• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Stroke-kutatás nyerte az ELTE Innovatív Kutatója Díját

Hírek 2018.12.11 Forrás: Weborvos
Stroke-kutatás nyerte az ELTE Innovatív Kutatója Díját

Iszkémiás stroke után jelentkező tünetek kezelésére alkalmas, a miozin gátlásán alapuló hatóanyagot fejlesztenek.

Az ELTE Innovatív Kutatója Díját 2018-ban Málnási Csizmadia Andrásnak és feltalálótársainak ítélték oda, a "Miozin izoformák gátlására alkalmas vegyületek" című találmány és annak szabadalmi bejelentése alapján - tudatta közleményében az intézmény.

A Motor Farmakológia Kutatócsoport (MTA) a motorfehérjéket mint potenciális gyógyszercélpontokat vizsgálja, és a motorfehérjékre ható gyógyszer hatóanyagokat fejleszt. A csoport vezetője Prof. Málnási Csizmadia András, vezető innovátora Dr. Gyimesi Máté. A benyújtott szabadalommal kapcsolatos feltalálótársak még Pénzes Máté és Végner László.

2011-ben, hasonló névvel projektcéget alapítottak, amely sikeresen értékesíti az eddig kifejlesztett hatóanyagokat a világ vezető kutatócsoportjai és gyógyszeripari cégek számára több mint 40 országban. A projektcég Kelet-Európában elsőként nyerte meg az ERC innovációs pályázatát 2014-ben.

Jelenlegi, a miozin gátlásán alapuló stroke- kutatásuk a legnagyobb, egyetemi berkeken belül zajló, államilag támogatott gyógyszerfejlesztési projekt (NVKP 16-1-2016-0051, az elnyert támogatás mértéke 1,494 milliárd Ft). A Motor Pharmacology a kutatók és tanácsadók sajátos összefogása a kutatás preklinikai fázisában, motorfehérjéket célzó gyógyszerfejlesztési koncepciójuk egyedülálló. A konzorciumi partnerek saját befektetése eddig 101,3 millió Forint, mely jól mutatja a projekt sikerébe vetett bizalmukat - írták.

Gyógyulás stroke után
Iszkémiás stroke után jelentkező tünetek kezelésére alkalmas, a miozin gátlásán alapuló hatóanyagot fejlesztünk. A miozin motorfehérje- család tagjai fontos gyógyszercélpontok, mert kulcsszerepet játszanak a vázizom, a simaizom és a szívizom összehúzódásában, a sejtek osztódásában és mozgásában, az idegsejtek nyúlványnövekedésében, ezáltal az agyi plaszticitás kialakításában, illetve az idegrendszer regenerációs folyamataiban.

Az utóbbi évtizedekben sok hatóanyagot próbáltak kifejleszteni a stroke utáni regenerációi elősegítésére, ezek a próbálkozások sorra elbuktak. Mi egy alapvetően új megközelítéssel kezdtünk el hatóanyagot fejleszteni azáltal, hogy a regenerációért közvetlenül felelős motorfehérjére tervezünk gyógyszert.

Kifejlesztettük és szabadalmaztattuk az első olyan, miozin motorfehérjét gátló hatóanyagot, amely regenerálja a stroke utáni agyi károsodást.

STROKE kutatásunkról
Az iszkémiás stroke alatt történő érelzáródást speciális műtéti eljárással modellezzük. Ezt követően a kezelendő állatok a sérült agyterületre speciális hatóanyagot kapnak, míg a kontroll csoport hordozó anyagot kap. In vivo képalkotási módszerekkel (MRI, SPECT) kimutattuk, hogy a kezelt állatokban a sérült agyterületen az agyi vérkeringés mértéke megnövekedett , az agyi ödéma mérete jelentősen csökkent. A kezelt állatoknál jelentős neurológiai és általános tüneti javulás észlelhető.

Jelenleg tökéletesítjük hatóanyagunk sérült agyterületre juttatását, hogy a jelenleg elterjedt (trombektómia) műtétek közben a gyógyszer beadható legyen.

Ez lenne a világon az első, stroke utáni regenerációt elősegítő gyógyszer.

Izomgörcsökkel járó betegségek gyógyítása
Stroke után az izmok nem kapják meg a megfelelő impulzusokat az agyból, emiatt a betegek átmeneti vagy tartós izomgörcsökben szenvednek. A jelenlegi piacon lévő izomrelaxánsok a központi idegrendszerre hatnak így számos komoly mellékhatással (szívelégtelenség, paralízis) rendelkeznek .

Kifejlesztett hatóanyagunk kizárólag a vázizom motorfehérjére, a miozinra hat, így optimális tulajdonságokkal rendelkezik egy mellékhatásoktól mentes hatóanyag fejlesztésére. Ez a gyógyszer megoldást jelent a sclerosis multiplex-, stroke-, vagy más gyógyszerek által okozott izomgörcsök enyhítésére - írták a közleményben.