Dr. Kanyó Balázs Zoltán komoly szakmai tapasztalattal és újító tervekkel kezdte meg a gyógyító munkát a közelmúltban.
“Az itt élő emberek habitusa, őszintesége, egyenessége nagyon becsülendő és a kollégák is felkészültek” – fogalmaz az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet új neurológus főorvosa. Dr. Kanyó Balázs Zoltán komoly szakmai tapasztalattal és újító tervekkel kezdte meg a gyógyító munkát a közelmúltban.
– Nagyapám, Dr. Kanyó Béla tanszékvezető egyetemi tanár, kutató orvos a munkája mellett erősen humán érdeklődésű ember volt, akire minden téren nagyon hasonlítok és nagy hatással volt rám. Így a saját pályaválasztásomnál is dilemmát okozott, hogy természettudományos vagy humán irányba menjek. Ez végül eldőlt az orvosi hivatás felé, de azért megmaradt az irodalom szeretete is – vallja magáról kórházunk új orvosa, amikor kezdésként arról kérdezem, miért épp az orvosi pályát választotta.
Nem kapott megfelelő válaszokat, megoldotta saját maga
A humán beállítottság a beszélgetés közben is érződik rajta. Kimérten, csendesen, átgondoltan, de határozottan válaszol a kérdésekre. Például arra, miért éppen a neurológia lett a választott szakterülete?
– Igazából ez már az orvosi egyetemen, másodéves koromban eldőlt. Általánosságban tanultunk az idegrendszer működéséről és mivel érdekesnek találtam, sok kérdésem volt a témával kapcsolatban. Azonban az oktatómtól nem mindre kaptam megfelelő választ, így lényegében magamnak kellett megtalálnom ezeket a szakirodalomban. Egyre többet olvastam, kutattam a témában, így közben meg is kedveltem. Ez pedig hozta magával a korai döntést, hogy az orvoslásban az idegrendszer felé fogok húzni. Azonban az csak később jött, hogy a neurológiának a belgyógyászati és nem a sebészeti része lesz az én igazi irányom – emlékszik vissza.
Még a diploma megszerzése előtt kiutazott Svájcba, hogy egy ottani kórházban teljesítse a sebészeti gyakorlatot, Németországban pedig az ápolástan gyakorlatát töltötte. Vallja, nagyon hasznos volt számára ez a néhány hónap, fontos tapasztalatokat gyűjtött a nyugat-európai orvoslásról és az ottani egészségügyi rendszerekről.
Hazatérve 2002-ben megszerezte általános orvosi diplomáját, majd Szegeden a neurológiai klinikán töltötte a rezidensi éveket. A pécsi egyetemen 2011-ben szakvizsgázott.
Egyre feljebb a szakmai ranglétrán
Ezt követően immár szakorvosként dolgozott Szegeden, majd 2013-ban váltott, és a hódmezővásárhelyi kórházba ment, ahol kezdetben szakorvosként, majd a neurológia osztályvezető főorvosaként tevékenykedett.
– Az osztályvezetői időszak egy része épp a covid pandémia idejére esett, így komoly kihívásokkal szembesültünk a kollégáimmal. Rengeteg váratlan helyzetet kellett megoldani, az addig nem ismert betegség és azok tüneteinek kezelése, a betegek gyógyítása sokat kivett mindenkiből. De a nehézségek arra is jók, hogy tanuljunk, tapasztaljunk belőlük, nem volt ez másként nálam sem – foglalja össze.
Mintha hazajöttem volna Orosházára
A hódmezővásárhelyi időszak után újabb váltás mellett döntött, így 2024. szeptember 1-jétől az orosházi kórház neurológiai osztályán gyógyít.
– Egy ideje új kihívásokat, új környezetet kerestem, így megörültem, amikor az orosházi kórház főigazgatója, dr. Bozsár Stefánia megkeresett és dolgozni hívott. A váltás nem volt nehéz, hisz anyai nagybátyám, dr. Sós Attila Orosházán volt sebész, majd Nagyszénáson háziorvos, így gyerekként sok időt töltöttem a térségben, rengeteg szép emlékem van innen. Picit úgy is érzem magam, mint aki hazajött, az itt élő emberek habitusa, őszintesége, egyenessége nagyon becsülendő. Ez egy kis kórház, családias a légkör, ami számomra nagyon fontos, hisz több idő jut a betegekre és a kollégákra is – fogalmaz.
Hozzáteszi, a kollektíva dr. Petróczi-Kis Mária osztályvezető főorvos vezetésével szívesen fogadta, segítették a gyors beilleszkedését.
– Az eddig eltelt 2 hónap tapasztalata alapján bátran mondom, hogy eddigi munkáim során ennyire összetartó és fejlődni akaró szakdolgozói csapattal még nem találkoztam, a nehézségek ellenére mindenki pozitívan áll a dolgokhoz. Az orvosi létszámban persze jó lenne előrébb lépni, de tudom, hogy a kórház vezetése ezen dolgozik és én is megmozgatom a kapcsolatrendszerem, hogy ide csábítsak orvos kollégákat – mondja.
Úgy látja, felszereltségben a neurológiai osztály alapvetően rendben van, kiváló EEG műszer parkkal rendelkezik, amit az eddigieknél is jobban ki lehet használni.
– Az elektrofiziológiai vizsgálatokban látok mozgásteret. Ahhoz sajnos kevesen vagyunk, hogy mindent mi magunk végezzünk, de a felvett EEG leleteket tovább lehetne küldeni a nagyobb neurológiai centrumokba, ahol kiértékelik és visszakapjuk a diagnózist. Emellett akár alvásdiagnosztikai vizsgálatokat is lehetne végezni a jövőben. Itt nem komplett vizsgálatra gondolok, hanem egyfajta előszűrésre. Például az erre érzékeny munkakörben tevékenykedőknél – hivatásos sofőrők, magasban dolgozók – lehetne alap alvásdiagnosztikai vizsgálatot végezni, és ha eltérést, problémát találunk, tovább lehet küldeni a pácienst egy neurológiai centrumba. Ezek persze nem valósulnak meg gyorsan, sok gondolkodás, tervezés és előkészítés szükséges hozzá, de tudom, hogy a közvetlen felettesem, kollégáim és a kórházi vezetők is partnerek az ilyen szakmai előrelépésekben – zárta dr. Kanyó Balázs.