Ha vállalkozóként szeretnénk munkát végezni, meg kell találnunk a fő- és melléktevékenységünknek megfelelő kódokat.
Egészségügyi szakemberként alapvetően két lehetőségünk van, ha a szakmánkban szeretnénk elhelyezkedni: dolgozhatunk egészségügyi szolgálati jogviszony keretében egy állami vagy önkormányzati fenntartású egészségügyi szolgáltatónál, ha pedig ennél nagyobb önállóságra vágyunk, megismerkedhetünk a vállalkozói léttel. Ez a hagyományos munkaviszonynál kötetlenebb munkavégzés azt is jelenti, hogy – a képesítésünk keretein belül – magunk választhatjuk meg, pontosan milyen feladatokat látunk el. Vállalkozóként tehát el kell döntenünk, milyen fő- és melléktevékenységeket végzünk, ehhez pedig meg kell ismerkednünk a TEÁOR számok rendszerével – az alábbiakban ehhez szeretnénk segítséget nyújtani.
Mik azok a TEÁOR számok?
A TEÁOR egy mozaikszó, mely a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere kifejezést takarja. Valamennyi gazdasági tevékenység besorolható az egy betűből és négy számból álló TEÁOR számok közé, így ha vállalkozóként szeretnénk munkát végezni, meg kell találnunk az általunk elvégzett feladatoknak, fő- és melléktevékenységünknek megfelelő kódokat.
Az egészségügyi szakemberekre vonatkozó legfontosabb TEÁOR kódok
A kód első tagja tehát egy betű, mely a nemzetgazdasági ágat jelöli: ez esetünkben a Q, vagyis a humán-egészségügyi, szociális ellátás. Az első két szám – 86 – jelöli a humán-egészségügyi ellátás ágazatát: ide tartozik a kórházi ellátás, a szanatóriumok, az egészségügyi ápolási intézmények és minden egyéb humán-egészségügyi intézmény tevékenysége, a háziorvosok, a szakorvosok, a fogorvosok tevékenysége valamint minden más, az egészségügyi államigazgatási szerv által kiadott működési engedéllyel rendelkező szakdolgozó és természetgyógyászati ellátást nyújtó személy tevékenysége.
A 86-os ágazat alá tartozó al- és szakágazatok
A humán-egészségügyi ellátás ágazata három további alágazatra bomlik.
Fekvőbeteg-ellátás
A fekvőbeteg-ellátás alatt egyetlen szakágazat található ugyanezen a néven 8610-es szám alatt. Ide sorolhatjuk az általános- és szakkórházak gyógyító, diagnosztikai és kezelési tevékenységét valamint az olyan, közvetlen orvosi felügyelet alatt végzett tevékenységeket, mint az orvosi és egészségügyi szakszolgáltatás, a laboratóriumok és műszaki létesítmények szolgáltatásai, a sürgősségi ellátás vagy bizonyos családtervezési központok szállás nyújtással együtt végzett szolgáltatásai – például a sterilizálás vagy a terhességmegszakítás.
Járóbeteg-ellátás és fogorvosi ellátás
A 862-es alágazat része a 8621-es kódszámú általános járóbeteg-ellátás, ide tartozik a háziorvosi általános orvosi ellátás, vizsgálat, konzultáció és gyógykezelés.
A 8622-es számú szakorvosi járóbeteg-ellátás része a speciális szakterületen végzett szakorvosi, sebészeti vizsgálat, konzultáció és kezelés, illetve azon családtervezési központok szolgáltatásai, amelyek szállásnyújtás nélkül végeznek olyan gyógykezeléseket, mint a sterilizálás vagy a terhességmegszakítás.
Végül a 8623-as számú fogorvosi járóbeteg-ellátás keretein belül történhet az általános fogorvosi és szakfogorvosi ellátás, a fogszabályozás és a műtéti fogászati tevékenység.
Egyéb humán-egészségügyi ellátás
A 869-es alágazat 8690-es számú szakágazatába tartozik minden, a kórházak, az orvosok és a fogorvosok tevékenységén kívüli humán-egészségügyi ellátás, így – egyebek mellett – az ápolói, szülésznői, a fizioterápiás és egyéb egészségügyi szakellátás, a látásvizsgálat, a hidroterápia, az orvosi gyógymasszázs, a beszédterápia vagy a csontkovácsolás. Ezek a tevékenységek nem foglalnak magukban orvosi gyógykezelést, és végezhetőek akár egészségügyi intézményben, akár saját rendelőben vagy éppen betegek otthonában.
Ebbe a szakágazatba sorolható még bizonyos orvosi laboratóriumok, például a képalkotó diagnosztikai központok vagy a vér- és vizeletvizsgálati laboratóriumok tevékenysége, valamint a betegek mentőszolgálattal történő szállítása.
A lista nem teljes körű!
Az egészségügyi szakemberek a fentieken túl is számos tevékenységi körből választhatnak: a humán-egészségügyi, szociális ellátás ágon belül 87-es szám alatt találjuk a "bentlakásos, nem kórházi ápolás", 88-as alatt pedig a "szociális ellátás bentlakás nélkül" ágazatokat. A döntés tehát nem egyszerű: gondoljuk végig, hogy végzettségünk, képesítésünk alapján milyen feladatok elvégzésére vagyunk jogosultak, és a teljes lista végigböngészését követően hozzunk megalapozott döntést.