• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Parlagfűpénz: a tárca sajnálja a történteket

Hírek Forrás: MTI

Fazekas Sándor haladéktalanul vizsgálatot rendelt el az 1%-ból befolyt pénzek vitatott felhasználása miatt.

Haladéktalanul vizsgálatot rendel el Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a parlagfű-mentesítéshez kötődő összegek civil szervezetek által vitatott felhasználásával kapcsolatban, a tárca sajnálja a történteket - közölte a Földművelésügyi Minisztérium sajtóirodája hétfőn az MTI-vel. A közleményben kiemelik, hogy parlagfű-mentesítésre a kormány 2010 és 2014 között közvetlen és közvetett módon 52 milliárd forintot fordított, ez "lényegesen meghaladja az állampolgári szja-felajánlások összegét".

Emlékeztettek arra is: újra a minisztérium rendelkezésére áll az eredetileg a felajánlásokból származó 642 millió forint, amelyre pályázatot írtak ki.

A minisztérium újabb hétfői, bővített közleményében úgy fogalmaztak: az összegek civil szervezetek által vitatott felhasználásával kapcsolatban a miniszter haladéktalanul vizsgálatot rendel el, és annak lezárultával a felelősségre vonás sem marad el. "A tárca sajnálja a történteket és köszöni, hogy a civil szervezetek az esetleges visszaélésekre felhívták a figyelmet" - írták.

Kitértek arra is, hogy azt a 642 millió forintos összeget, amelyre pályázatot írtak ki, korábban zárolták, majd átcsoportosították.

Kedden írt arról a hvg.hu, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium a 2009-ben a kiemelt előirányzati célként a parlagfű elleni harcra felajánlott személyi jövedelem adó 1 százalékából összegyűlt 1,1 milliárd forintot nem a célnak megfelelően használta fel. A Parlagfűpollen No Társaság 2013-ban közérdekű adat kiadása iránt pert indított a minisztérium ellen, az adatok egy részét idén szeptemberben, többi részét pedig novemberben adta ki a tárca a civil szervezetnek. A hvg.hu azt írta: az adatok szerint az 1,1 milliárd forintból 642 millió forintot a tárca átcsoportosított, és egyebek mellett közüzemi számlákra, informatikai, valamint irodai eszközökre fordította.

Visszacsoportosította a kormány az "átcsoportosított" pénzt
Ismét a parlagfű irtására, gyérítésére használható fel az állampolgárok által személyi jövedelemadójukból e célra felajánlott, korábban átcsoportosított pénz - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára kedden Budapesten sajtótájékoztatón. Nagy István bejelentette: a kormány legutóbbi ülésén döntött arról, hogy a 2011-ben zárolt 642 millió forintot a rendkívüli kormányzati intézkedések keretében visszacsoportosítja a parlagfű-gyérítésre.

"Ezért egyeztetésre hívom a civil szervezeteket. Szeretnénk, ha az ő véleményük, tapasztalatuk, segítségük megjelenne a szóban forgó pénz elköltésében, hogy minden egyes forintja azt a célt szolgálja, amiért a civilek ezt a pénzt annak idején összeadták" - mondta.

Civil kezdeményezésre feltárták azokat az adatokat, hogy miként költötték a személyi jövedelemadóból az emberek által parlagfű-gyérítésre felajánlott - 1 százaléknyi - összeget. A feltárás szabálytalanságokat mutatott ki - szögezte le. Ezért a földművelésügyi miniszter vizsgálatot rendelt el az ügyben. A szaktárcánál minden egyes forint sorsát megvizsgálják, hogy miként költötték el a parlagfű-gyérítésre a pénzt. Szerinte beszélni kell arról a 642 millió forintról, amelyet a kormány egyszeri átcsoportosítással zárolt a tárcánál az 1,084 milliárd forintból, melyet a civilek egy százalékaikból adtak össze, megjegyezte: a költségvetésben az átcsoportosítás bevett gyakorlat. Korábban 2004-ben 800, 2006-ban 111, 2009-ben pedig 70 millió forintot csoportosított át az előző kormány is - mondta.

Viszont a civilek által kezdeményezett vizsgálat feltárta azt is - mondta Nagy István -, hogy az FM által szabályosan e feladatra elkülönített és tovább adott pénzek elköltése körül is gondok adódtak. Ezért ezt a területet is megvizsgálja a minisztérium annak érdekében, hogy a civilek által felajánlott pénz minden forintja a parlagfű-gyérítésre fordítódjék.

Ezért az államtitkár hívja és várja a civil szervezeteket egyesületeket, hogy osszák meg a szaktárcával tapasztalataikat, legyenek a minisztérium segítségére, hogy minél hatékonyabb lehessen a küzdelem a parlagfű ellen. A kormány ezt a területet kiemelten kezeli - tette hozzá. Mindezt az is alátámasztja, hogy a kormány az előző kormányzati ciklusban összességében mintegy 52 milliárd forintot fordított erre a területre. Ennek eredménye is van - hangsúlyozta az államtitkár -, mert érzékelhetően csökkent a parlagfű pollenszáma a levegőben, ugyanis kevesebb az allergén beteg.