Győzött a bíróságon az anya, aki a műtőasztalon tudta meg, hogy altatásban fogják megcsászározni.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyfele, Mónika öt éve császármetszéssel hozta világra a kislányát. Már a műtőasztalon feküdt, és akkor is csak véletlenül tudta meg, hogy el fogják altatni, tudatta a szervezet közleményében.
A döntésnek volt orvosi oka, egy korábbi betegség miatt Mónika számára kockázatos lett volna a helyi érzéstelenítés. Erről viszont nem tájékoztatták időben, így felkészülni sem tudott rá, és később is csak nagyon nehezen dolgozta fel azt, hogy ahogy ő fogalmaz:
“Elaludtam nagy hassal, és arra ébredtem, hogy már nem egy testben vagyunk.”
Mónika panaszát a kórház lesöpörte az asztalról, nem kapott tőlük mást, mint hogy a traumatikus szülésélményét relativizálták. Ő azonban nem nyugodott bele ebbe, a TASZ segítségével perre vitte az ügyet, és többévnyi küzdelem után másodfokon győzött.
A Fővárosi Ítélőtábla kimondta: a kórház megsértette a nő tájékoztatáshoz való jogát azzal, hogy csak a műtőszobában értesette őt arról, hogy a császármetszése altatásban fog megtörténni.
“Ez az ítélet arra is felhívja a figyelmet, hogy a kismamáknak akkor is joguk van a megfelelő tájékoztatáshoz, ha egy beavatkozás elkerülhetetlen és az nem utasítható vissza. A tájékoztatás nem merülhet ki a beavatkozás tényének közlésével. A várandósság és a szülés során rendkívül fontos, hogy a nők tudják, hogy mi és miért fog velük történni, hiszen így tudnak testileg és lelkileg is felkészülni a szülésre vagy akár a váratlan helyzetekre” - emelte ki Bodrogi Bea, a TASZ ügyvédje.
A kórház ezt az ítéletet nem fogadta el, és a Kúriához fordult. Ebben az eljárásban a TASZ továbbra is képviseli Mónikát.