• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

SE Szenior Akadémia – fókuszban az időskori pszichoterápia

Hírek MA 08:42 Forrás: Semmelweis Egyetem
SE Szenior Akadémia – fókuszban az időskori pszichoterápia

Időskorban az elhagyatottság, tehetetlenség, megszégyenülés korai sémái aktiválódhatnak, és tartós negatív érzelmi állapothoz vezethetnek.

A Szenior Akadémia tizenkettedik szemeszterének utolsó előtti előadását dr. Unoka Zsolt, a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika igazgatóhelyettese tartotta. Prezentációjában a különféle pszichoterápiás módszerek időskorban történő alkalmazását, azok konkrét módszertanát és technikáit mutatta be.

Dr. Unoka Zsolt előadásában felhívta a figyelmet az agy plaszticitására, aminek köszönhetően akár időskorban is képes a változásra. Emiatt a pszichoterápiának időskorban is hozzájárulhat az életminőség javításához, a mentális zavarok kezeléséhez és a társsas kapcsolatok javításához – mondta el. A gyakori időskori pszichoterápiát igénylő problémák között említette az életkori veszteségek kezelését, az egészségi állapothoz kapcsolódó szorongást és depressziót, a társas izolációt, a magányosságérzést és az önértékelés, az önhatékonyság csökkenését.

Az alkalmazott terápiás módszerek között bemutatta az emlékfelidézés (reminiszcencia) terápiát, az életcél-orientált terápiát, a család- és rendszerterápiát és a kognitív viselkedésterápiát (CBT). Utóbbival kapcsolatban elmondta, hogy miközben a páciens megfigyeli saját gondolatait, érzéseit, képessé válik a gondolati torzulások azonosítására, kihívja a diszfunkcionális hiedelmeket, és végül új, adaptív gondolatokat és cselekvéseket gyakorol. Az időskori CBT terápia technikái között említette a negatív gondolatok és az azokat kiváltó okok rögzítését, a múltbéli sikerek, örömteli események felidézését, a kognitív átkódolást, a nehéz helyzetekre előre elkészített, lépésenkénti cselekvési tervet, a relaxációt, illetve a stresszkezelő légzőgyakorlatokat.

Dr. Unoka Zsolt részletesen ismertette a reminiszcencia terápiát is, amelynek lényege az emlékek strukturált módon való felidézése, célja pedig az örömszerzés, önértékelés erősítése, illetve a jelenhez való adaptáció. Ismertette továbbá a sématerápiás pszichoterápia működését és módszertanát is, kiemelve, hogy időskorban az élet végi számvetés során az elhagyatottság, tehetetlenség, megszégyenülés korai sémái aktiválódhatnak, és tartós negatív érzelmi állapothoz vezethetnek.

Az előadásban szó esett még az életcél-orientált terápiáról, a család- és rendszerterápiáról, illetve a CBT és reminszcencia terápiák eredményességét bizonyító kutatásokról is.