• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szalamandra sebgyógyulásra, kékkagyló a fogazatnak

Hírek Forrás: MTI

A szalamandrák bőrváladékából szeretnének előállítani a bécsi egyetem kutatói új orvosi ragasztóanyagokat, például a sebgyógyítás számára.

Ennek során a ragasztómirigyek szerkezetét és különösképpen a ragasztóanyag összetételét tanulmányozzák - írta a bécsi Der Standard című lap online kiadása.

A kutatók már a kékkagylók és a tengeri makkok ragasztóanyagainak orvosi alkalmazásán is dolgoznak, ezek azonban "igen kemény ragasztók", amelyek inkább "vizes közegben", például fogászati területen alkalmazhatók - mondta Janek von Byern biológus, a kutatás vezetője. Ezzel ellentétben a szalamandra rögzítőanyaga inkább "ideiglenes jellegű", ezért lehetne vele például mindenekelőtt a sebek záródását elősegíteni.

A legtöbb orvosi ragasztószer, amelyet jelenleg a sebgyógyuláshoz és az orvosi- vagy fogimplantátumok rögzítésére használnak, "szintetikus, valamint nagyrészt egészségre káros és nem bomlik le". Von Byern kutatócsapata abból indul ki, hogy a szalamandra mintájára kifejlesztett ragasztóanyag "kevésbé árt majd az egészségnek, mivel jobban eltűri a szervezet".

Egyes szalamandrafajok bőrmirigyeikben ragasztóanyagokat termelnek, amelyekkel az őket megtámadó ragadozók száját összeragasztják, így akadályozván meg, hogy azok megegyék őket. A biológusok szerint ilyen a szögletesfogsorú gőtefélék családjába tartozó Hynobius dunni és a csíkos harántfogú gőte (Ambystoma opacum). E két faj ragasztóanyagát vizsgálják meg most tüzetesebben a kutatók.

A működés mikéntjét még nem ismerik. "Azt azonban reméljük, hogy pár éven belül sikerül kifejlesztenünk az első ragasztó-prototípusokat" - véli a biológus.

A szalamandraragasztók és fehérjeelemeik összetételét a bécsi egyetem Günter Schultschik tenyésztővel és a brémai Fraunhofer-Intézet ragsztótechnikai központjának biokémikusával, Ingo Grunwalddal együttműködve vizsgálja.