„A különbség kisebb, mint gondolnád" – ezzel a mottóval ünnepelték hétvégén a Down-szindróma Világnapját.
A budapesti eseményekhez idén első alkalommal csatlakozott Székesfehérvár is, ahol több százan gyűltek össze, hogy közelebb hozzák egymáshoz a többségi társadalom tagjait és a Down-szindrómásokat.
Eszenyi Enikő és Hegedűs D. Géza is „színházat öleltek"
„Fontos, hogy odafigyeljünk egymásra és szeressük embertársainkat"- hangsúlyozta Hegedűs D. Géza színművész, aki a Vígszínház direktorával, Eszenyi Enikővel közösen vett részt a Down Egyesület által szervezett flashmob akción. A teátrum előtt gyülekező több száz fős tömeg először körbeölelte a színház épületét, majd egy figyelemfelkeltő sétára indultak Down-szindrómás gyerekekkel, hozzátartozóikkal és az érdeklődőkkel.
Kisari Károly, a Down Egyesület elnöke arra kérte a jelenlévőket, hogy a séta ideje alatt mindenki egy sárga színű „smiley" korongot helyezzen a ruhájára, ezzel is jelezve a többségi társadalomnak, hogy a Down-szindrómások ugyanúgy szeretnek mosolyogni, jókedvűnek lenni, mint többségi társaik. A sok-sok mosolygós arc együtt bizonyította be, hogy a különbég kisebb, mint gondolnánk.
Teltházas örömünnep a székesfehérvári Vörösmarty Színházban
Több mint négyszázan vettek részt, és ölelték meg egymást azon a gálaműsoron, amelyet a világnap alkalmából szerveztek meg a székesfehérvári Vörösmarty Színházban. A közönséget Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András, valamint a színház igazgatója, dr. Szikora János köszöntötte, akik az elfogadás fontosságát hangsúlyozták.
A színház társulatának előadásában A Dzsungel könyve című musicalből hangoztak el részletek, fellépett Veres-Kovács Petra, a Fehérvár Hangja tehetségkutató verseny 2013-as győztese, majd pedig Lang Györgyi és a Pa-Dö-Dő tánckarának koncertjét élvezhették a résztvevők.
Bemutatkozott az Ezredéves Speciális Iskola, az Arany János Iskola, a Magma Karma Társulat és a XV. kerületi Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthona is. Óriási sikere volt a közös kézműves foglalkozásoknak, Nagy Natáliának, aki mesélt a gyerekeknek, a festőműhelynek, ahol kortárs művészek irányításával lehetett alkotni, a Pata és Mancs terápiás kutyáinak és az Alba Fehérvár kosárlabdázóinak is, akik a színház előtt rendeztek kosárra dobó versenyt.