírek Forrás: Weborvos

A változás a sugáregészségüggyel, a kémiai biztonsággal és a járványüggyel kapcsolatos.

Újabb állomásához érkezett az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat európai uniós támogatással megvalósuló informatikai fejlesztése, melynek eredményeként egy új elektronikus információs rendszer áll a Szolgálat, az ügyfelek és az adatszolgáltatók rendelkezésére - közölte az Országos Tisztifőorvosi Hivatal.

A fejlesztés nyomán az ÁNTSZ központi információs rendszere és a szakmai adatszolgáltatók között elektronikus kapcsolat létesül. A papír alapú jelentéseket fokozatosan kiszorítja a korszerűbb és költség-hatékonyabb elektronikus adatszolgáltatás. A sugáregészségüggyel, kémiai biztonsággal és járványüggyel kapcsolatos bejelentési kötelezettségeket érinti az elektronikus ügyintézés. A kapcsolódó jogszabályokat 2012. április első felében hirdették ki.

Az új rendszer folyamatosan ellátja információval a szakembereket, megalapozva az azonnali beavatkozásokat éppúgy, mint a hosszú távú intézkedéseket. Lehetőséget biztosít egy adott közösségben, vagy akár a teljes népességben előforduló megbetegedések monitorozására, és az emberi egészséget veszélyeztető kockázati tényezők feltérképezésére.

Április 15-től kezdődően elektronikus ügyintézésre térnek át a veszélyes anyagokat, keverékeket, valamint a biocid termékeket forgalomba hozó, azokkal dolgozó szervezetek, a bejelentési kötelezettségeik teljesítése során. Az évi 14-16 ezer mérgezéses eset további jelentési kötelezettséget jelent az egészségügyi szolgáltatóknak. Az ionizáló sugárzást alkalmazó munkahelyeket érintő egyes engedélyezési eljárások, valamint az ionizáló sugárzás hatásának kitett munkavállalók ellenőrzésével kapcsolatos egyes ügyintézések is lebonyolíthatóak lesznek elektronikusan. Az éves szinten tízezres nagyságrendben érkező bejelentéseket az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, az Országos Kémiai Biztonsági Intézet, az Országos "Frédéric Joliot-Curie" Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet és a népegészségügyi szakigazgatási szervek kistérségi intézetei fogadják.

Az Európai Unióban kiemelt fontosságú a betegbiztonság. A vonatkozó uniós ajánlás külön is foglalkozik az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzését és leküzdését célzó intézkedésekkel, a megfelelő felügyeleti rendszerek jelentőségével. Az ÁNTSZ elektronikus információs rendszere az új szakmai elvárásokat figyelembe véve biztosítja a standardizált módszertanon alapuló adatgyűjtést és adatelemzést.

Az új elemekkel kibővült felügyeleti rendszer a fekvőbeteg-ellátáson kívül ezentúl kiterjed a járóbeteg-ellátásra és a hosszú ápolási idejű intézményekre is. A beérkező adatokat az Országos Epidemiológiai Központ munkatársai elemzik. A rendszer széleskörűen támogatni tudja majd a megfelelő és célzott stratégiák kialakítását az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésében.

Az adatszolgáltatók az ÁNTSZ honlapján keresztül történő egyszeri regisztrációt követően, akár az Ügyfélkapu rendszerén keresztül belépve is elérhetik az új információs rendszert, amely a bejelentésre kötelezettek és a hivatalos szervek számára egyszerűbb, gyorsabb ügyintézést és adatkezelést tesz lehetővé.

Ügyfélbarát felületek segítik a felhasználókat, a nyomtatványok és bejelentőlapok kitöltését pedig intelligens mezők támogatják, így várhatóan kevesebb lesz a hiányos vagy hibás adat.