Times Higher Education legfrissebb világrangsora szerint a top 250-be tartozik a Semmelweis Egyetem.
Nyitóbeszédekkel, szakmai előadásokkal, valamint a Jendrassik Ernő emlékérem és jutalomdíj átadásával kezdődött el az idei Semmelweis Szimpózium. Az egyetem legrangosabb nemzetközi tudományos rendezvénye, amely idén több mint 600 résztvevőt vonzott, két évfordulót is ünnepel ebben az évben: létezésének 30. évfordulóját, valamint az intézmény nemzetközi képzési programjának 40. évfordulóját, amely a Semmelweis International 40 sorozat része.
Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora Teller Ede gondolatával kezdte megnyitó beszédét: „Tudomány nélkül nem lennénk azok, amik vagyunk. És tudomány nélkül nem leszünk, amik lehetnénk” – idézte az egyik legismertebb magyar tudós, atomfizikus szavait. Majd hangsúlyozta: a résztvevők a szimpóziumon elhangzó előadások során kiemelkedő hazai és nemzetközi szaktekintélyektől ismerhetik meg az adott terület legújabb tudományos eredményeit és innovációit. „Az esemény ezenkívül lehetőséget ad a nemzetközi együttműködések bővítésére, az iparági partnerekkel történő kapcsolatépítésre is, és az összetartozás érzésének erősítésére is” – tette hozzá.
Kiemelte azt is, hogy 150 éve született Richter Gedeon, és a Semmelweis Egyetem csatlakozott ennek megünnepléséhez. “Egyetemünket és a Richtert ezer szál köt össze: Richter Gedeon a Semmelweis Egyetemen szerzett diplomát. A Richterrel 2008 óta 11 kutatási együttműködésünk volt, és jelenleg is több közös projektünk fut. 2019-ben pedig stratégiai együttműködési megállapodást kötöttünk” – fogalmazott, majd hozzátette: közös értékeik is összekötik őket: az emberek egészségének szolgálata, a stratégiai gondolkodás és a kiválóságra való törekvés. “A kutatás és az innováció fontos részét képezi tevékenységünknek. Ezért szeretném megköszönni a Richternek, hogy rendezvényünk egyik fő támogatója” – mondta a rektor.
Dr. Merkely Béla hangsúlyozta azt is, hogy a Times Higher Education legfrissebb világrangsora szerint a top 250-be tartozik az intézmény, egészen pontosan a világ 236. legjobb egyeteme, amivel nemcsak az országban, de Közép-Kelet-Európában is a legjobbnak számít.
Réthelyi Miklós, a Semmelweis Egyetem egykori rektora bevezető előadásában emlékeztetett arra, hogy a szimpóziumsorozatot az ő vezetősége idején indították útjára. Megjegyezte, hogy nemcsak a szimpózium 30. évfordulót ünneplik, hanem azt is, hogy idei nyitónapja, november 7-e a Semmelweis Egyetem jogelődje, a Nagyszombati Egyetem alapításának 253. évfordulója.
Hangsúlyozta, hogy az évente megrendezett Semmelweis Szimpózium az egyetem legrangosabb tudományos rendezvénye, célja pedig évtizedek óta változatlan: nemzetközi fórumot fenntartani, ahol egy előre kiválasztott tudományos terület szakemberei találkozhatnak, és tudományos eszmecserét folytathatnak.
Réthelyi Miklós méltatta Spät András professor emeritus érdemeit, aki 1992-ben az első Semmelweis Szimpóziumot szervezte, majd felidézte, hogy az elmúlt évtizedek néhány témáját, a többi között a genomikus orvoslást, a molekuláris mechanizmusokat, az invazív kardiológiát, a sejtszignálokat, a transzlációs onkohematológiát, a mikrobiológiát és a személyre szabott orvoslást.
Dr. Gloviczki Péter professzor “Innovációk és forradalmi új technológiák az érsebészetben és az endovaszkuláris beavatkozásokban” címmel tartott előadás. A nemzetközi hírű érsebész rámutatott a diszruptív innováció fontosságára, arra, hogy az új, fejlett technológia gyorsan felülmúlja a bevett módszereket, emlékeztetve az elektromos autók, a mobiltelefonok, az okostévék vagy az Uber példájára. A professor emeritus bemutatta, hogy az alapvető diszruptív innovációk hogyan változtatták meg a sebészeti ellátást, az érsebészetet, és felidézte az endovaszkuláris forradalom néhány mérföldkövét, méltatva többek között Nicolai Volodos és Juan Parodi professzorok munkásságát.
Dr. Gloviczki Péter ismertette a Mayo Clinic FB-EVAR programjának fejlődését, hangsúlyozva, hogy a sikeres műtétekhez elengedhetetlen a csapatmunka, és fotókon bemutatta a műtők látványos fejlődését. Előadását Steve Jobs idézetével zárta: “Az innováció tesz különbséget a vezető és a követő között”.
Dr. Szijártó Attila, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója „Modern májsebészet: Prométheusz legendája újjászületett” című előadásában felvázolta a gyógyítás, a kutatás és az oktatás szerepét a májsebészetben. Részletesen bemutatta a májrezekció fejlődését, emlékeztetve arra, hogy ez a fajta műtét világszerte jelentőssé vált, 20 év alatt 7-szeresére nőtt a számuk. A Semmelweis Egyetem klinikáján évente 180 májrezekciót végeznek. Arra a kérdésre válaszolva, hogyan lehet megnövelni a májat, az igazgató ismertette a szelektív vena portae okklúzió legfrissebb eredményeit.
Előadását követően dr. Ferdinandy Péter rektorhelyettes és Merkely Béla rektor Jendrassik Ernő emlékérmet és jutalomdíjat adott át Dr. Szijártó Attilának. A jutalomdíjjal mindenkor az előző három év alatt megjelent közleményeken alapuló, önálló kutatásokat tartalmazó, a klinikai orvostudomány bármely ágára kiterjedő, meghatározó részében a Semmelweis egyetemen folytatott munkásság kimagasló tudományos eredményeit tézisszerűen bemutató pályázat szerzőjét ismerik el. Az Egyetemi Tanács az emlékérmet dr. Jendrassik Ernőről, az egyetem volt tanáráról, a kiváló magyar bel- és idegorvosról nevezte el.
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem